Válečníci rozdrtili Slunetu 102:73 a vyrovnali stav série na 2:2

Ve čtvrtém semifinále nechali Válečníci zapomenout na svůj nepovedený výkon z utkání číslo 3 a rozdrtili Slunetu 102:73, čímž vyrovnali stav série na 2:2 na zápasy. Děčínská hra byla úplně jiná, rychlá, efektivní, na palubovce konečně také vzplály emoce a celkově domácí předvedli nasazení, které fanoušci milují a tleskají mu.

Vše začal Ogundiran, který po vyhraném rozskoku Slunety skočil hned do první přihrávky a svůj nájezd na rozdíl od včerejška proměnil. Vzápětí vybídl Walton ke trojkové střele Kroutila, který nepohrdl volnou pozicí a zvýšil na 5:0. Na druhé straně trefil trojku také Nichols, ale Děčín se dostával do herní pohody a Svoboda sám pod košem zužitkoval další příhru Waltona. A když následně Ogundiran našel znovu volného Kroutila, který trefil druhou trojku, ústecká lavička si vzala raději time-out – 10:3. Po něm se oba týmy střídaly v bodových úspěších, takže po dvou šestkách Ogundirana v polovině první čtvrtky stále platil sedmibodový rozdíl ve skóre – 18:11. Ústí se v závěru díky výborně hrajícímu Karlovskému přitáhlo na 20:19, ale Walton s Macháčem a Ogundiranem znovu vrátili Děčínu větší náskok – 27:19. Tečku za první desetiminutovkou udělaly dva body Pecky – 27:21. Ve druhé čtvrtině se Děčínu tři minuty nepodařilo skórovat, ale Sluneta toho využila jen ke snížení na 27:24. Pak se za dva body prosadil Svoboda, který se nadechl ke skvělému výkonu. V této čtvrtce zaznamenal celkem 17 bodů a byl to především on, kdo držel Válečníky neustále o několik bodíků vpředu. Poločas díky jeho bodům a bodům Ogundirana, Kroutila a Pomikálka skončil příznivě 49:42.

Druhou půli zahájila trojka Ogundirana, vzápětí Děčín ubránil 24 vteřin a Svoboda z dalšího útoku dal na 54:42. Sluneta se snažila a držela manko okolo devíti bodů, jenže pak se za tři body znovu trefil Kroutil, Walton přidal dva a hala řvala nadšením – 63:49. Po dvou bodech Slowiaka a trojce Svobody se náskok Válečníků vyšplhal na 70:51 a hosté si vzali oddechový čas. Ten pomohl, protože i díky trojkám Haiblíka a Martina se Sluneta přitáhla na 70:61. Slabší domácí chvilku ale ukončily dva body Slowiaka, výsledek čtvrtiny pečetila jedna šestka Martina – 72:62. Poslední periodu zahájil dravý průnik Štěrby, který zapsal dva body a ještě byl faulován – 75:62. Následně po zisku Waltona skóroval Svoboda, další dva body přidal sám Walton a bylo to 79:62. Ústí evidentně docházely síly, nepřesně střílelo, také hůře bránilo a Děčín toho dokonale využil. Walton s Ogundiranem byli v útoku k nezastavení a díky jejich bodům to bylo tři minuty před koncem 95:71. Poté Štěrba po útočném doskoku zvýšil na 97:71 a trenér hostů pochopil, že zápas je ztracený, takže dal šanci svým mladíkům. Také na straně Děčína dostali šanci hráči, kteří ještě do zápasu nezasáhli, a Mach se hned zapsal mezi střelce – 99:71. Na druhé straně se prosadil Krupka, ale poslední slovo měl nejlepší hráč utkání, Matěj Svoboda, jenž trojkou uzavřel na 102:73.

Zápas byl oproti včerejšku úplně jiný a Děčín ukázal, že umí, když neprohrával ani jedinou vteřinu a vyhrál všechny čtvrtiny. V celkovém nástřelu se Sluneta držela, ale přesnost byla výrazně vyšší na straně domácích (34/63:26/62). Děčín byl lepší ve všech střeleckých statistikách – dvojkách (24/37:17/37), trojkách (10/26:9/25) i trestných hodech (24/31:12/18). Na doskoku vyhráli Válečníci 40:30, na body z druhých šancí 12:4. V asistencích to bylo 24:18, v ziscích 8:7 a ztrátách 12:14. Na body z brejků rovněž zvítězil Děčín (18:5), jen v souboji laviček slavila ta ústecká (17:36).

Jednoznačnou hvězdou utkání byl domácí Matěj Svoboda, který střílel s vysokou jistotou a zapsal 33 bodů (dvojky 5/6, trojky 5/9, TH 8/8). Ogundiran dal 17 bodů, k tomu měl 6 asistencí, 6 získaných faulů a 3 zisky. Walton se v závěru vyšplhal na 16 bodů, k čemuž přidal 9 asistencí. Kroutil nastřílel 13 bodů, Pomikálek se Šterbou dali 6 bodů, Slowiak 4, Macháč 3 a Šturanovič s Machem po dvou bodech.
Ústí mělo nejlepšího střelce v Karlovském, který zapsal 16 body své kariérní maximum. Nichols dal 15 bodů, k tomu měl 8 asistencí, 3 zisky a 7 získaných faulů, ale také 5 ztrát. Pecka a Martin zapsali shodně po 12 bodech, Rowan, který ve čtvrté čtvrtce musel opustit lavičku pro nesportovní faul a technickou chybu, dal 8 bodů. Autrey dal jen 2 body, Johnson se neprosadil vůbec.

Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: „Dnes to byl úplně jiný přístup, než ve včerejším zápase, a my se z toho musíme poučit. V sobotu nás čeká pátý zápas, a tam už půjde víceméně o všechno. Nemůžeme tam nastoupit a myslet si, že to půjde samo. Včera jsme dostali obrovskou facku, odpověď mého týmu byla naprosto skvělá. Teď to ovšem potřebujeme zopakovat. Máme problém, že když se nám zápas povede, hned v tom následujícím nám chybí stejný přístup a nasazení. Dnes jsme velmi dobře doskakovali, nepouštěli jsme Ústí do druhých šancí, v prvním poločase se nám také povedlo trefit nějaké trojky, a to hlavně na začátku utkání, kdy Ogundiran konečně pochopil, že po svém nájezdu může také přihrát volným hráčům. Byly to dnes drobnosti, které jsme zlepšili, ale pomohly nám dostat se do zápasu velmi brzy.”

Jan Štěrba, pivot ARMEX Děčín: „Dnes jsme ukázali úplně jiný přístup k utkání. Včera to byl náš nejhorší výkon v sezóně, a po zápase jsme si řekli, že tohle nemůžeme předvádět před našimi fanoušky. Dnes jsme ukázali, čeho jsme schopni. Chtěli jsme Slunetu porazit co největším rozdílem a nedat jí ani jednu vteřinu naděje, že by mohla vyhrát. A to se povedlo díky našemu většímu chtíči. Mates (Svoboda) i Fíla (Kroutil) jsou naši lídři, a jsem moc rád, že především Matesovi, kterému se to včera nepovedlo, se dnes chytil a byl náš nejlepší hráč. V Ústí musíme minimálně zopakovat dnešní výkon. Dnes jsme sice dali sto dva bodů, ale dostali jsme sedmdesát tři. A Já si myslím, že tohle není náš limit, že můžeme hrát ještě o trochu lépe.”

Jan Karlovský, pivot Slunety Ústí: „Včera jsme hráli naši hru a ubránili Matěje Svobodu, který dal asi na šesti bodech, dnes nám dal třicet tři. S tím prostě nemůžeme vyhrát. Na konci už Děčínu padla každá střela a my neměli time-out, abychom to přerušili. Blbá prohra, v sobotu musíme doma vyhrát. Děčín ví, že jsme talentovanější a mnohem basketbalovější, takže to je jejich hra. Provokovat a řezat to. Mých šestnáct bodů je vlastně k ničemu, protože jsme chtěli dnes vyhrát a doma sérii ukončit před svými fanoušky.”

Děčín: Walton, Ogundiran, Kroutil, Svoboda, Pomikálek
Ústí: Autrey, Nichols, Rowan, Pecka, Johnson

BK ARMEX Děčín – Sluneta Ústí nad Labem 102:73
Body Děčína: Svoboda 33 (5x 3, TH 8/8), Ogundiran 17 (2x 3, TH 7/10, 6 asistencí, 3 zisky, 6 získaných faulů), Walton 16 (6 doskoků, 9 asistencí), Kroutil 13 (3x 3), Pomikálek 6, Šterba 6, Slowiak 4, Macháč 3, Šturanovič 2, Mach 2, Boškovič 0.
Body Ústí: Karlovský 16 (1x 3), Nichols 15 (1x 3, 5 doskoků, 8 asistencí, 3 zisky, 7 získaných faulů), Pecka 12, Martin 12 (3x 3), Rowan 8 (2), Haiblík 3 (1), Nábělek 3 (1), Krupka 2, Autrey 2, Johnson 0, Žikla 0, Gabriel 0.
Střelba za 2 body 24/37:17/37, za 3 body 10/26:9/25, TH 24/31:12/18. Doskoky 40:30 (útočné 11:9), asistence 24:18, ztráty 12:14, fauly 23:23.

Čtvrtiny: 27:21, 22:21, 23:20, 30:11

Rozhodčí: Matějek Ivor, Kučírek Martin, Salvetr Rudolf

Komisař: Hlaváček Pavel

Diváci: 1 200