Válečníci urvali vítězství až v prodloužení

Už to vypadalo, že Válečníci opět těsně prohrají na palubovce Ostravy, která by tak srovnala stav čtvrtfinálové série na 2:2. Jenže hráči Děčína tentokrát v další dramatické koncovce zvládli vyrovnat, a v prodloužení už nedali domácím šanci. Děčín tak ukončil dvouleté čekání na výhru v ostravské hale, navíc získal veledůležitý třetí bod do série hrané na čtyři vítězství a domů se vrací s mečbolem.

Zápas přinesl opět defenzivní basketbal, kde se navíc příliš nedařilo střelecky a v základní hrací době padlo ještě méně bodů, než včera. Úporná bitva se spustila hned od prvního hvizdu a první bod padl až po třech minutách z rukou Radukiče, který proměnil jednu šestku. Vzápětí ale Walton zapsal také první děčínské body, k němu se přidali Nichols a Pomikálek, který byl faulovaný při trojce a proměnil všechny trestné hody – 1:7. Domácí se ale díky Morganovi a Mathonovi rychle dotáhli na 7:8. Válečníci pak vedli ještě 7:10, a to díky trestným hodům Macha, který po pěti bodech Ostravy vyrovnal na 12:12. Následně poslal Děčín do vedení Svoboda a hubeným výsledkem 12:14 první čtvrtina také skončila. Ve druhé čtvrtce se střelci přece jen více osmělili, když hned na úvod si vyměnili trojkové pozdravy Morgan a Pomikálek – 15:17. Kapitán hostů pak přidal ještě čtyři body, poté Nichols vybojoval míč nad Morganem a zasmečoval si – 17:23. Jenže domácí se rozhodně nechtěli vzdát a tři minuty před poločasovou přestávkou vyrovnal Majerčák na 26:26. Válečníci znovu trochu odskočili, Ostrava ovšem díky tříbodové akci Mathona vyrovnala na 32:32. Naštěstí konec poločasu patřil Děčínu, přesněji Waltonovi, který po faulu proměnil jednu šestku a následně Nichols trefil trojku – 32:36.

Ve třetím čtvrtfinále se Válečníkům nepovedla třetí čtvrtina, a ani tentokrát to nebylo nic moc. Domácí rychle dorovnali poločasové manko díky trefám Mathona a Radukiče, který dokonce otočil na 40:38. Tři minuty před koncem této čtvrtiny se domácí díky trojce Majerčáka a košům Radukiče se Šmídem odpoutali na 49:43. Naštěstí Pomikálek s Nicholsem a Kroutilem dokázali nápor soupeře zastavit a před poslední periodou byl stav 51:50. V ní se jako první prosadil po minutě a půl po koši s faulem děčínský Svoboda a otočil na 51:53. Pak se dvě a půl minuty skóre neměnilo, až Josipovič proměnil jednu šestku a následně potrestal ztrátu domácích košem – 51:56. Toto vedení ovšem vygumovaly šestky Mathona, který si chodil pro jeden faul za druhým – 56:56. A stejný hráč dvě minuty před koncem poslal Ostravu do vedení 59:58, Radukič pak navýšil na 61:58, a s Válečníky to vypadalo zle. Po oddechovém čase byl ovšem faulovaný Walton, který se ale na čáře trestného hodu celý zápas trápil a proměnil jen jeden – 61:59. Po ztrátě Mathona pak Děčín dostal šanci na otočení, Walton sice neskóroval po nájezdu, naštěstí odražený míč našel Bruner a po jeho zasmečování bylo srovnáno na 61:61. Ostrava reagovala oddechovým časem, Radukič pak mohl rozhodnout, ale minul.

V pětiminutovém nastavení zmobilizovali Válečníci všechny své síly, vrhli se do útoku a nedali domácím šanci. Vše začala dvoubodová trefa Waltona, následně Pomikálek přidal koš a trojku, takže po dvou minutách to bylo 61:68. Radukič sice kontroval trojkou, ale Mathon proměnil jen jednu šestku, naopak dvě dvoubodové střely Waltona našly cíl – 65:72. Necelou půlminutku před koncem ještě Majerčák trochu zvedl adrenalin děčínským fandům trojkou, ale následně faulovaný Walton a Svoboda při poloviční úspěšnosti pečetili vítězství Děčína 68:74.
Oba týmy vyprodukovaly v zápase stejné množství střel, a to 67. Vyšší úspěšnost proměňování ale měli Válečníci, kteří trefili 28 střel, kdežto domácí jen 21. Děčín byl jasně vévodil ve dvojkách (13/34:23/41), v trojkách naopak zvítězila Ostrava (8/33:5/26), která byla lepší také v trestných hodech (18/25:13/24). Na doskoku se to tentokrát otočilo a Děčín porazil soupeře 41:52, a byl o kousek lepší také v bodech z druhých šancí (10:12). Asistence vyhrála Ostrava 18:12, v ziscích naopak Děčín (6:9). Ztráty byly takřka vyrovnané (15:16), ovšem Válečníci ztráty domácích více trestali (6:12). Souboj laviček opět vyhrála ta děčínská, a to 15:18.

Válečníky táhl tentokrát jejich jistě střílející kapitán Tomáš Pomikálek, který zapsal double-double za 19 bodů a 10 doskoků. Rozehrávač Walton se sice pral s trestnými hody (5/13) i trojkami (0/6), přesto byl jedním z klíčových hráčů Děčína, když dal 13 bodů, měl 7 doskoků, 4 zisky a 8 získaných faulů. Dvojciferným střelcem pak byl ještě Nichols, jenž zapsal 12 bodů, k čemuž přihodil 5 asistencí a 2 zisky. Svoboda nastřílel 8 bodů a měl 7 doskoků, důležité body v utkání, kde se každý koš vážil zlatem, dávali také Kroutil, Josipovič, Mach, Žikla i Bruner, který poslal zápas do prodloužení.

Ostrava se opět mohla spolehnout na pivota Mathona, jenž se blýskl triple-double za 21 bodů (TH 11/14), 15 doskoků a 11 získaných faulů! Druhý pivot Radukič dal 16 bodů, další střelce včetně Morgana se Děčínu povedlo ubránit na jednociferných hodnotách.
Pátý zápas této čtvrtfinálové série se hraje v sobotu 29. dubna od 18:00 v ARMEX Sportcentru.

Trenéři po utkání
Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: „My jsme měli dnes více štěstí, než včera. Zlepšili jsme mnohem lépe doskok, když jsme dnes dovolili Ostravě dvanáct útočných doskoků oproti včerejším dvaceti. A to je velký rozdíl, což se projevilo na tom finálním výsledku. Obrovský kredit hráčům za předvedený výkon. Celý zápas jsme odjezdili a dřeli celých čtyřicet pět minut a nyní se připravíme na pátý zápas v Děčíně.“

Adam Choleva, trenér NH Ostrava: „Utkání, které jsme měli v našich rukách. Otočili jsme to málem v náš prospěch, ale pár chyb nás stálo zápas. V prodloužení jsme už neměli sílu na zvrat. Pojedeme do Děčína a uvidíme.“

Hráči po utkání
Matěj Svoboda, křídlo BK ARMEX Děčín: „Vyrovnaný zápas ostatně jako všechny v této sérii. V koncovce jsme byli šťastnější. Kredit domácím za to, co předvádí v letošní sezóně. Hrají fakt dobře a nedávají nám nic zadarmo. V prodloužení jsme byli na koni. Strašně cenná výhra pro nás a pojede se nám teď dobře domů. V sobotu chceme tu sérii ukončit.“

Matěj Snopek, křídlo NH Ostrava: „Prohráli jsme čtvrtý zápas série, bolí to, ale musíme zregenerovat a připravit se na sobotu.“

Základní sestavy
Ostrava: Majerčák, Morgan, Snopek, Mathon, Radukič
Děčín: Walton, Nichols, Svoboda, Pomikálek, Bruner

NH Ostrava – BK ARMEX Děčín 68:74 po prodl.
Body Ostravy: Mathon 21 (TH 11/14, 15 doskoků, 11 získaných faulů), Radukič 16 (1x 3), M. Svoboda 9 (3), Morgan 8 (2x 3, 6 asistencí), Majerčák 8 (2x 3), Šmíd 4, Bohačík 2, Snopek 0, Týml 0, Š. Svoboda 0.
Body Děčína: Pomikálek 19 (2x 3, 10 doskoků), Walton 13 (TH 5/13, 7 doskoků, 4 zisky, 8 získaných faulů), Nichols 12 (2x 3, 5 asistencí, 2 zisky), Svoboda 8 (7 doskoků, 4 asistence), Kroutil 7 (1x 3), Josipovič 5, Mach 4, Bruner 4 (13 doskoků), Žikla 2, Macháč 0, Jansa 0.
Střelba za 2 body 13/34:23/41, za 3 body 8/33:5/26, TH 18/25:13/24. Doskoky 41:52 (útočné 12:13), asistence 18:12, ztráty 15:16, fauly 21:26.

Čtvrtiny: 12:14, 20:22, 19:14, 10:11 – 7:13

Rozhodčí: Vyklický Robert, Blahout Petr, Melichárek Ivo

Komisař: Večeřa Pavel

Diváci: 1 000

Zdroj: BK Děčín