Rubriky
Sport Zprávy

Válečníci podruhé v sezóně porazili na domácí palubovce Opavu

Válečníci v divácky pohledném a bodově bohatém utkání podruhé v sezóně porazili na domácí palubovce Opavu a drží se v tabulce na 3. místě.

Zápas začali domácí basketbalisté na jedničku, když za minutu a půl vedli po pěti bodech Waltona a koši Brunera už 7:0, čímž donutili opavskou lavičku k brzkému time-outu. Ten však příliš nepomohl, Válečníci trhali obranu soupeře na kusy rychlou hrou, k tomu přidal Svoboda dvě trojky, a po čtyřech minutách to bylo 19:5! Jenže Opava má zkušeností na rozdávání, její hráči přešli na zónovou obranu, přibrzdili děčínskou ofenzívu a naopak chytrou hrou v útoku začali manko snižovat. Ještě tři minuty před přestávkou to bylo po koši Josipoviče o 12 bodů (27:15), ale v závěru první čtvrtky udělali hosté šňůru 0:11 a bylo takřka vyrovnáno – 27:26.

Ve druhé desetiminutovce šli Opavští rychle do vedení, Válečníci se však drželi, a po šesti bodech Waltona to bylo 34:34. V polovině této čtvrtky byl stav po nahození Svobody a krásné smeči Brunera 39:41, ale soupeř byl v útoku velmi efektivní, naopak domácí se trápili na šestkách a rozdíl ve skóre pomalu narůstal. Nejhůře bylo dvě minuty před poločasem, kdy po trojce Šiřiny vedla Opava již 41:54. Jenže Děčané ukázali v pravou chvíli to správné srdce válečníka. Pomikálek trefil trojku, vzápětí proměnil oba trestné hody, poté Svoboda zablokoval Zbránka a Nichols z brejku snížil na 48:54. Hosté si raději vzali oddechový čas, avšak ten Děčín nezastavil. Naopak Pomikálek i Nichols dali koš s faulem, jenže ani jeden neproměnil bonusový trestný hod, a tak poločas skončil 52:54.

Druhou půli zahájil faul Svobody na Farského při trojkové střele a Opava zvýšila na 52:57. Pak se dvě minuty skóre neměnilo, jenže následovala šestibodová smršť Děčína a rázem to bylo 58:57. Na druhé straně korigoval Gniadek na 58:59, ale toto byl jediný koš hostů ze hry v této části, protože Válečníci přidali v obraně. Opava to zkoušela často za tři body, ale nedávala, naopak domácí se tlačili do koše a soupeř je fauloval. Bohužel, trestné hody nebyly v tomto utkání silnou stránkou Děčínských, přesto pomalu navyšovali své vedení, které po trojce Pomikálka a jedné šestce Nicholse vyrostlo na 66:59. Hosté však znovu zabrali a přitáhli se na 66:63. Na konci této čtvrtky ale Bruner dvakrát přesně zakončil a před poslední periodou platil stav 70:65.

V ní sice skóroval jako první Šiřina, ale Nichols hned odpověděl střelou za dva body, vzápětí vyzval ke smeči Brunera a bylo to 74:67. Hala bouřila, Válečníkům se dařila jejich rychlá hra a Nichols s Brunerem zvýšili na 79:69. Pak se za dva body prosadil Svoboda, který o chvilku později, po zisku Kroutila, zakončil brejk trojkou – 84:69. Hostům se samozřejmě podobný vývoj nelíbil, emoce plály, což přineslo nesportovní faul Kroutila a technickou chybu Farského, pro kterého to byla ale pátá chyba a musel střídat. O chvíli později postihl stejný osud Kvapila, který rovněž nasbíral pět faulů. Opava stále bojovala, ale když tři minuty před koncem zakončil Josipovič dva brejky Děčína jednoduchým zakončením, bylo o vítězi rozhodnuto – 91:75. Hosté se přesto nevzdali a Šiřina šesti body v řadě snížil na 91:81. Pak ale Kroutil s Nicholsem vzali přesnými šestkami soupeři poslední šanci – 95:85. V posledních vteřinách sice ještě Gniadek trojkou a Šiřina košem snížili, ale prohru už neodvrátili – 95:90.

Zajímavý zápas přinesl střeleckou převahu Válečníků zpod koše (26/39:21/33) a vyrovnanou partii v trojkách (6/21:7/30). Největší rozdíl byl v trestných hodech, kterých Děčín sice házel 41, ale proměnil jen 25. Kdežto Opava dala 27 šestek z 29 střel! Na doskoku vyhrál Děčín 36:33, body z druhých šancí byly vyrovnané 11:11. Domácí byli lepší v asistencích (25:18), měli více zisků (11:7) a méně ztrát (11:18). Jak už bylo napsáno, dařil se jim také rychlý protiútok, kde soupeře porazili 38:22! Naopak opavská lavička porazila tu Děčínskou 12:39.

Válečníci si vystačili tentokrát se sedmi střelci, z nich šest bylo ale dvojciferných. Tahouny byli Ty Nichols a AJ Walton, kteří zapsali double-double za 15, resp. 14 bodů a 10 asistencí. Nichols k tomu přihodil 8 doskoků a 7 získaných faulů, AJ Walton 4 zisky a 5 získaných faulů. Sám ale zápas nedohrál pro pět chyb. Nejlepšími střelci byli Svoboda a Pomikálek, kteří dali shodně po 19 bodech. Skvělý Bruner zapsal 16 bodů (střelba za 2 body 7/7) a Josipovič přidal 10 bodů (střelba za 2 body 5/5). Sedmým střelcem byl Kroutil, který proměnil dva trestné hody.
Za hosty skóroval nejvíce Šiřina, který dal 23 bodů (TH 6/6), k tomu měl 6 asistencí a 6 získaných faulů. Mokráň přidal 17 bodů (TH 6/6) a Kvapil 15 (TH 5/5).

Trenéři po utkání 
Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: „Začali jsme famózně, podobně jako v Pardubicích, ale Opava je nesmírně zkušený tým, který nepanikaří za žádné situace. Ukázali nám to ve třech čtvrtinách, ve kterých nám nastříleli přes pětadvacet bodů. A pokud mi budeme takto bránit, nemáme příště šanci na úspěch. V obraně jsme hráli velmi dobře jen jednu čtvrtinu, a to je málo. Naštěstí v útoku jsme byli schopni nastřílet pětadevadesát bodů, což je hodně vysoké číslo nad náš průměr. Takhle vyhrávat ale nechceme. Je super, že jsme vyhráli, zápas to byl těžký, ale musíme zlepšit obranu. Tam nám to dnes haprovalo. Neudělali jsme veliké chyby, ale hodně malých, což Opava svou zkušeností trestala.“

Petr Czudek, trenér BK Opava: „Gratuluji Tomáši Greplovi a jeho hráčům, kteří víc chtěli a byli více koncentrováni. Začátek byl z naší strany hodně laxní, prohrávali jsme o třináct bodů, ale zónová obrana nás dostala zpět do hry. Pak jsme vedli zase mi o třináct bodů, ale byl vyrovnaný. Bohužel, dnes jsme nebyli schopni zastavit hráče Nicholse, Waltona, ale i Matěje Svobodu. Jakmile to bylo jedna na jedna, neubránili jsme a byl z toho koš nebo trestné hody. Když se k tomu pak přidal náš špatný útok ve třetí čtvrtině, je výsledek takový, jaký je. Favorit dnes vyhrál.“

Hráči po utkání 
Filip Kroutil, křídlo BK ARMEX Děčín: „Dnes to bylo urputné utkání. Na začátku jsme trochu odskočili. a mysleli si, že to půjde samo jako v Pardubicích. Ale v hloubi duše jsme věděli, že Opava taková není, že je to parta zkušených borců, která se dokáže rychle vrátit zpět. A to nám také ukázala, když se z mínus patnácti dostala na plus dvanáct. Tady ukázala Opava velikou vnitřní sílu, ale ta jí pak chyběla ve druhém poločasu. Dnes rozhodlo, že jsme získali z rychlých protiútoků strašné množství bodů nebo faulů, druhým faktorem byly individuální výkony Ty Nicholse a AJ Waltona, kteří v těžkých chvílích vzali zodpovědnost na sebe a dávali důležité body. Naopak nemohu vůbec pochválit naší obranu, protože ta byla děravá, což dokazuje padesát čtyři bodů v poločase. Jsme rádi za skalp silného a odolného soupeře, který je zvyklý hrát takhle náročné zápasy.”

Radovan Kouřil, rozehrávač BK Opava: „Dnes to bylo v takových hodně silných vlnách, kdy Děčín začal drtivou první tříminutovkou a vedl snad o šestnáct bodů. Tam jsme se báli, že je vlastně po zápase. Naštěstí jsme pak prostřídali, změnili obranu a začalo nám to padat v útoku, takže jsme si zase vybudovali čtrnácti, patnáctibodové vedení. Jenže pak přišla poslední minuta poločasu a my jsme podělali vše, co šlo, takže jsme do druhé půle šli za vyrovnaného stavu. Tam nám to přestalo padat, dělali jsme zbytečné chyby, protože Děčín dobře tlačil. A jakmile uděláte tyto chyby proti hráčům jako jsou Nichols nebo Walton, ti vás okamžitě potrestají rychlým protiútokem. To se dnes potvrdilo, tady se rozhodlo.”

Základní sestavy 
Děčín: Walton, Nichols, Svoboda, Pomikálek, Bruner
Opava: Šiřina, Slavík, Zbránek, Mokráň, Carl

BK ARMEX Děčín – BK Opava 95:90
Body Děčína: Svoboda 19 (3x 3, 7 získaných faulů, TH 4/10), Pomikálek 19 (2x 3, 8 doskoků), Bruner 16 (střelba za 2 body 7/7), Nichols 15 (8 doskoků, 10 asistencí, 7 získaných faulů), Walton 14 (1x 3, 10 asistencí, 4 zisky), Josipovič 10, Kroutil 2, Žikla 0, Macháč 0, Mach 0, Jansa 0.
Body Opavy: Šiřina 23 (3x 3, 6 asistencí, 6 získaných faulů), Mokráň 17 (1x 3), Kvapil 15, Farský 8 (1x 3), Gniadek 7 (1x 3, 7 doskoků), Carl 6, Jurečka 5 (1x 3), Slavík 3, Švandrlík 2, Kouřil 2, Mička 0.
Střelba za 2 body 26/39:21/33, za 3 body 6/21:7/30, TH 25/41:27/29. Doskoky 36:33 (útočné 10:10), asistence 25:18, ztráty 11:18, fauly 25:30.

Čtvrtiny: 27:26, 25:28, 18:11, 25:25

Rozhodčí: Matějek Ivor, Vošahlík Marek, Perlík Michal

Komisař: Volejník Pavel

Diváci: 1 150

Zdroj: BK Děčín