Rubriky
Zprávy

Děčínská zoo rozmnožila vzácného jelínka z Filipín

Je to samička! S touto potěšující zprávou přišli chovatelé z děčínské zoologické zahrady po kontrole koloucha jelena sambara skvrnitého, který zde přišel na svět v druhé polovině září. „Prvních pár dní po porodu necháváme matku s mládětem v naprostém klidu, aby se nenarušily mateřské vazby. Mohlo by se totiž stát, že se samice přestane o mládě starat,“ vysvětlil vrchní chovatel Petr Haberland. Sambaři si své potomky velmi střeží. Jak samec, tak samice neváhají v případě ohrožení napadnout případného nepřítele. Dokáží ho udeřit nejen kopyty, ale také kousnout. Malá samička se má čile k světu a matka se o ni pečlivě stará.

„Děčínská zoo je velmi ceněným chovatelem tohoto jelínka z Filipín, zvířata se u nás pravidelně množí, a dokonce jsme se v roce 2004 zasloužili o první odchov tohoto druhu v České republice,“ uvedla mluvčí zoo Alena Houšková. Stádo čítá v současné době 4 kusy. Dvě samičky narozené během roků 2020 a 2021 odešly letos v létě do německých zoo v Kolíně a v Chemnitz. Po většinu dne mohou návštěvníci při dobrém počasí spatřit celou skupinu ve venkovním výběhu, a to i přes to, že mají jeleni po celý den přístup do vnitřní stáje, aby se mohli, jakožto tropická zvířata, ukrýt do temperované ubikace.

Sambar skvrnitý je velmi vzácný druh sudokopytníka z oblasti Filipín, kde je endemitem. Sambaři jsou zde silně ohroženi. Podle údajů Světového svazu na ochranu přírody (IUCN) žije na ostrovech Panay a Negros méně než 2500 jedinců, trend je přitom stále klesající. Hlavním problémem je fragmentace populace, postupující expanze zemědělských ploch na úkor původních lesních oblastí a také lov pro maso a trofeje, a to i přes ochranu místní legislativou. Od roku 1990 jsou sambaři skvrnití součástí filipínského záchranného programu.

Alena Houšková
Zoologická zahrada Děčín – Pastýřská stěna, příspěvková organizace