Po třetím zápase 3:0 pro Nymburk

Třetí čtvrtfinále play-off mezi Děčínem a Nymburkem, které bylo současně už 100. vzájemným soubojem těchto celků, vyznělo lépe pro českého multišampióna, který tak vede v sérii hrané na čtyři vítězství už 0:3 na zápasy.

Válečníci přitom, nezačali vůbec zle a po těžké dvojce Šišky a zisku Nicholse, který vybídl ke skórování Svobodu, to bylo 4:0. Jenže Tůma odpověděl trojkou a pivot Routt otočil na 4:5. Na druhé straně Nichols košem a Šiška jednou šestkou vrátili Děčínu vedení 7:5, to ovšem vygumovala druhá trojka Tůmy. Díky pěti bodům Nicholse vedli domácí ještě v polovině úvodní části 12:10, ale Nymburk pak přidal v síle na doskoku, pomohl si dalšími trojkami a po první desetiminutovce vedl 15:24. Druhá čtvrtina začala čtyřmi fauly během úvodní minuty, Ross ze šestek zvýšil na 15:26, ale Pomikálek košem a Nichols trojkou opět vyburcovali více než tisícovku diváků v hledišti – 20:26. Hosté ale kontrovali trojkami Palyzy i Tůmy, naštěstí na děčínské straně trefil dvě trojky Alston, takže náskok Nymburku se takřka nezvětšoval. Devítibodové manko z první čtvrtky pak platilo i po dvou trojkách Pomikálka – 33:42. Nymburk měl ale svého Tůmu, který přidal čtvrtou trojku, Harding pak zvýšil na 33:47. Po koši s faulem Osaikhwuwuomwana byl stav 36:47, ale poločas skončil výsledkem 37:51, o což se v posledních vteřinách postarala smeč Hardinga.

Druhý poločas zahájil dvěma snadnými body Mach, jenže Hruban ihned odpověděl trojkou a převaha Nymburských začala narůstat. Jejich důraz v obraně bránil Válečníkům ve skórování, nutil je ke ztrátám a Děčín zcela vypadl ze své role. Ano, svěřenci trenéra Grepla makali, bojovali, nevypouštěli souboje, jenže nedávali body a prohráli tuto čtvrtinu 6:25, což v celkovém součtu dávalo výsledek před poslední periodou 43:76. Tu pojali Nymburští trochu vlažněji, naopak Děčín dál dřel a začal pomalu manko stahovat. Po čtyřech bodech Nicholse to bylo 47:76, po koši s faulem v podání Svobody 50:79, po dalších bodech stejných hráčů a čtyřech odehraných minutách platil stav 54:81. Poté si zasmečoval Šiška, Mach přidal další dva body, Pomikálek proměnil jeden trestný hod a bylo to 61:82. Po trojkách Nicholse a Kroutila se dokonce náskok Nymburku dostal pod hranici 20 bodů na 67:86. Bohužel, tou dobou už nehrál vyfaulovaný Svoboda, vzápětí dostal pátou chybu i Pomikálek, technickou chybu pak inkasovala také děčínská lavička a ještě k tomu Nichols spáchal podle rozhodčích nesportovní faul. Šestky se ale hostům příliš nedařily, přesto utekli na 67:90. V závěru trestné hody Kroutila, Nicholse a smeč Macha uzavřely skóre na 72:92.

Přes zatím nejvyšší porážku v sérii si Válečníci vysloužili od svých fanoušků potlesk, naopak rozhodčí, kteří celkem odpískali 51 chyb, odcházeli z palubovky za hlasitého hvízdání.

Děčín ve dvojkové střelbě držel s Nymburkem krok (16/34:17/35), ale ztratil v trojkách, kde soupeř nastřílel o čtyři více, Válečníkům se pak nedařilo ani v šestkách, kde měli jen poloviční úspěšnost. Na doskoku to bylo vyrovnané 44:44, na druhé šance ale vyhrál Nymburk 10:13. Děčínu se dařilo ještě v brejcích, kde zvítězil 21:9, a měl více zisků (9:5), ovšem ve asistencích vyhráli hosté 13:23, v souboji laviček to bylo 21:33.

Válečníky táhl Nichols s 25 body, který k tomu přidal 6 asistencí, 7 doskoků a 6 zisků! Ale také nepovedené šestky 3/9. Druhým posledním dvojciferným střelcem Děčína byl Pomikálek s 10 body, Svoboda a Kroutil dali po 7 bodech, Šiška, Alston a Mach po šesti.

Nymburk měl nejlepšího střelce v Tůmovi (17 bodů, trojky 5/5, TH 2/2), po 15 bodech přidali Hruban a Harding, Palyza zpasla 13 bodů, Routt 10. Na listinu střelců se dostali všichni hráči Nymburku kromě Rylicha, který odehrál poslední minutu a půl.

Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: „Nezačali jsme utkání špatně, ale kvůli našim systémovým chybám jsme nechali vystřelit volného Tůmu, který není největší střeleckou hrozbou, ale dnes mu zápas vyšel a dal nám v prvním poločase čtyři trojky ze čtyř pokusů. Tím vznikl náskok soupeře, navíc ve třetí čtvrtině jsme vypadli ze své role. Je to paradox, protože v zápase číslo jedna a dva se nám povedly hodně, ale dnes to byl úplný opak a definitivně to zápas zlomilo. Ve čtvrté čtvrtině se to ze strany Nymburku už jen dohrávalo, naopak my jsme hráli stále naplno a manko jsme stáhli.“

Aleksander Sekulič, trenér ERA Basketball Nymburk: „Chci pogratulovat našim klukům k velmi dobrému zápasu, především první tři čtvrtiny jsme byli dobří na obou polovinách hřiště, obrana i útok byly na velmi vysoké úrovni, byli jsme soustředění. V poslední čtvrtině se děly trochu divné věci, ale vyhráli jsme.”

Tomáš Pomikálek, křídlo BK ARMEX Děčín: „Chtěli jsme jí do poslední čtvrtky tak, aby věděli, že zítra to rozhodně nebudou mít jednoduché. Nechtěli jsme, aby vyhráli o třicet a jeli domů, zítra zase o třicet a domů. Řekli jsme si, že to budeme dnes ždímat do poslední minuty.“

Vojtěch Hruban, křídlo ERA Basketball Nymburk: „Atmosféra byla krásná, bouřlivá, i když trochu nepřátelská, ale na to jsme zvyklí. První tři čtvrtiny jsme hráli dobře v obraně, měli jsme dobré tempo, hráli jsme to, co jsme chtěli a náskok pomalu narůstal. Bylo to i kvůli tomu, že u nás si Děčín pomáhal těžkými trojkami i střelami, což mu dnes nepadalo, a tak náš náskok narůstal. Poslední čtvrtina už neměla s basketbalem nic společného, ale bylo na palubovce někdy veselo. Je to holt play-off, zítra očekávám to samé.“

Děčín: Šiška, Nichols, Svoboda, Pomikálek, Osaikhwuwuomwan
Nymburk: Harding, Tůma, Hruban, Kříž, Routt

BK ARMEX Děčín – ERA Basketball Nymburk 72:92
Body Děčína: Nichols 25 (4x 3, 7 doskoků, 6 asistencí, 6 zisků), Pomikálek 10 (2x 3), Svoboda 7, Kroutil 7 (1), Šiška 6 (5 doskoků, 4 asistence), Mach 6, Alston 6 (2x 3), Osaikhwuwuomwan 3, Galloway 2.
Body Nymburku: Tůma 17 (5x 3), Harding 15 (1), Hruban 15 (1x 3, TH 8/8, 5 asistencí), Palyza 13 (4x 3), Routt 10 (7 doskoků), Ross 5 (1x 3), Benda 5 (1), Kovář 4, Gak 4, Kříž 2, Váňa 2, Rylich 0.
Střelba za 2 body 16/34:17/35, za 3 body 9/33:13/29, TH 13/26:19/27. Doskoky 44:44 (útočné 15:10), asistence 13:23, ztráty 14:12, fauly 27:23.

Čtvrtiny: 15:24, 22:27, 6:25, 29:16

Rozhodčí: Hruša Petr, Kučírek Martin, Scholze Michal

Komisař: Ringsmuth Zdeněk

Diváci: 1 111