Válečníci si jasně poradili s Olomouckem

Marodku Válečníků před duelem s Olomouckem opustili uzdravení Ondřej Šiška i Ty Nichols a síla týmu okamžitě obrovsky vzrostla, což se ihned projevilo na konečném výsledku, který dal Děčínu předčasně jistotu 9. místa.

Hlavním hrdinou prvních minut byl děčínský pivot Osaikhwuwuomwan, který po třech asistencích rozehrávače Šišky proměnil všechny své tři střely – 6:0. Po následné asistenci si zasmečoval Pomikálek a kouč Olomoucka si raději vzal oddechový čas, protože koncentrovaný výkon Děčína byl v úvodu ve velikém kontrastu s určitou ospalostí jeho týmu. Po time-outu sice Tomsick trefil trojku a Vučkovič dal koš, jenže dvojice Šiška – Osaikhwuwuomwan se nenechala zahanbit a nizozemský dlouhán po asistencích svého spoluhráče dal koš a také trojku – 13:5. Po dalších bodech Osaikhwuwuomwana to bylo 15:5, po dvou trojkách a koši Pomikálka platil stav 23:11. Teprve v závěru první čtvrtiny se střelecky prosadil také někdo jiný, než Osaikhwuwuomwan či Pomikálek. Nejprve dal dva body Nichols, po něm se zapsal do listiny střelců i Svoboda a tečku za první čtvrtkou, která hodně napověděla o dalším průběhu, udělal košem Mach – 29:11. Ve druhé čtvrtině se jako první radovali hráči Olomoucka, když Halada a Bracey snížili na 29:15, ale Svoboda čtyřmi body vrátil rozdíl ve skóre na 18 bodů – 33:15. Pak následovala trochu střelecky neučesaná pasáž, v níž hostující Bracey dal sice koš s faulem, ale na druhé straně odpověděl trojkou Alston. Na další koš s faulem, tentokrát Tomsicka (byly to jeho poslední body v utkání), zareagoval Šiška stejnou mincí – 39:21. V závěru první půle dokázalo Olomoucko ještě odpovědět na trefy Alstona a Macha, ale na trojky Kroutila a Alstona už ne, takže Děčín si odnášel do kabin pohodlný náskok 49:27.

V úvodu druhé půle skórovali jako první Osaikhwuwuomwan a Svoboda, hosté se sice snažili, ale ofenzivní síla Válečníků byla příliš veliká. Po koši a trojce Nicholse to bylo 60:31, následně Alston, Mach, Pomikálek a Šiška vyšroubovali náskok Děčína na 68:36. V závěru této čtvrtiny domácí přece jen polevili a soupeř snížil na 70:44. Poslední periodu bodově zahájil exděčínský Halada, Osaikhwuwuomwan však ihned kontroval smečí, a po trojkách Nicholse a Svobody narostl náskok Válečníků opět na 30 bodů – 78:48. Domácí hráči ale byli stále při chuti a nenechali soupeře vydechnout. Mach zaznamenal čtyři body, Šiška a Pomikálek po dvou a když Svoboda proměnil jednu šestku, bylo jasné, že se zrodí vysoké vítězství – 87:48. Nejvyšší náskok přišel minutu před koncem, kdy Svoboda a Alston přidali trojky a Válečníci vedli 95:54. V samém závěru ovšem olomoucký E. Klepač upravil na konečných 95:59.

Oba celky vyprodukovaly v utkání zcela shodný počet střel (69), ale veliký rozdíl byl v jejich proměňování. Zatímco Válečníci měli v dvojkách úspěšnost 65% (27/41), hosté jen 44% (23/52), v trojkách to bylo ještě citelnější, když Děčín dal 11 trojek z 28 pokusů (39%), Olomoucko jen dvě ze 17 pokusů (11%). Trestných hodů se házelo jen malinko a oba týmy se počínaly s poměrně vysokou úspěšností. Veliký rozdíl byl také v doskocích, kde Válečníci vyhráli 47:31 (na druhé šance 15:9), v asistencích to bylo dokonce 22:7 a také souboj laviček vyzněl lépe pro Děčín – 39:24. Na ztráty to bylo téměř vyrovnané (16:15), ale domácí jich vyrobili šest v poslední čtvrtce za již rozhodnutého stavu.

Lídry Válečníků byli Osaikhwuwuomwan a Alston, oba dali shodně po 17 bodech, jen kousek za nimi skončili Svoboda (15) a Pomikálek (14), Martin Mach nasázel krásných 12 bodů, Nichols se po zlomenině ruky uvedl 10 body, uzdravený Šiška zapsal 7 bodů a 9 asistencí. Trenér Tomáš Grepl mohl rozložit minutovou zátěž na všechny hráče, každý si zahrál dostatečně a jediným bez bodu byl Lukáš Bobek.

Olomoucko mělo jen dva dvojciferné střelce – Bracey dal 15 a Vučkovič 14 bodů. Halada dal 8 bodů, ostrostřelec Tomsick jen 6, Kněževič 5 a Feštr 2 body.

Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: „Vyhráli jsme všechny čtyři čtvrtiny, takže spokojenost. Na našem výkonu bylo znát, že jsme v kompletnější sestavě. Touto výhrou jsme si pojistili deváté místo a v dalších dvou zápasech se musíme co nejlépe připravit na předkolo. Nejvíce mě potěšilo rozložení bodů a také výborné plnění obranných povinností.“

Miljan Čurović, trenér BK REDSTONE Olomoucko: „Dneska nesu plnou odpovědnost za výkon mého družstva. Zkusili jsme všechno, ale nešlo to. Připravíme se na těžký středeční zápas s Ostravou doma, abychom ho zvládli a už byli v klidu.“

Brandon Alston, křídlo BK ARMEX Děčín: „Cítím se v týmu velmi dobře, je tu skvělá atmosféra, hrajeme týmově a z toho mám radost. Určitě budeme chtít hrát tvrdě, pořád makat, zůstat motivovaní a být spolu. Máme zpátky pár hráčů, několik z nich muselo vynechat zápasy, což bylo podle mě také dnes vidět. Hodně jsme všichni chtěli.“

Daquan Bracey, křídlo BK REDSTONE Olomoucko: „Začali jsme velmi ploše, měkce a tak zápas i skončil. Brzy nás dostali dolů a tak to zůstalo. Měl jsem dobrý pocit po minulém utkání, ale dnes jsme to nedokázali zopakovat.“

Děčín: Šiška, Kroutil, Svoboda, Pomikálek, Osaikhwuwuomwan
Olomoucko: Tomsick, McSwain, Halada, Vučkovič, Kněževič

BK ARMEX Děčín – BK REDSTONE Olomoucko 95:59
Body Děčína: Osaikhwuwuomwan 17 (1x 3, 9 doskoků), Alston 17 (3x 3), Svoboda 15 (2x 3, 8 doskoků), Pomikálek 14 (2x 3, 11 doskoků), Mach 12, Nichols 10 (2x 3), Šiška 7 (9 asistencí), Kroutil 3 (1x 3), Bobek 0.
Body Olomoucka: Bracey 15, Vučkovič 14 (8 doskoků), Halada 8, E. Klepač 7 (1x 3), Tomsick 6 (1), Kněževič 5, McSwain 2, Feštr 2 (3 asistence), A. Klepač 0, Sehnal 0.
Střelba za 2 body 27/41:23/52, za 3 body 11/28:2/17, TH 8/10:7/9. Doskoky 37:31 (útočné 10:8), asistence 22:7, ztráty 16:15, fauly 15:19.

Čtvrtiny: 29:11, 20:16, 21:17, 25:15

Rozhodčí: Hruša Petr, Linhart Tomáš, Baudyš Petr

Komisař: Ringsmuth Zdeněk