Rubriky
Sport Zprávy

Mohutný finiš Válečníků přinesl výhru

Tři čtvrtiny brnkali na nervy svým fanouškům basketbalisté Děčína. Mohutným finišem ale odvrátili senzaci, kterou by byla prohra na palubovce posledního týmu tabulky.

Válečníci vstoupili do utkání se soupeřem, který neměl co ztratit, vyhraným rozskokem, jenže vzápětí se Osaikhwuwuomwan dopustil ztráty a domácí Dorn, nejlepší kanonýr ligy, otevřel skóre. Nichols však kontroval dvěma trestnými hody, na koš s faulem Dorna našel Nichols odpověď v trojce – 5:5. Pak se na straně „bankéřů“ připomněl Novotný dvěma trojkami, ty ovšem téměř vynulovaly dva body Nicholse a trojka Osaikhwuwuomwana – 11:10. V polovině úvodní čtvrtky to bylo po trojce Matěje Svobody 16:15, pak ale domácí díky čtyřem bodům Victora získali mírné vedení 20:15, které se Děčínu podařilo i díky koši Macha snížit do přestávky na 22:19. Vstup do druhé desetiminutovky vyšel lépe Jindřichovu Hradci, když DuBose a Novotný zvýšili náskok na 26:19. Proti tomu byla ale Svoboda, který trefil svoji druhou trojku, Eudy přidal koš a stejný hráč o chvíli později trojkou minimalizoval rozdíl ve skóre na 28:27. Následovala přetahovaná, kdy se oba celky střídaly ve vedení. Válečníci byli o kousek vpředu naposledy  tři a půl minuty před poločasem (34:35), pak „bankéři“ díky trojkám Browna, DuBose a šesti bodům Dorna šli znovu do vedení. To však díky trefám Nicholse a Svobody nebylo nijak zásadní, přesto poločasový výsledek 46:42 dával tušit, že Děčín bude muset přidat, jestliže chce zvítězit.

Druhý poločas ale tomu neodpovídal a domácí nenápadně navyšovali své vedení, i díky děčínským nepřesnostem, až 54:46, což byl stav v polovině této čtvrtiny. Tři minuty před poslední přestávkou ovšem Válečníci i díky pěti bodům Šišky a smeči Osaikhwuwuomwan zaveleli k náporu, který pak podpořil Svoboda čtyřmi body a Pomikálek dvěma – 60:59. Domácí přesto své vedení udrželi, protože Borovka proměnil obě šestky a Brown v poslední vteřině trefil trojku – 65:60. V poslední periodě ale ukázali Válečníci bojovného ducha a zlomili odpor houževnatého soupeře. Hned první útok zakončil Eudy dvěma body, po něm se přidal Kroutil trojkou, Nichols dal koš, Eudy pak sice proměnil jen jeden trestný hod, ovšem střelecký výpadek domácích pokračoval a Kroutil druhou trojkou zvýšil už na 65:71. Teprve po více než třech minutách skórovali i domácí, když Novotný dal trojku a na koš Nicholse odpověděl rovněž dvěma body – 70:73. Novotný byl vůbec v těchto chvílích pro „bankéře“ velmi důležitý, protože přidal další čtyři body a přitáhl svůj tým na 74:75. Jenže Děčín si už výhru vzít nenechal. Osaikhwuwuomwan byl při šestkách přesný, Nichols přihodil další dva body, následně byl navíc faulován při trojce a dvěma trestnými hody zvýšil na 74:81. Jindřichův Hradec se opět střelecky trápil, Válečníci sice také, ale Pomikálek si nakonec došel pro faul a dvě minuty před koncem dokázal navýšit náskok na 74:83. Domácí to samozřejmě zkoušeli dál, přitáhli se na 80:85 a díky dalším děčínským chybám dostali šanci na ještě větší zdramatizování duelu. Ty však nevyužili, naopak Pomikálek v závěru své šestky ano a pečetil na 80:87.

Střetnutí bylo střelecky velmi vyrovnané, když oba týmy proměnily po 31 střelách. Domácí dali 22 dvojek a 9 trojek, Válečníci 23 dvojek a 8 trojek. Rozhodující tak byly trestné hody, v nichž Jindřichův Hradec proměnil pouhých 9 z 15 pokusů, kdežto Děčín 17 z 24 pokusů. Na doskoku vyhráli domácí 37:35, byli lepší také v asistencích (17:13) a dali 18 bodů z druhých šancí oproti pouhým pěti Děčína. Válečníci naopak těžili z brejků (9:24), také byli produktivnější při trestání ztrát soupeře a jejich lavička porazila tu domácí 7:30.

Tahounem Děčína byl Ty Nichols, autor 27 bodů (TH 8/9), ke kterým přidal 5 doskoků, 3 asistence a 3 zisky. Druhým dvojciferným střelcem Válečníků byl Matěj Svoboda s 19 body, Šiška a Eudy přidali po 9 bodech, Kroutil dal 8, Osaikhwuwuomwan 7 a Pomikálek 6 bodů. Posledním střelcem hostů byl pak Martin Mach s 2 body.

Domácí se mohli spolehnout na svého kanonýra Dorna, jenž zaznamenal 23 bodů a 11 doskoků, na záda mu dýchal Novotný s 22 body (dvojky 4/6, trojky 4/8, TH 2/3), DuBose přidal 16 bodů a 8 doskoků. Pivot Brown zapsal jen dvě trojky, ale 5 bloků! Victor dal rovněž 6 bodů, Stegbauer trefil jedinou z pěti trojek, Welsch se prosadil jen ze šestek.

Trenéři po utkání 
Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: „Přijeli jsme sem s tím, že Jindřichův Hradec, který vyměnil docela dost hráčů, má úplně jinou kvalitu, než na začátku sezóny. Ze zápasu jsme měli obavy, a to se naplnilo. Tři čtvrtiny jsme byli horším týmem, naopak domácí hráli velmi dobře. A to především nový muž DuBose a navrátivší se Dorn, kteří odehráli výborné utkání. Veliké problémy nám dělal Novotný, který ukázal, že má zlatou ruku. Poslední čtvrtina se nám ale velmi povedla a za výhru jsme moc rádi. Dnes nevyhrál lepší, ale šťastnější tým. Na závěr bych chtěl říct, jak moc si cením toho, jak zápas odehrál Ty Nichols. Už před čtvrtfinále s Opavou se půlhodiny před zápasem dozvěděl, že mu v Americe na ulici postřelili bratra. Prožívá tedy těžké okamžiky, ale ukázal charakter. Chci mu poděkovat i pogratulovat za dnešní výkon.”

Julian Beťko, asistent trenéra GBA Fio banka Jindřichův Hradec: „Jsme zklamaní z výsledku, protože v prvním poločase byla naše hra solidní na obou stranách hřiště. Mrzí nás ale některé naše zkraty, které nám nedovolily větší náskok v poločase. V poslední čtvrtině jsme první dvě minuty nezachytili, z plus pěti jsme šli na minus šest, což nás poslalo psychicky trošku dolů. V klíčových momentech jsme nedokázali správně zareagovat na obranu pick and rollu soupeře, nepouštěli jsme tolik míč z ruky a dostávali jsme lehké koše po našich neúspěšných střelách.”

Hráči po utkání 
Filip Kroutil, křídlo BK ARMEX Děčín: „Zápas to byl dnes vybojovaný, protože většinu času jsme tahali za kratší konec. Proto jsem rád, že jsme nakonec dokázali překlopit skóre na naší stranu. K tradičním oporám domácích, Dornovi a DuBosovi, se dnes přidal Filip Novotný, který trefoval neuvěřitelné střely. My jsme ale podali týmový výkon a dokázali zvítězit.”

Ian DuBose, křídlo GBA Fio banka Jindřichův Hradec: „Dnešní zápas byl těžce vydřený. Děčín má dobré hráče, hodně nás napadali, na což jsme agresivně reagovali a prováděli tak náš herní plán. Nemáme se za co stydět.”

Základní sestavy
Jindřichův Hradec: Novotný, Dorn, DuBose, Victor, Brown
Děčín: Šiška, Nichols, Kroutil, Pomikálek, Osaikhwuwuomwan

GBA Fio banka Jindřichův Hradec – BK ARMEX Děčín 80:87 
Body Jindř. Hradce: Dorn 23 (11 doskoků, 4 asistence), Novotný 22 (4x 3, DuBose 16 (2x 3, 8 doskoků), Victor 6, Brown 6 (2x 3), Stegbauer 3 (1), Welsch 2, Borovka 2, Sinadinovič 0.
Body Děčína: Nichols 27 (1x 3), Svoboda 19 (3), Šiška 9 (5 asistencí), Eudy 9 (1x 3), Kroutil 8 (2), Osaikhwuwuomwan 7 (1x 3, 9 doskoků), Pomikálek 6, Bobek 2, Mach 0, Žikla 0.Kroutil 1, Žikla 0, Mach 0.
Střelba za 2 body 22/38:23/42, za 3 body 9/28:8/21, TH 9/15:17/24. Doskoky 37:35 (útočné 14:12), asistence 17:13, ztráty 18:15, fauly 18:17.

Čtvrtiny: 22:19, 24:23, 19:18, 15:27

Rozhodčí: Vyklický Robert, Záruba Matěj, Petrák Robin

Komisař: Macela Miroslav

Diváci: 280

Zdroj: BK Děčín