Rubriky
Zprávy

Město plánuje výměnu až tisícovky svítidel, chce ušetřit

Vedení města chce maximálně využít možnosti získání dotačního titulu na výměnu stávajících sodíkových svítidel ve veřejném osvětlení za LED svítidla. V současné době proto připravuje žádost, kterou podá hned, jakmile bude letos vyhlášena výzva pro získání dotace. Její maximální výše je 10 milionů korun.

„Za tuto částku by město bylo schopno velmi rychle vyměnit až 1000 svítidel za nízkoenergeticky náročná LED svítidla. Ruku v ruce s touto výměnou by došlo k velké úspoře v řádu stovek tisíc korun ročně na provozu a energii, kterou stávající lampy potřebují,“ vysvětluje hlavní iniciátor této aktivity náměstek primátora Tomáš Brčák s tím, že výměna by proběhla do pěti let. Kromě úspor by se ve městě snížil i takzvaný „světelný smog“.

Jako podklad pro dotaci je nezbytný dokonalý přehled o stávajících světelných bodech – tzv. mapový pasport veřejného osvětlení. Ten už má město připravený právě proto, aby mohlo o dotaci co nejrychleji požádat.

„Pro možnost vytvořit potřebnou žádost o dotaci jsme do pasportu veřejného osvětlení přidali ke všem více jak 7 000 svítidlům i další atributy, jako je výška sloupu, svítivost, příkon či zatřídění komunikace. K mapovému podkladu samozřejmě náleží i související tabulka nákladů či spotřeby.

Na základě všech těchto podkladů se dá pak naprosto přesně vytvořit podklad pro dotaci a určit budoucí roční úsporu,“ doplnil technické náležitosti koordinátor pro Smart City a ICT Martin Strnad.

Zdroj: Magistrát města Děčín