Válečníci opět nestačili v derby na Pandy

Ani po čtvrtém utkání nadstavbové skupiny A1 nemají basketbalisté Děčína důvod k radosti. Jejich čekání na první vítězství v této fázi soutěže pokračuje, protože nad jejich síly byla ústecká Sluneta. A to již popáté v této sezóně.

Válečníci (bez rozehrávače Lukáše Feštra) přitom dobře začali, a po koších Pomikálka a Šišky vedli 0:4. Domácí pak sice vyrovnali na 9:9, ale Děčín si vzal vedení zpět a první čtvrtku vyhrál 17:25, o což se v závěru postarala trojka Ježka a šestky Carlsona. A náskok mohl být ještě větší, leč našim se tolik nedařilo střelecky. Ve druhé čtvrtce se však Sluneta chytila v útoku a přes solidní obranu Válečníků začala dávat těžké střely a pomáhala si i trojkami. Děčín ale bodově odpovídal, takže v polovině této části to bylo 34:34. Pak ovšem přišly trojky Šotnara a Bažanta a dva body Svejcara, po kterých Ústí vedlo 42:34. A po dalších pěti bodech Bažanta to bylo již 47:39. Hosté však zabrali a díky bodům Autreyho, Šišky a Ježka snížili na přijatelných 49:47.

Hned po přestávce skvěle hrající Šiška vyrovnal a Pomikálek posunul Válečníky zpět do vedení – 49:51. Pak se skóre měnilo vcelku pravidelně na obou stranách, takže po pěti minutách byl stav 58:57. Ve druhé polovině této desetiminutovky ale byli střelecky úspěšnější domácí, což doložily v poslední minutě trojky Faita a Houšky – 76:62. Závěrečnou periodu pak zahájily čtyři body Houšky, Válečníci se sice snažili s nepříznivě se vyvíjejícím duelem něco udělat, ale Sluneta si vedení nenechala vzít, naopak ho navýšila na 90:68. Za tohoto stavu zavelel k dalšímu náporu Šiška, který šestkami a dvěma trojkami snížil na 90:76, jenže Šotnar čtyřmi a Houška dvěma body vrátili svému týmu pohodlné vedení – 96:76. V závěru pak Ježek a Carlson upravili na konečných 98:83.

Utkání nabídlo v parádní atmosféře, o kterou se staraly oba tábory fanoušků, kvalitní basketbal, v němž rozhodla střelecká jistota Slunety. Děčín sice vyprodukoval o 12 střel celkově více, ale procentuelně zaostal jak v dvojkách, tak trojkách. Domácí měli při dvoubodové střelbě úspěšnost 72% (Děčín 50%), v trojkách 56% (Děčín 30%). Pouze v trestných hodech byli lepší Válečníci, ale zahodili jako domácí sedm šestek. Na doskoku vyhráli hráči Děčína 30:32 (útočné doskoky 4:15), z čehož vytěžili 17 bodů, dali 10 bodů z brejků oproti 5 bodům domácích, ale přesnější střelba Ústí rozhodla.

Hráčem zápas byl zvolen domácí Pavel Houška, který proměnil 10 ze svých 11 střel (trojky 3/3, dvojky 7/8), k tomu přidal 6 doskoků a 5 získaných faulů. Dobrý zápas odehrál také Michal Šotnar (trojky 5/7, 6 získaných faulů), tradičně kvalitní výkon podal Svejcar (střelba za 2 body 6/6). Dvojciferným střelcem byl ještě exděčínsklý Lukáš Bažant (10).

Na straně Válečníků opět zářil Ondřej Šiška (27 bodů, střelba za 2 body 7/10, za 3 body 2/3, TH 7/8 + 6 asistencí a 6 získaných faulů). Kapitán Ježek přidal 14 a Pomikálek 10 bodů.

Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: „Výhra Ústí je zcela zasloužená. My jsme hráli velice dobře v první čtvrtině, kterou jsme vyhráli o osm bodů, což je na naše poměry skvělý výkon. Ve druhé čtvrtině jsme ale špatně bránili, domácí se rozstříleli, trefili těžké střely a ve druhé půli už byli jasně lepší. Zápas se utrhl na konci třetí čtvrtiny, kde jsme dostali tři slepené trojky za sebou, a bylo hotovo. Od jedenácté minuty jsme byli horším celkem, takže jsme si zkrátka nezasloužili vyhrát.“

Antonín Pištěcký, trenér SLUNETA Ústí n. L.: „My si tohoto vítězství hrozně ceníme, protože loni byla naprosto stejná situace. Po reprezentační pauze přijel Děčín, vyhrál tu v prodloužení a my jsme se stali jeho odrazovým můstkem pro zbytek sezóny a sami jsme šli dolů. Já osobně jsem se modlil, aby nedošlo k „deja vu“, naštěstí se tak nestalo. První čtvrtina od nás byla špatná, ani druhá nebyla, co se týče obrany, skvělá. V poločase jsme si říkali, že vyhraje tým, který bude bránit, což jsme naštěstí byli my. Ve třetí třetině jsme se utrhli do náskoku a soupeř už nenašel síly na zvrat, takže jsme to mohli v klidu dohrát.“

Lukáš Bobek, rozehrávač BK ARMEX Děčín: „Rozhodla třetí čtvrtina, kterou jsme prohráli o dvanáct bodů. Jako další aspekt vidím procento střelby, domácí proměnili 66 procent svých pokusů, my měli o dvacet procent méně.“
Michal Šotnar, rozehrávač SLUNETA Ústí n. L.: „Jsem rád, že jsme udrželi nervy na uzdě po celých čtyřicet minut a zúročili čtrnáctidenní práci, kterou jsme odvedli během reprezentační přestávky.“

Ústí: Šotnar, Svejcar, Bažant, Pecka, Houška
Děčín: Šiška, Ježek, Autrey, Carlson, Pomikálek

Sluneta Ústí nad Labem – BK ARMEX Děčín 98:83
Body Ústí: Houška 26 (3x 3, 6 doskoků), Šotnar 22 (5x 3, 6 získaných faulů), Svejcar 18 (2x 3, 4 asistence), Bažant 10 (2x 3), Brown 7, Fait 7 (1), Rodgers 4 (7 doskoků), Čampara 2, Pecka 2, Maděra 0.
Body Děčína: Šiška 27 (2x 3, TH 7/8, 6 asistencí), Ježek 14 (1x 3), Pomikálek 10 (7 doskoků), Autrey 9, Carlson 7 (1x 3), Žikla 7 (1), Vukosavljevič 6, Kroutil 3 (1), Bobek 0.
Střelba za 2 body 24/33:24/48, za 3 body 13/23:6/20, TH 11/18:17/24. Doskoky 30:32 (útočné 4:15), asistence 16:12, ztráty 11:12, fauly 22:20.

Nejlepší hráč: Pavel Houška

Diváků: 1 320

Čtvrtiny: 17:25, 32:22, 27:15, 22:21