Olomoucko dalo 17 trojek a Válečníci padli

Čekání na první výhru v nadstavbové skupině A trvá. Válečníci v dohrávce 1. kola padli na palubovce Olomoucka, které si ve vyrovnaném utkání pomohlo 17 trojkami a navíc mu zahrály obě nové posily. Olomoucko ztratilo v průběhu sezóny Američany Douglase a Morgana, proti našim však nasadilo dva další americké borce – pivot Duke Shelton byl loni MVP slovenské ligy, rozehrávače L. J. Rose pak zkoušely různé kluby NBA.

Utkání zahájily dva body Šišky, na které ale domácí Sehnal odpověděl trojkou. Pak ovšem Pomikálek trojkou a Ježek dvěma body otočili skóre, po dalších pěti bodech Šišky narostlo vedení Děčína na 5:12. Olomoucko ale ihned kontrovalo, a po pěti bodech Josipoviče vedlo 15:14. V dalších minutách se však nechal slyšet Carlson, který dal pět bodů v řadě, Ježek přidal trojku a Válečníci opět vedli – 15:22. Bohužel, v závěru Váňa dvěma trojkami takřka vygumoval manko svého týmu a první čtvrtka skončila 21:24. V té druhé pohnul jako první skórem Shelton, Šiška sice odpověděl trojkou, ale Shelton čtyřmi body a Rose trojkou otočili na 30:27. Naši se však v přestřelce drželi domácích, a po pěti bodech Pomikálka to bylo tři minuty před poločasem 44:43. V závěru půle ovšem Olomoucko nasadilo k trháku a díky dalším trojkám a bodům Sheltona odskočilo na 56:47. Poslední slovo však patřilo Šiškovi a jeho trojce, kterou upravil na 56:50. Děčínský rozehrávač tak měl v půli na svém kontě již 20 bodů, dvouciferným střelcem byl i Ježek, který měl ale už čtyři fauly.

Po změně stran si vzal slovo Vukosavljevič a pěti body v řadě dotáhl Válečníky na 56:55. Pak se strhla další přestřelka, na jejímž konci byla trojka Šišky a dva body Vukosavljeviče a Děčín vedl 63:64. Bohužel, v dalším průběhu se hostům trochu přestalo dařit střelecky, domácí také nezářili, ale třikrát trefili trojku a utekli na 74:69. A po čtyřech šestkách Palyzy a koši Sehnala to bylo 80:71. V posledních vteřinách však Šiška po koši s faulem upravil na 82:76. Poslední periodu zahájil Ježek trojkou a zdálo se, že by mohlo dojít k další dramatické koncovce. Leč Olomoucko si trojkami vybudovalo dostatečný náskok, který měl tři minuty před koncem podobu 98:84. V poslední minutě pak Sehnal překonal další trojkou stovkovou hranici, na druhé straně Šiška čtyřmi body pečetil na 103:92.
Utkání přineslo poměrně vyrovnaný průběh, ve kterém Válečníci byli jasně lepší ve střelbě za dva body (28/39, v prvním poločase dokonce 13/16), ale zaostali v trojkách a trestných hodech. Domácí dali 17 trojek proti osmi Děčína a zahodili jen pět šestek proti devíti Děčína. Na doskoku vyhráli Válečníci, kteří dali více bodů z druhých šancí. Největší rozdíl byl však v bodech lavičky, kde Olomoucko vyhrálo 45:13.

V dresu domácích dal nejvíce bodů Shelton (24), ke kterým přidal 11 doskoků, ale měl také 7 ztrát. Palyza zaznamenal 22 bodů, Sehnal 19 a Váňa 12, když dával jen trojky. Rose se blýskl 9 asistencemi.

Na straně Válečníků vyčníval Ondřej Šiška s 32 body, což je jeho letošní maximum. Proměnil 9 z 10 dvojkových střel a 4 trojky z pěti pokusů. Měl však osm ztrát. Pomikálek přidal 17 bodů a 8 doskoků, Ježek znovu ukázal střelecký potenciál, když minul jediný pokus a dal 15 bodů. Vukosavljevič přidal 11 bodů.

Olomoucko: Kouřil, Dedek, Sehnal, Palyza, Josipovič
Děčín: Šiška, Ježek, Autrey, Carlson, Pomikálek

BK Olomoucko – BK ARMEX Děčín 103:92
Body Olomoucka: Shelton 24 (11 doskoků, TH 6/7, 7 ztrát), Palyza 22 (4x 3, TH 6/6), Sehnal 19 (4x 3), Váňa 12 (4), Josipovič 11, Rose 9 (3x 3, 9 asistencí), Dedek 6 (2x 3), Kouřil 0, Goga 0.
Body Děčína: Šiška 32 (4 x 3,4 asistence, 8 ztrát), Pomikálek 17 (1x 3, 8 doskoků), Ježek 15 (3x 3), Vukosavljevič 11 (7 získaných faulů, TH 3/7), Carlson 8, Autrey 7, Žikla 2, Feštr 0, Kroutil 0, Bobek 0.
Střelba za 2 body 16/31:28/39, za 3 body 17/29:8/22, TH 20/25:12/21. Doskoky 27:29 (útočné 8:8), asistence 24:16, ztráty 13:16, fauly 23:24.