Rubriky
Sport Zprávy

Tuři rozhodli v prvním poločase

Druhou polovinu základní části začali Válečníci na palubovce Svitav, kterým se povedlo vrátit Děčín z úvodního kola nové sezóny. Ale zatímco Tuři padli v ARMEX Sportcentru až po druhém prodloužení, tentokrát bylo vlastně rozhodnuto po prvním poločase.

První body duelu obstaral sice děčínský Vukosavljevič, domácí Američané O’Brien a Crandall spolu s Puršlem však skóre ihned otočili a brzy vedli 10:2. Domácím se velice dařilo v útoku, také se jim vyplatil tah se zdvojováním Autreyho a děčínský tým jen ztěžka hledal cestu přes svitavskou obranu. V polovině úvodní periody to bylo již 15:4 a Tuři se dostali do herní pohody, která vyústila ve vedení 20:11. Ve druhé desetiminutovce skórovali jako první opět Válečníci, ale jinak byla tato čtvrtina jasně v režii domácích. Hra Děčína se rozklížila a Svitavští už pět minut před poločasem vedli o 21 bodů – 43:22. A po trojce Jelínka to bylo dvě minuty před přestávkou dokonce 54:25. Naštěstí v závěru půle Autrey, Vukosavljevič a Pomikálek upravili na 54:31.

Poločasová pauza byla v děčínské kabině hodně hlasitá, ale trenéru Greplovi se podařilo vybudit svůj tým k lepšímu výkonu, který se projevil především ve třetí čtvrtině. Válečníci zlepšili svoji obranu, jejich útok pak nastartovaly dvě trojky Pomikálka a rázem to bylo 54:37. Po koši Carlsona a další trojce, tentokrát Kroutila, se náskok Turů snížil na 56:43, po jedné šestce Šišky to bylo 56:44. Svitavští odpovídali jen trestnými hody, což bylo málo, a tak po dvou bodech Carlsona platil stav 59:49, po trestných hodech Autreyho se manko Děčína smrsklo pod dvojcifernou hranici na 60:51. Bohužel, v samém závěru trefili Tuři dvě důležité trojky, které trochu uklidnily jejich hru a vrátili zpět dvojciferné vedení – 66:51. V poslední minutě ale Vukosavljevič a Žikla snížili na 66:54 a do posledního dějství se tak šlo za nadějného stavu. V něm se sice na úvod prosadili domácí čtyřmi body, ale Feštr kontroval trojkou a košem, takže po čtyřech minutách to bylo 70:59. Pak se ale Válečníkům opět přestalo dařit v útoku a Tuři díky šestkám utekli na 74:59. V závěru duelu se naši rozhodli pro risk, otevřeli svoji hru, čehož domácí využili a vzali si zpět vedení o dvacet bodů – 84:61. Až v poslední minutě dali Carlson s Feštrem další body a upravili na konečných 86:66.

Na počet střel byl zápas vcelku vyrovnaný, Svitavští ale měli výbornou produktivitu ve dvojkové střelbě (72%), kde Válečníky (48%) jasně porazili. V trojkách to bylo vyrovnané, v šestkách zamrzelo 14 minel Děčína. Na doskoku vládli Tuři, což ale bylo i dílem nepřesné střelby hostů. Všeříkající je pak týmový rating, kde Svitavy měly hodnotu 103 a Děčín jen 54.

Válečníci sice měli tři dvojciferné střelce (Feštra, Pomikálka a Vukosavljeviče), ale dohromady dali jen 32 bodů. To Svitavy měly čtyři dvojciferné střelce, kteří v součtu zaznamenali 71 bodů. Hráčem utkání byl zvolen Eugene Crandall, jenž se blýskl double-double za 22 bodů a 10 doskoků.

Trenéři po utkání
Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: „Zápas se z našeho pohledu hodnotí velmi těžce. V prvním poločase jsme de facto na hřišti neexistovali. Druhý poločas byl úplně jiný příběh, dokázali jsme se přiblížit na devět bodů, což byl dobrý počin, ale když budeme hrát jenom dvacet minut a ne celých čtyřicet, tak nemůžeme uspět. Problém s naší střeleckou potenci, respektive impotencí, pokračuje, nicméně věřím hráčům, že začnou střely trefovat. Potřebujeme předvádět po celé utkání takovou bojovnost, jakou jsme předváděli ve druhém poločase.“

Lukáš Pivoda, trenér DEKSTONE Tuři Svitavy: „Začali jsme koncentrovaně a prvních osmnáct minut odváděli velmi dobrou práci. Plnili jsme to, co jsme měli, tlačili soupeře do těžkých střel, vytvářeli tlak na míč, chodili do rychlých protiútoků. Nicméně poslední dvě minuty prvního poločasu nebyly vůbec ideální, dostali jsme šest bodů v řadě, nebojovali tak, jak do té doby, soupeř doskočil některé lehké míče. Přesto jsme šli se slušným bodovým polštářem do druhého poločasu. Řekli jsme si, že Děčín se určitě nevzdá a musíme se připravit na jeho velký tlak. To se také potvrdilo a my se s tím nedokázali vyrovnat. Za třetí čtvrtinu zaslouží soupeř velkou pochvalu. Stálo ho to však hodně sil a ve čtvrté čtvrtině jsme to byli zase my. Kromě třetí čtvrtiny jsme zahráli výborně na obranné polovině, udržet Děčín na šedesáti šesti bodech je výborné číslo, Autrey dal jen šest bodů a neproměnil ani jednu střelu z pole. Další věcí je dominance o sedmnáct míčů na doskoku. Kaňkou na výsledku je opět naše střelecká impotence na čáře trestného hodu a trojkovém oblouku, kde máme doma osmnáct procent, což je špatné.“

Hráči po utkání
David Žikla, pivot BK ARMEX Děčín: „První poločas byl z naší strany odevzdaný, nebojovali jsme, jak jsme měli. Druhý byl úplně jiný, nastoupili jsme jako jiný tým, všichni jsme bojovali, hráli jsme pospolu a bylo vidět, že dokážeme hrát s kýmkoli. Výkon, který jsme předvedli ve druhém poločase, musíme předvádět i v dalších utkáních.“
Šimon Puršl, pivot DEKSTONE Tuři Svitavy: „Pro nás jsou zápasy s Děčínem ohromně důležité. Věděli jsme, do čeho jdeme, že tam bude hodně emocí, že to bude tvrdý zápas. Vstoupili jsme do něho dobře, akorát ta třetí čtvrtina. Musíme být lépe připraveni na tlak, vědět, co chceme hrát, nesmíme ztrácet míče. Po dlouhé pauze je to pro nás cenné vítězství a bylo by super, kdyby nás to nakoplo a pokračovali jsme takto dál.“

Základní sestavy
Svitavy: Marko, Crandall, O’Brien, Kovář, Puršl
Děčín: Šiška, Autrey, Pomikálek, Carlson, Vukosavljevič

DEKSTONE Tuři Svitavy – BK ARMEX Děčín 86:66 
Body Svitav: Crandall 22 (2x 3, 10 doskoků), Puršl 17 (6 získaných faulů), O’Brien 17, Jelínek 15 (2x 3), Kotásek 5, Dodd 4, Marko 3 (1x 3, 6 asistencí), Kovář 3 (1x 3), Slezák 0.
Body Děčína: Feštr 11 (2x 3), Pomikálek 11 (2), Vukosavjevič 10, Carlson 8, Šiška 8, Autrey 6 (6 doskoků), Kroutil 5 (1x 3), Žikla 3, Ježek 3, Bobek 1.
Střelba za 2 body 26/36:18/37, za 3 body 6/32:5/26, TH 16/24:15/19. Doskoky 49:32 (útočné 12:8), asistence 21:14, ztráty 16:14, fauly 27:27.

Diváků: 912

Nejlepší hráč: Eugene Crandall

Čtvrtiny: 20:11, 34:20, 12:23, 20:12

Zdroj: www.bkdecin.cz
Foto: Roman Valenta