Rubriky
Turisti Zprávy

Strážci parku odklidili odpady naplavené k Dolskému mlýnu

České Švýcarsko, 21. 1. 2019 – Plastové odpady, které v minulém týdnu připluly do národního parku po řece Kamenici a nahromadily se v oblasti Dolského mlýna, uklidili v sobotu, 19. ledna 2018 dobrovolní a profesionální strážci přírody. V mrazivém počasí z vody vylovili skoro 10 plných pytlů plastových odpadů, ve velké míře PET-láhví a částí polystyrenových desek. Ty následně odvezli do separovaného odpadu. Některá místa na Kamenici na úklid ještě musí počkat, vysoká hladina vody strážcům znemožnila přístup.

Odpady do národního parku každoročně přinášejí především říčky Kamenice a Křinice. Použité plasty pocházejí zejména z obcí před národním parkem, do říček se dostávají jak kvůli nedbalosti některých lidí, tak i kvůli nedostatkům v systému recyklace odpadů, zejména nachází-li se sběrná místa v blízkosti vodních toků.

Úklidy odpadů z Kamenice i Křinice probíhají každý rok několikrát, provádí je jak strážci parku, tak i dobrovolníci. Po letošním zveřejnění fotografií naplavených odpadů na sociálních sítích následoval velice silný ohlas ze strany veřejnosti. Správa národního parku děkuje všem, kdo nabídli pomoc formou dobrovolnického sběru. Nabídky dobrovolné pomoci správa národního parku ráda využije na jaře v rámci organizovaných akcí, o kterých bude informovat prostřednictvím sociálních sítí a vlastních internetových stránek.


Úklid naplavených odpadů: V mrazivém počasí strážci přírody vylovili z Kamenice skoro 10 plných pytlů plastových odpadů. Ty následně odvezli do separovaného odpadu. Foto: Ota Dračka

Zdroj: www.npcs.cz