Rubriky
Zprávy

Přívalové deště jsme měli, hájí se starostové vinění z dotačních podvodů. Mezi obviněnými i exstarosta Huntířova

Ústecký krajský soud se začal zabývat rozsáhlou kauzou dotačních podvodů, kterých se podle obžaloby vedle dvou podnikatelů dopustilo také několik bývalých či současných starostů a místostarostů několika obcí. Státní zástupce je viní, že na základě lží žádali peníze od ministerstva pro místní rozvoj.

Jako iniciátory podvodných žádostí o dotace obžaloba viní podnikatele Vlastimila Housku a Petra Matouška.

„V období od října 2009 do června 2010 vyhotovili žádosti k získání těchto dotací na základě podkladů, které jim poskytli starostové a místostarostové a které schválili a podepsali,“ uvedl státní zástupce Lukáš Otipka.

V žádostech podle něj byly uvedeny úmyslně nepravdivé údaje. „A to zejména, že žádající obce a města byly postiženy přívalovými dešti, které významně poškodily objekty, na které byly dotace žádány,“ stojí v obžalobě s tím, že Petr Matoušek nadhodnotil rozsah potřebných prací.

„I kdyby se tam odehrály nějaké deště, tak ne v takové míře, aby tam došlo k takovým poškozením,“ komentoval případ Otipka.

Z politiků sedí na lavici obžalovaných také bývalá starostka Liběšic na Litoměřicku Alena Knobová, bývalá starostka Vlastislavi na Litoměřicku Marie Kubíková, starostka Ploskovic na Litoměřicku Věra Petrů.

Dále pak bývalý starosta Moldavy na Teplicku Jaroslav Pok, někdejší místostarosta Moldavy Tomáš Tvrdík, exstarosta Huntířova na Děčínsku Josef Záruba, bývalý starosta středočeských Peček Milan Urban a bývalý místostarosta středočeských Poříčan Jaroslav Hampl.

Původně byli obžalovaní ještě další tři představitelé obcí, ti ovšem v průběhu trestního řízení zemřeli. Do jednací síně v pondělí dorazilo osm obžalovaných. Houska a Urban se omluvili ze zdravotních důvodů.

Za dotační a úvěrové podvody či zneužití pravomoci hrozí některým souzeným až dvanáctileté tresty. Hlavní líčení v aktuální kauze je zatím nařízené na celý týden.

Přívalové deště u nás nejsou nic neobvyklého, říká starostka
„Po přívalových deštích, které u nás nejsou nic neobvyklého, jsme oslovili pány Housku a Matouška. Měli jsme s nimi dobré zkušenosti. V minulosti nám už pomáhali se ziskem i jiných dotací,“ uvedla starostka Ploskovic Věra Petrů.

Konkrétně její obec požadovala po resortu původně přes tři miliony korun na opravu komunikace. Ministerstvo však na základě prohlídky místa žádosti nevyhovělo s tím, že za poškození může zanedbaná údržba.

Ploskovice následně místo toho chtěli získat peníze na opravu kanalizace. „Komunikací jsem se vzdala, ale kanalizace ne,“ doplnila Petrů.

Na kanalizaci nakonec obec získala přes 600 tisíc korun. Podle žalobce neoprávněně.

„Já se nepokoušela o podvod. Proč bych to dělala? Zajímavé je, že k závěrečnému hodnocení akce nemělo ministerstvo žádné připomínky. Plyne z toho pro mě jedno ponaučení. Pokud přijde nějaká pohroma, tak fotit, fotit a fotit,“ doplnila Petrů.

Že lijáky nebyly, je nesmysl, tvrdí podnikatel
Například Vlastislav na Litoměřicku podle obžaloby na opravy svého majetku údajně zničeného přívalovými dešti neoprávněně získala přes sedm milionů korun.

„Ta obžaloba není pravdivá. Neudělala jsem nic jiného, než že jsem lidem v obci zkvalitnila život. Celá ta věc mě tíží. Nejsem si vědoma, že bych se dopustila nějakého podvodu,“ vypověděla někdejší starostka Vlastislavi Marie Kubíková.

Nevinen se cítí i podnikatel Matoušek. „Vyjma Huntířova jsem žádné žádosti nezpracovával. Jen jsem zpracoval zjednodušenou projektovou dokumentaci a předběžný orientační rozpočet akce. To jsem odevzdal, a tím to pro mě haslo. V žádném případě jsem nic nepředražoval,“ dodal Matoušek.

Za nesmysl pak označil tvrzení žaloby, že se lijáky neodehrály.

Oba podnikatelé byli za dotační podvody odsouzeni již dříve
Matoušek už byl v minulosti za obdobné jednání ve vězení. Spolu s ním byl tehdy potrestaný i Josef Záruba z Huntířova. Ten dostal podmínku.

Ústecký krajský soud se v uplynulých letech zabýval i případem, který se týkal Úštěku na Litoměřicku. V této kauze figuroval i nyní opět obžalovaný podnikatel Vlastimil Houska.

On, bývalý starosta Úštěku Bohumír Jasanský a projektant Jaroslav Černý dostali loni podmínky za to, že město získalo díky dotacím od MMR přes 16 milionů korun na opravy po vymyšlených přívalových deštích.

Obžalovanou v této kauze byla i bývalá místostarostka Úštěku Marie Trnková. Tu soud obžaloby zprostil. Věcí se bude zabývat odvolací pražský vrchní soud. Spis k němu doputoval v polovině ledna.

Podle informací MF DNES navíc v současné době řeší policie další vlnu možných totožných dotačních podvodů.

Autor: Monika Gordíková
Zdroj: https://www.idnes.cz/