Rubriky
Zprávy

Děčín je nejlepší město v zadávání veřejných zakázek

Ukázalo to hodnocení tvrdých dat o všech zakázkách v období 2015 až 2017. Zakázky jsou zkoumány pomocí devíti indikátorů hodnotících například konkurenci, použitá kritéria či počty změn a dodatků. Žebříček sestavili ekonomové z Univerzity Karlovy, kteří na webu zindex.cz poměřují všechny zakázky měst za poslední tři roky.

Vítězný Děčín úspěšně vyvrací fámu, že dnes všichni soutěží pouze nejnižší cenou. zIndex ukazuje, že tímto kritériem město vybírá jen polovinu dodavatelů. „Vždy zvažujeme, zda nejlevnější cena znamená také kvalitu. Vybíráme proto také podle rychlosti realizace stavby, nebo schopnosti zaměstnávat osoby se ztíženým přístupem na trh práce,“ komentuje Marie Blažková, primátorka města Děčín. Není s tím přitom problém – o zakázky je podle zIndexu nadprůměrná soutěž, navíc ani jediná neskončila sporem u ÚOHS.

Veřejnost to nemá možnost detailně sledovat, ale ve spoustě měst se opravdu nekrade, ani neplýtvá. zIndex to dělá za ní – dává občanovi hrubý obrázek, jak si jeho radnice v uplynulém volebním období vedla. Zda se zakázky nerušily, nezadávaly z ruky, jestli se o ně dostatečně soutěžilo. To jsou z hlediska utrácení veřejných peněz mnohem podstatnější otázky, než samotná korupce. Město, kde jsou rizika plýtvání nejnižší, od nás dostane sošku Neplejtváka“ vysvětluje záměr spoluautor projektu Jiří Skuhrovec. Pětina nejlepších měst navíc získává ocenění Dobrý zadavatel. Detailní výsledky každého města jsou k dispozici na zIndex.cz. „To, že se Děčín umístil na prvním místě je výborná zpráva. O co nejlepší zadávání zakázek se snažíme po celou dobu našeho působení na radnici. Je to ocenění kvalitní práce nejen politiků, ale především úředníků, kteří se technicky na vyhlašování zakázek podílejí,“ doplnila Marie Blažková.

Zdroj: Magistrát města Děčín