Rubriky
Zprávy

Inseminace rarohů velkých

Děčínské zoologické zahradě svitla naděje na odchov vzácných rarohů velkých. Jejich chovu se zoo věnuje již mnoho let. Od roku 2014 má harmonizující pár, samice každoročně naklade dvě snůšky vajec, která jsou ale bohužel neoplozená. „Protože máme geneticky velmi cenná zvířata a začínají pomalu stárnout, byla by škoda propásnout období reprodukce, rozhodli jsme se rarohům trochu pomoci. Přistoupili jsme tedy k umělému oplodnění.

To provedli sokolníci z letiště Praha – Kbely, kteří mají v tomto oboru velmi mnoho zkušeností,“ vysvětli Roman Řehák, zoolog Zoo Děčín. Proces inseminace začal odebráním spermatu samcovi. Po něm následovalo vyšetření odebraného vzorku pod mikroskopem a poté, co se potvrdilo, že je použitelný, se sperma aplikovalo do kloaky samice. „Teď už je vše na zvířatech. Samice je na začátku druhé snůšky, očekáváme 3 až 4 vejce.

Zda byl náš zákrok úspěšný, se ukáže zhruba za 40 dní. Během té doby dopřejeme rarohům absolutní klid. Pokud by se odchov podařil, byl by to obrovský úspěch,“ doplnil zoolog. V České republice chovají rarohy velké kromě Děčína jen v několika zoologických zahradách, v žádné z nich se ale po dlouhá léta odchov nepodařil. 

Alena Houšková
Zoo Děčín – Pastýřská stěna, p. o.