Vedoucí Opava nad síly Válečníků

Basketbalisté Opavy zažívají skvělý vstup do sezóny, když vyhráli dosavadní čtyři zápasy a hřejí se na čele tabulky. A vítěznou šňůru nepřerušili ani Válečníci, kteří sice odehráli dobrý první poločas, ale ve druhém jen marně dotahovali náskok domácích.

Utkání bodově otevřel domácí rozehrávač Šiřina dvěma body z rychlého protiútoku, naši se naopak dlouho nemohli trefit, ale pomáhali si útočnými doskoky, a po třetím získaném míči pod košem Opavy vyrovnal Ježek. Pak se na palubovce rozhořela trojková přestřelka, ve které byli lepší Válečníci, kteří od stavu 10:7 zaznamenali čtyři tříbodové zásahy a ujali se vedení 10:19. Domácí ale zabrali, a po trojce Jurečky otočili na 22:21. Na druhé straně sice odpověděl šestou děčínskou trojkou Ježek, jenže poslední slovo patřilo Šiřinovi, který vyrovnal po útočném doskoku na 24:24. Druhou čtvrtku začali lépe Slezané a utekli na 31:24, když jim do karet hrála i slabá střelecká úspěšnost Děčínských. Ti se trefili poprvé až po třech minutách díky koši Pomikálka, po kterém přišly trojky Halady a Šišky a Válečníci opět vedli – 31:32. V polovině této desetiminutovky házeli naši konečně první trestné hody, po další trojce P. Houšky bylo vyrovnáno na 38:38, ale do kabin se odcházelo nakonec o něco lépe Opavě, protože Gniadek proměnil obě šestky – 40:38. Děčín dal v prvních poločase 9 trojek oproti 5 opavským a měl 10 útočných doskoků.

Druhý poločas zahájily trojky domácího Gniadka a děčínského Halady, po koších Šišky a P. Houšky to bylo 46:45 a zdálo se, že vyrovnaná bitva bude pokračovat. Jenže to byl omyl. Domácí totiž zvýšili tlak na rozehrávající hráče a Válečníci se začali dopouštět laciných ztrát, které Opavští bez milosti trestali snadnými body, takže čtyři minuty před přestávkou byla stav 62:46! V závěru této části však naši přece jen zastavili útočné rejdy soupeře a přes další ztráty snížili na 65:55, když poslední body obstarala smeč Pomikálka. Před závěrečnou periodou tedy nebylo nic ztraceno, jenže domácí ji začali dvěma trojkami, následně trefil Klečka dvě dvoubodové střely a Opava rázem vedla 75:57. A tím bylo vlastně rozhodnuto. Válečníci se sice snažili, přidali v obraně a tři minuty před koncem to bylo 82:71. Jenže další body už netrefili a svěřenci trenéra Czudka vyhráli 87:71.
Tahounem Opavy byl opět rozehrávač Jakub Šiřina, autor 21 bodů a 8 asistencí, dvojcifernými střelci byli i Jurečka, Klečka a Gniadek, bodově se však prosadila celá osmička domácích hráčů a potvrdila tak svoji kvalitu. V dresu Děčína byl nejlepším střelcem P. Houška (16), nejvyšší hodnocení měl ale Pomikálek, který dal 14 bodů a měl 7 doskoků. Rozehrávač Šiška zaznamenal 12 bodů, měl však 6 ztrát, křídelník Halada dal 11 bodů. Nejvíce doskoků nasbíral Landa (8), jenže se dopustila také pěti ztrát.

Za výhrou Opava stojí opět dobré procento úspěšnosti střelby, ale rovněž děčínské chyby. Válečníci vyrobili 24 ztrát, z nichž řada skončila lehkými body soupeře. Děčínu se také nedařily rychlé protiútoky a jeho střelba za dva body byla jen na 37 %. Naopak 12 trojek z 25 pokusů je hezké číslo, stejně jako 40 doskoků z toho 15 útočných. Škoda jen, že z útočných doskoků naši tolik bodově neprofitovali.

„V první půli jsme hráli to, co jsme chtěl. Byli jsme aktivní, v pohybu a měli jsme dobré procento střelby. Dali jsme devět trojek a měli deset útočných doskoků, takže jsme se nastartovali dobře. Ještě v úvodu druhého poločasu to bylo dobré, ale pak jsme najednou začali strašně špatně číst hru, Opava přitlačila, protože vycítila šanci a my jsme chvílemi vypadali jako žáci. Vždyť v první poločase jsme měli šest, ve druhém ale osmnáct ztrát! Ztráty zabily naši hru a chvílemi jsme předváděli chyby, které prostě nepatří do této soutěže,“ zlobil se trenér Děčína, Pavel Budínský.

Opava: Šiřina, Klečka, Kouřil, Bujnoch, Gniadek
Děčín: Šiška, Halada, Ježek, Landa, P. Houška

BK Opava – BK ARMEX Děčín 87:71
Body Opavy: Šiřina 21 (2x 3, 8 asistencí), Jurečka 16 (4x 3), Gniadek 13 (1x 3, 6 doskoků, 6 získaných míčů, 5 asistencí), Klečka 13 (2x 3), Bujnoch 7, Gragoun 6, Kvapil 6, Kouřil 5 (1).
Body Děčína: P. Houška 16 (3x 3), Pomikálek 14 (2x 3, 7 doskoků), Šiška 12 (3x 3, 7 doskoků, 6 asistencí), Halada 11 (3x 3, 5 asistencí), Ježek 9 (1x 3), Krakovič 5, Kroutil 2, Landa 2 (8 doskoků, 5 ztrát), Bažant 0, Feštr 0, Grunt 0.
Střelba za 2 body 22/36:13/35, za 3 body 10/25:12/25 TH 13/17:9/13. Doskoky 28:40 (útočné 6:15), asistence 24:20, ztráty 14:24, fauly 17:15.

Nejlepší hráč: Martin Gniadek

Diváků: 1 100

Čtvrtiny: 24:24, 16:14, 25:17, 22:16