Válečníci mají stříbrné medaile. Potřetí za sebou!

Basketbalisté Děčína celý první poločas trápili domácího obhájce titulu z Nymburka, který do druhého poločasu nastupoval jen s jednobodovým vedením. Nakonec však třináctinásobný mistr České republiky a gigant na tuzemské scéně potvrdil svoji roli favorita a získal čtrnácté zlato v řadě za sebou. Válečníci však nemusí smutnit, protože jejich stříbrné medaile mají v konkurenci Nymburku zlatý nádech. Navíc je získali už třetí sezónu po sobě, což je skvělá vizitka.

Druhé finále, do kterého Nymburští nastupovali s jedenáctibodovou výhrou z děčínského zimního stadiónu, začaly oboustranné nepřesnosti, ty však po dvou minutách ukončila trojka Vyorala. Po čtyřech šestkách Krakoviče vedli naši dokonce 2:7, ale domácí rychle otočili na 9:7. Děčínští však odpověděli smečí Pomikálka a trojkou P. Houšky, po šesti bodech kapitána J. Houšky vedli 16:18 a remízu v první čtvrtce zachraňoval pro domácí až Benda – 18:18. Druhou desetiminutovku zahájil lépe Nymburk, jeho hráči se dvakrát trefili za tři body a vedli 25:20. Stejně jako v první části se i v této nedařilo oběma celkům příliš střelecky a skóre se měnilo jen pomalu. V závěru první půle se ukázal v dobrém světle do té doby nulový domácí Sant-Roos, který dal sedm bodů v řadě a jeho tým vedl 32:24. Válečníci se ovšem nevzdali, pomohli si dobrou obranou, navíc Ježek trefil trojku, Šiška přidal dvě šestky a Pomikálek pak v samém závěru upravil po útočném doskoku na 32:31.

„Do první půle jsme dali velikou porci koncentrace, abychom nedopustili podobný scénář jako v Děčíně. To se nám povedlo a ztráta jednoho bodu po dvou čtvrtkách byla důkazem naší dobré práce,“ chválil po utkání trenér Děčína, Pavel Budínský.

Ještě po dvou minutách druhé půle to vypadalo pro děčínské barvy dobře, protože Pomikálek a P. Houška odpověděli na zásahy soupeře, takže skóre bylo 36:35. Po trojce P. Houšky to bylo 41:38, ale následně přišla rozhodující pasáž finále, kdy se našim přestalo dařit střelecky a domácí odskočili na 55:42.

Poslední perioda byla bodově znovu dosti chudá, Nymburk sedm minut dával body pouze ze šestek a Děčín se po trojce P. Houšky přiblížil na 60:51. Pak ale zaznamenal Sant-Roos dvě slepené trojky a bylo jasno, že domácí už vyhrají – 68:50. V závěru Válečníci snížili na konečných 70:56, když poslední body této sezóny obstaral Pomikálek. Děčín tak prohrál v celkovém součtu dvou finálových duelů 152:127, což je jistě solidní výsledek.

„Myslím, že jsme tady odehráli velmi dobrý zápas, naše defenzíva byla kvalitní a udrželi jsme domácí Nymburk na sedmdesáti bodech. Bohužel, hodně sil nás stály naše chyby a devatenáct ztrát je proti Nymburku hodně. Rozhodla také kvalitnější lavička domácích,“ hodnotil Pavel Budínský.

Děčín předvedl opět dobrou obranu a sedmdesát bodů Nymburka bylo jeho nejslabším výsledkem v této sezóně. Horší to bylo v útoku, kde naši měli jen 33% úspěšnost. Nymburk na to byl ovšem jen o procento lépe, za což mohly především pozorné defenzívy obou týmů, hodně fyzična a vysoké tempo hry.

Na straně domácích byl opět nejlepší kubánský borec Howard Sant-Roos, jenž zaznamenal 21 bodů, měl 8 doskoků a 7 získaných faulů. Tentokrát mu sekundoval Američan Eugene Lawrence s 15 body, dvojciferný počet bodů dal ještě český pivot Petr Benda (11). V týmu Děčína byl nejlepší Tomáš Vyoral s 13 body, Pavel Houška zaznamenal 11 bodů, když dal 3 trojky ze čtyř pokusů a měl 9 doskoků, Tomáš Pomikálek si pak připsal 10 bodů. Zajímavé je, že nejvíce asistencí měl pivot Krakovič, a to tři.

„Zklamaný rozhodně nejsem. Bylo to utkání v Nymburku, bylo velmi exponované a přesto jsme v něm zanechali dobrý dojem před plnou halou. Ostatně kredit jsme dostali i od domácích, protože bez zahraničních hráčů jsme odehráli dva hezké zápasy, které byly důstojnou tečkou za celou sezónou. Poděkovat chci nejen hráčům, ale i našim fanouškům, kteří nás podporovali,“ doplnil děčínský lodivod.

ČEZ Basketball Nymburk – BK ARMEX Děčín 70:56
Body Nymburka: Sant-Ross 21 (3x 3, 8 doskoků, TH 10/11, 7 získaných faulů), Lawrence 15 (3x 3, 5 asistencí), Benda 11 (3 bloky), Hruban 7 (1x 3), Meier 5 (1), Welsch 4, Allen 3, Holt 3 (1), Kříž 1, Hall 0, Peterka 0, Svoboda 0.

Základní sestavy
Nymburk: Allen, Welsch, Sant-Roos, Meier, Benda
Děčín: Vyoral, Ježek, Pomikálek, P. Houška, Krakovič

Body Děčína: Vyoral 13 (1x 3), P. Houška 11 (3x 3, 9 doskoků), Pomikálek 10, Šiška 6, J. Houška 6 (7 doskoků), Krakovič 6 (3 asistence), Ježek 3 (1x 3), Landa 1, Bažant 0, Palyza 0.
Střelba za 2 body 13/37:15/38, za 3 body 9/28:5/22, TH 17/22:11/16. Doskoky 43:44 (útočné 13:11), asistence 14:7, ztráty 13:19, fauly 17:21.

Diváků: 1 340

Čtvrtiny: 18:18, 14:13, 23:11, 15:14