Rubriky
Kultura Zprávy

V zoo se sešli adoptivní rodiče

zoo_adoptivni rodiceTéměř devět desítek adoptivních rodičů a přátel zoo přijalo v sobotu 3. září pozvání na kulturní odpoledne v děčínské zoologické zahradě. Den adoptivních rodičů pořádá zoo každoročně jako poděkování mecenášům za finanční podporu chovaných zvířat.

„Příchozí čekala společná procházka po areálu zoo s ředitelkou Kateřinou Majerovou, která je pozvala na komentované krmení hned několika zvířat. Nechybělo tradiční povídání o medvědech grizzly, zajímavou podívanou nabídlo krmení koček rybářských, které návštěvníkům předvedly, že umějí dělat čest svému jménu, a lovily živé ryby. Vlci hřivnatí si pak před zraky příchozích pochutnali na kuřatech. Nejhlavnějším bodem bylo ale slavnostní otevření expozice vyder říčních,“ popsala průběh Dne adoptivních rodičů a přátel zoo Alena Houšková, mluvčí zoo. Tento druh savce zoo v minulosti ještě nikdy nechovala, je proto pro návštěvníky úplnou novinkou. Vydry „zdědily“ expozici po norcích evropských, která prošla kompletní rekonstrukcí. Přibyl bazén s řečištěm, který je z jedné strany prosklený, aby bylo možné vydry pozorovat při pohybu ve vodě, změnila se výsadba a vydry dostaly i nové boudy se skleněnými průhledy. Závěr akce patřil tradičnímu posezení s hudbou a občerstvením.

Adopce zvířat má v děčínské zoologické zahradě dlouholetou tradici. Možnost virtuálně si osvojit vybrané zvíře a přispět tak na jeho chov, je v Zoo Děčín možné již čtvrt století, tedy šestadvacet let. Za poslední rok se podařilo uzavřít více než 110 zvířecích adopcí. Nejčastěji adoptovaným zvířetem byl medvěd grizzly, opeřenec kvakoš noční, želva nádherná, tapír jihoamerický nebo mravenečník velký. Některá zvířata mají více adoptivních rodičů a někteří adoptivní rodiče mají adoptováno více zvířat. V adopci je téměř 60 druhů zvířat. „Další 80 druhů zvířat je bohužel bez adoptivního rodiče. Svého mecenáše nemají například tak krásná zvířata jako je lemur vari červený, malpa hnědá, takin indický nebo koza šrouborohá. Pokud by někdo chtěl podpořit chov některého z našich zvířat, na webových stránkách zoo lze nahlédnout do seznamu a lehce zjistit, která jsou ještě volná. Adopce zvířete se dá pořídit už za 600 korun za rok,“ vysvětlila mluvčí zoo.

Pro zoo je tato forma podpory velmi významnou pomocí. O začátku letošního roku se podařilo díky adopcím získat částku více než 130 tisíc korun. Za celý rok 2015 pak částka dělala více než čtvrt milionu korun. Vybrané peníze využívá zoo především na úhradu nákladů na krmení.

Alena Houšková
Zoo Děčín – Pastýřská stěna, p. o.