Rubriky
Zprávy

Vesnice podruhé pod přívalem vody a bahna. Lidé ani nestačili uklidit

arnoltice_bleskova povodenHadice čerpající vodu z desítek domů, bagry hloubící příkopy pro lepší odtékání vody a lidé stavící hráze z pytlů s pískem. Tak to ve středu vypadalo v Arnolticích a Bynovci na Děčínsku, které přívalový déšť a bahno z polí už podruhé vytopily.

Všude se vznáší zápach bahna a hlavně strach, jakou další pohromu přinese zatahující se obloha. Stejně jako minule.

„Je to zoufalé, odpoledne má spadnout další příval vody. Vlastně ani nemá cenu moc uklízet, protože ta hrůza tady za pár hodin může být znovu. V domě není už co zničit,“ konstatoval dopoledne Petr Vospálek z Arnoltic při prohlídce škod.

Vše je tou dobou podmáčené, suší se sedadla ze zaplavených aut, nábytek je vynesený na zahradě. V domě otlučeném na omítky běží vysoušeče.

„Všechno je pryč, uvnitř jsme měli zateplení, sádrokartony, elektroniku, izolaci, podlahy…,“ běduje mladý muž, který zachraňuje střechu nad hlavou. „Minulý týden nám nějací lidé z Děčína po té spoušti přivezli pračku a v úterý odpoledne byla zase pod vodou. Snad funguje,“ líčí vyčerpaně Vospálek.

Všichni ve vesnici pomáhají. Bahno mu zůstalo ještě v koupelně a dál ho uklízet nemůže. „Všechny odtoky jsou zacpané,“ lamentuje Vospálek a jde zkontrolovat vysoušeče v bývalé kuchyni.

Hadicemi proudem teče voda do potoka ze sklepů jeho souseda Ladislava Hnyka. Ten má i po několika hodinách sání ve sklepě stále metr vody.

Zaplavených domů přibylo
Do Arnoltic stejně jako minulé pondělí přiteklo během 15 minut půl metru bahna s vodou. To obrovské množství se sem znovu přivalilo z polí.

„Jsme na tom stejně jako před týdnem. Tentokrát to ale zasáhlo další domy, je jich kolem deseti. Co se podařilo uklidit, je zpátky. Jsme poučení, že se to nebude opakovat jednou za deset let, ale zřejmě každý týden. Takže už máme připravené pytle s pískem,“ dodává s hořkým úsměvem starosta Jaroslav Skála.

První muž obce organizuje pomoc, radí, kde prohloubit příkopy, kde udělat nová koryta na odvádění vody.

„Vše je provizorní, nějaký projektant nám musí poradit, jak vesnici ochránit. Zpravidla čím víc regulace, tím je to horší. A co si budeme povídat, voda z kopce poteče pořád a někam se svést přece musí,“ poznamenává Skála.

Stejný problém řeší i sousední Bynovec. Jenže tam se voda z polí stáhla do rybníka, který začal rychle přetékat. Zaplavoval domy pod sebou a hrozilo protržení jeho hráze.

Rybníku chybí pořádný odtok
„Když to přišlo minulý týden, říkal jsem, aby rybník alespoň upustili, aby se to nestalo znova. A stalo,“ kroutí naštvaně hlavou Petr Slanař. Jeho dům pod kopcem má střechu v úrovni hladiny rybníka. Příval mu odkryl základy domu, voda jím profičela a bahno zůstalo.

„Odpoledne volal táta, že betonovat nebudu, že zase plaveme, ať hned jedu domů. Sám nic nezmůže a maminka je nemocná. Já bydlím v nové přístavbě, kterou jsem dodělal před měsícem a už byla dvakrát pod vodou,“ loučí se Slanař a chvátá pro vysoušeče.

Rybník nemá žádný pořádný odtok, přívalová voda neměla kam odtéct. „Naštěstí tu během chvíle byli hasiči a rybník hned odčerpávali. Dnes už je hladina o metr nižší,“ říká s úlevou při uklízení soused Arnošt Sládeček.

Své domy vyklízí i lidé u pole pod lesem. Zahrady jsou plné koberců, sekaček, kusů linolea a dalších věcí. „Všechno je zničené, kuchyň neexistuje. Bydlím tady roky, tohle se stalo poprvé. Nad domem vždy byla louka, letos poprvé je tam pole a děje se tohle,“ zlobí se Pavel Vostiňák.

Podle krajských hasičů je situace nejhorší právě na Děčínsku, kde zasahovali na osmi místech. V Hřensku příval odnesl rozestavěnou turistickou stezku na Pravčickou bránu, u vstupu do soutěsek část silnice a parkoviště.

Autor: Andrea Angermannová
Zdroj: http://usti.idnes.cz/
Foto: Petr Vospálek