Rubriky
Zprávy

Ústav musel přijmout Syřana, který se vydával za dítě. Bylo mu 37 let

Výchovný ústav BoleticeVýchovný ústav pro děti a mládež v Děčíně – Boleticích musel přijmout uprchlíka ze Sýrie, který o sobě tvrdil, že mu je 17 let. Že už měl šedé vlasy vysvětloval prožitými útrapami a kvůli důvěryhodnosti ukazoval prostřelenou nohu. Až lékaři později určili, že mu je 37 let.

„Pro běžence je lepší se dostat do školského zařízení, než kdyby se na ně vztahovaly zákony jako pro dospělé a skončili by ve sběrných táborech. My přijímáme každého, koho nám sem z rozhodnutí soudu pošlou. Těžko našimi prostředky zjistíme skutečný věk lidí, kteří se vydávají za nezletilé děti,“ říká ředitel výchovného ústavu Pavel Bártík.
Věk tak určují lékaři. „V lékařské zprávě se sleduje stav kostí a další znaky, které dokážou určit, zda jde opravdu o dítě,“ řekla Markéta Lakomá za děčínský odbor sociálně-právní ochrany dětí, jehož pracovníci do Boletic za uprchlíky pravidelně chodí.

První utečenec se v Boleticích objevil minulý týden, tento týden přibyli další tři. Jde o lidi, které našla cizinecká policie bez rodičů.

„Jestli přijdou další, to nemám tušení, ale my jsme zahlceni, žádné místo nemáme volné. Co s dalšími, musí vyřešit ministerstva,“ říká Zuzana Vučková, ředitelka pražského Zařízení pro děti-cizince, jediného specializovaného u nás.
Soudy tak další dětské utečence, kteří ale dětmi být nemusí, posílají do dalších diagnostických ústavů, jako je ten v Boleticích. V ústavu nově příchozí uprchlíci žijí vedle českých nezletilců.

Problém je, že valná většina uprchlíků nikde o azyl nežádala, neodevzdávala otisky prstů, a tak v žádných databázích nejsou. Ověřit jejich totožnost, natož věk není vůbec jednoduché.

Za děti se vydávali v 90. letech i běženci z Balkánu
„Poprvé se tento trend objevil před týdnem, a když se podíváte do okolních států, je jasné, že situace se bude dál komplikovat,“ obává se ředitel Bártík. Překážkou je i komunikace. „Máme jazykové problémy, to je jasné,“ sdělil Bártík.

Podobnou situaci už zažil v devadesátých letech, kdy diagnostické ústavy zaplavila vlna běženců z Bulharska a Rumunska.

„I tehdy lidé staří 26 i 30 let tvrdili, že jim je 17 let. Ministerstvo tehdy poskytlo dotaci na antropologická měření pro určení věku,“ poznamenal Bártík.

Pro tisíce běženců valících se do Evropy je Česko hlavně tranzitní zemí. Míří do Německa. „Nárůst začal už loni v září, přes náš kraj tranzitují hlavně Syřané,“ uvádí šéf severočeských celníků Pavel Češka.

Protože je Česko členem Schengenu, kontroly na hranicích nejsou. Přibylo ale kontrol ubytoven. Stejně tak celníci hlídají silnice vedoucí k hranicím. „Za celý loňský rok jsme řešili 231 nelegálních uprchlíků, za pět měsíců tohoto roku je to již 189 cizinců,“ uvádí Češka.

Autor: Andrea Angermannová
Zdroj: http://usti.idnes.cz/
Foto: www.vuboletice.cz