Rubriky
Turisti Zprávy

Stezka k Dolskému mlýnu zůstává po požáru v Českém Švýcarsku zavřená

Dolsky_mustekŽlutě značená stezka mezi Dolským mlýnem u Jetřichovic a Královským smrkem v Národním parku České Švýcarsko bude zavřená nejméně několik týdnů. Po požáru z minulého týdne totiž mohou být některé pískovcové bloky nestabilní a hrozit pádem do stezky. Dva z nich se zřítily už během požáru.

„Naše skalní četa musí celou oblast prozkoumat a zjistit, zda i další bloky nehrozí zřícením. Pokud by tomu tak bylo, musí zasednout odborníci a vymyslet, jak je zajistit proti pádu. Zřejmě by na řadu přišlo měření jejich pohybu,“ uvedl mluvčí Národního parku České Švýcarsko Tomáš Salov.

V takovém případě by se stezka hned tak neotevřela. „Pravděpodobným opatřením by pak bylo to, že bychom museli nestabilní pískovcové bloky řízeně shodit,“ doplnil Salov.

Další hrozbou jsou stromy. Po požáru ztratily stabilitu a i jejich kmeny by mohly do stezky spadnout.
„Stromy musí prohlédnout lesáci a ty, které hrozí pádem, musí odstranit. A to není záležitost několika dní. Podle mých optimistických odhadů budou jen práce na odstranění vývratů trvat minimálně měsíc, spíš déle,“ poznamenal Salov.

Požár zřejmě zavinili kuřáci
K oblíbenému Dolskému mlýnu zůstává přístupná modře značená turistická trasa mezi Vysokou Lípou a Růžovou a cyklotrasa mezi Jetřichovicemi a Kamenickou Strání.

Při požáru shořelo tři čtvrtě hektaru lesa. „Požár zřejmě zavinili kuřáci, protože v místě, odkud se šířil, byly nalezeny nedopalky,“ řekl Salov.

Tragický dopad měl požár na zvláště chráněné sokoly stěhovavé, kteří poblíž hnízdili. Dvě mláďata v panice vypadla z hnízda a uhynula (o požáru zde). Pracovníci parku proto znovu vyzvali turisty, aby dodržovali zákaz rozdělávání ohňů a kouření v lesích.

„Pravidla pro chování v národních parcích mají své opodstatnění a jejich ignorování může mít vážné následky. Teď pro lidskou přezíravost přišla o život mláďata druhu, který se jen nedávno podařilo s vynaložením velkého úsilí do přírody navrátit,“ poznamenal ředitel Národního parku České Švýcarsko Pavel Benda.

Autor: Alice Klaubenschalková
Zdroj: http://usti.idnes.cz/