Rubriky
Zprávy

Práce na sanaci svahu ve Žlebu začaly

tezba dolni zlebProblematický svah v Horním Žlebu, který spravují Lesy ČR, se začal sanovat. Odstranění velkých kamenů a vystavění dynamického plotu probíhá za přísných bezpečnostních podmínek. Prosíme občany a návštěvníky lesa, aby nevstupovali do sanovaného prostoru. Práce by měly být hotovy do konce července.

Dočištění svahu a rozbití některých kamenů je jen část zabezpečení, které se nyní na místě provádí. Součástí sanace svahu bude také vybudování dynamických plotů. „ Při stavbě ocelových nosníků plotů bude pomáhat vrtulník. Je to totiž jediný způsob, jak těžké nosníky na svah bezpečně dopravit. Vrtulník bude nosníky usazovat ze strany svahu, aby nedošlo k ohrožení obyvatel,“ vysvětlila Markéta Lakomá, mluvčí města. Městu se podařilo na zabezpečení svahu získat více jak 5 milionovou dotaci od Ministerstva životního prostředí. Celkové zasanování a vybudování dynamických plotů, které ochrání obytné domy a železniční trať, vyjdou na více jak 9,5 mil. Kč.

Téměř po roce se začal sanovat svah, ze kterého se zřítila část skalního masivu. Přibližně 25 tun vážící balvan těsně minul dům stojící pod lesem a skončil v zahradě bývalé mateřské školky. Obyvatelé domu museli být evakuováni a svah provizorně zabezpečen. V ulici Pod Svahem to nebyl první sesuv kamenů. V roce 2013 totiž pád kmene způsobil uvolnění kamenů a jejich pád do údolí. Město intenzivně vyjednávalo s Lesy ČR o zabezpečení svahu. „Podle odborníků bylo nutné odtěžit nemocné a nebezpečné stromy. Město proto požádalo Lesy ČR o jejich odtěžení a následné zabezpečení svahu,“ doplnila Markéta Lakomá. Těžba byla ukončena v dubnu 2014. Od té doby se vedení města snažilo donutit Lesy ČR, aby se finančně podílely na sanaci svahu. „Bývalému vedení města se bohužel nepodařilo přimět Lesy ČR, aby se na zajištění svahu podílely. Prioritou je ale zajistit bezpečnost obyvatelům města, proto bylo rozhodnuto sanovat svah s pomocí dotace na vlastní náklady,“ doplnila Marie Blažková, primátorka města.

Zdroj: Magistrát města Děčín