Rubriky
Sport Zprávy

Proč akvapark praská, zjistí kvůli ztracené dokumentaci kontrolní vrty

plavecky areal bazen _alesoV děčínském akvaparku praskají zdi. Co je na vině, by měly v dohledné době zjistit kontrolní vrty pod budovu a k pilotům, na kterých plavecká hala stojí. Město totiž k hale nemá dokumentaci.

„Kvůli chybějící dokumentaci nevíme, zda stojí na plovoucích pilotech, nebo jsou piloty ukotvené do pevného podloží. Ve druhém případě bychom mohli být v klidu, v tom prvním by bylo třeba, jednoduše řečeno, dobudovat přídavné piloty, které objekt ještě více podepřou,“ řekl Igor Bayer, šéf městské příspěvkové organizace Děčínská sportovní, jež areál provozuje.

Návštěvníci se podle něj nemusejí bát, že by se budova zřítila. „Zdi jsou již několik let pod kontrolou, v současné době se trhliny nezvětšují,“ zmínil Bayer.
Plavecký areál má kromě praskajících zdí problémy také s tobogány. Ty jsou totiž za hranicí své životnosti, protože dodavatel stavby použil laminát nevhodný do prostředí plaveckého areálu. Kvůli tomu musí město tobogány každý rok zhruba za 40 tisíc korun opravovat.

Nové tobogány by stály miliony
„Bojím se, že letos neprojdou revizí a budeme muset pořizovat nové. Laminátové by vyšly na více než tři miliony korun. Kdybych byl majitelem areálu, pořídil bych nerezové, jsou sice minimálně dvakrát tak drahé, ale věčné,“ dodal Bayer.

Že byl děčínský akvapark postavený nekvalitně, potvrdil i znalecký posudek. Město se však bránit nemůže, protože neexistuje prováděcí dokumentace ani stavební deník. Město Děčín i stavitel, jímž byla liberecká firma Syner, ji před lety ztratily.

Akvapark nechala vystavět sociálnědemokratická radnice na konci devadesátých let. Stavba měla původně stát 99 milionů, nakonec se vyšplhala skoro na 150 milionů korun. V roce 2002 byl akvapark vyhlášen stavbou roku.

Autor: Alice Klaubenschalková
Zdroj: http://usti.idnes.cz/