Rubriky
Zprávy

Hazardní hráči závislí na sociálních dávkách dostávají v Děčíně místo peněz poukázky na jídlo

hazard_alesoZa první tři zářijové týdny našli strážníci městské policie v děčínských hernách 18 lidí, kteří v hazardních hrách prohrávali sociální dávky. Díky spolupráci s úřadem práce teď tito lidé dostávají většinu dávek formou poukázky. Mohou si za ně koupit v podstatě všechno, kromě alkoholu a cigaret. Herní automaty je ale neberou. Hazardní hráči se proto snaží poukázky vyměnit za hotovost. U toho ale vždycky tratí.

V jedné z mnoha místních heren je i odpoledne překvapivě plno. „To je normální. Věřím tomu, že tito lidé jsou stoprocentně na dávkách. Hodně lidí, co jsem tady vychytal, si mi stěžovalo, že místo peněz dostali poukázky. Ale i poukázka se dá vyměnit, nicméně vždy za menší peníze. Já to zpracuji a předám na úřad práce,“ vysvětluje strážník městské policie Václav Němeček.

„Poté, co městská policie předá svá zjištění úřadu práce, jsou příjemci dávek seznámeni s tím, co bylo zjištěno a dávka hmotné nouze, příspěvek na bydlení je vyplácena ve výši 60 procent v typizovaných poukázkách. Jsou to poukazy na odběr potravin,“ říká Jana Komová, vedoucí referátu hmotné nouze.

Paní Nistorová je matkou člověka, který dostal poukázky. Stěžuje si ale, že si z nominální ceny poukázek, které vypadají jako běžné stravenky, v obchodě strhávají deset korun. To víceméně potvrzuje i prodavač v blízkém obchodě. Upřesňuje ale, že pokud si za ně chtějí nakoupit, bere normálně plnou hodnotu. Pokud je však chtějí vyměnit za peníze, strhává 10 procent.

Úředníci úřadu práce nicméně vysvětlují, že jde o prodejnu, která nemá s vydavatelem poukázek smlouvu. Před nakupováním v podobných obchodech proto varují. Lidem, kteří tuto formu dávek dostávají, dávají i seznam obchodů, kde mohou nakupovat bez obav. Podobné jednání si rozhodně nemají nechat líbit.

Autor: Iva Zítková
Zdroj: www.rozhlas.cz/sever