Rubriky
Turisti Zprávy

České a Saské Švýcarsko propojí železnice, plánují šéfové obou parků

ceske svycarsko navstevnici akce _alesoŘeditelé Českého a Saského Švýcarska chtějí prosadit železniční okruh, díky kterému by se turisté dostali do všech koutů obou národních parků. Dráha národního parku má za cíl prosadit v chráněném území ekologičtější dopravu.

„Je to unikátní projet s ohromným návštěvnickým využitím. Je to nejen okruh kolem obou parků, ale pohodlně se dostanete do jakékoli části parku. Nevím o žádném chráněném území, které by se něčím takovým mohlo pochlubit,“ řekl mluvčí národního parku České Švýcarsko Tomáš Salov.

Projekt Cílová stanice příroda, který podepsali ředitelé obou parků, chce v oblasti potlačit automobilovou dopravu a naopak podporovat veřejnou, jež by byla přizpůsobená turistickým potřebám. Ročně totiž do obou chráněných oblastí přijedou až čtyři miliony návštěvníků.

„Zkušenosti ze saské strany ukazují, že díky podpoře spojů vhodných také pro turisty počty všech přepravovaných osob stoupají. U nás jsme zatím v situaci, kdy veřejná doprava k rekreačním a kulturním cílům není brána příliš vážně,“ říká šéf českého parku Pavel Benda.

V současné době je na české straně k dispozici vlaková trať Děčín – Rumburk, na niž od června naváže trasa Dolní Poustevna – Sebnitz – Bad Schandau – Děčín.

Je třeba celotýdenní provoz, říká mluvčí parku
Aby byl okruh na české straně celistvý, je důležité, aby se zlepšilo spojení na trati Dolní Poustevna – Mikulášovice – Brtníky – Panský a Krásná Lípa, kde nyní vlaky jezdí pouze o víkendu.

„Jenže to v turistické sezoně nestačí, je třeba celotýdenní doprava. A když vlak bude pravidelně jezdit, pomůže to i místním obyvatelům. Jen musí mít šanci na vlak nasednout,“ dodal Salov.

Turistickou dostupnost parku ještě zvýší autobus, který od letoška pojede na trase Česká Kamenice přes Janskou do Hřenska. Návštěvníci mohou už nyní cestovat také tramvajemi či parníky.

Autor: Andrea Angermannová
Zdroj: http://usti.idnes.cz/