Rubriky
Zprávy

Rozsudek zastavil stavbu D8, stroje musí počkat na nový verdikt úřadu

Dostavba dálnice D8 přes České středohoří dostala další ránu. Středeční rozhodnutí Krajského soudu v Ústí nad Labem, jenž vyhověl žalobě ekologického aktivisty Lubomíra Studničky, znamená zastavení stavebních prací na dálnici. Z ní zbývá dostavět necelých 13 kilometrů.

Ústecký krajský úřad v dubnu zamítl Studničkovo odvolání proti stavebnímu povolení a dostavbu dálnice D8 potvrdil. Těžká technika tak na „déosmičce“ začala opět pracovat 9. května. Aktivista však rozhodnutí úřadu napadl správní žalobou, podle jeho názoru byl proces EIA ke stavbě dálnice nezákonný.

Ústecký krajský soud ve středu rozhodl, že kvůli vadě v řízení musí Studničkovo odvolání krajský úřad posoudit znovu. Do té doby se práce na dálnici musí zastavit a do země se kopne až ve chvíli, kdy úředníci o odvolání rozhodnou znovu.
„Krajský úřad v rámci svých kompetencí bude pokračovat v odvolacím řízení a nové rozhodnutí vydá v zákonné lhůtě dvou měsíců,“ reagoval mluvčí kraje Zdeněk Rytíř.
Rozhodnutí soudu znamená, že vydané stavební povolení nyní není pravomocné. „Stavba tedy není povolená a nesmí se stavět,“ konstatoval Václav Trajer, který jako jeden ze tří soudců o D8 rozhodoval.
Studnička podal námitku, kterou soud kvůli nekompletním podkladům od ministerstva životního prostředí nemohl přezkoumat. „Pro nepřezkoumatelnost námitky jsme museli rozhodnutí krajského úřadu zrušit,“ přiblížil soudce.

Zatím se pracuje
Pro investora, Ředitelství silnic a dálnic, to neznamená, že by stavební práce ukončil ihned. „Než my dostaneme rozsudek, stále pracujeme,“ vysvětlila mluvčí ŘSD Nina Ledvinová.

Rozhodnutí soudu nechtěla mluvčí blíže komentovat. „My teprve budeme muset rozhodnutí soudu vyhodnotit, a teprve až k němu získáme potřebné podklady, tak se k tomu vyjádříme. Výsledky budou ke konci příštího týdne,“ dodala Ledvinová.

„Rozsudek bude pravomocný v okamžiku, kdy bude doručen poslednímu z účastníků řízení. Kdy bude doručen, to nemůžu říct,“ řekl soudce.

Aktivista Studnička je známý mimo jiné tím, že u litoměřického soudu čelí obžalobě kvůli vydírání firem. Podle žalobce od nich požadoval úplatek za to, že nebude blokovat stavební řízení.

Z více než 16 kilometrů dálnice přes České středohoří je zatím hotový pouze úsek z Lovosic do obce Bílinka, který se řidičům otevřel v květnu. Dalších zhruba sedm kilometrů je rozestavěných. Podle původních plánů chce ŘSD stihnout dálnici dostavět do konce roku 2014.

Autoři: hrk, oks
Zdroj: http://usti.idnes.cz/clanek.aspx?c=A120726_105317_usti-zpravy_oks