BK Děčín vs BK Prostějov

Po velmi smolné a nešťastné úterní jednobodové porážce na Hané se série vrací za stavu 2:1 pro ekipu kouče Zbyňka Cholevy opět na půdu Válečníků. Před naším celkem stojí megasložitý úkol – musí za každou cenu zvítězit, jinak pro něj sezona skončí!

Oba úvodní zápasy již několikrát podrobněji popisované si shrňme jen krátce – úvodní duel série opanovali doma Smith a spol. jednoznačně 93:60; druhý mač na děčínském kurtu přinesl mnohem větší bitvu, ve které se tím pravým generálem ukázal být nestrárnoucí Ell Sanders, který svými 22 body a hlavně výtečně odehraným druhým poločasem dotáhl svůj celek k výhře 78:74.

Třetí utkání označované za zřejmě klíčové pro další vývoj se odehrálo opět pod dohledem televizních kamer ve svátek Dne osvobození. Děčínští hráči se opravdu chtěli „osvobodit“ ze čtyřletého prokletí – tak dlouho jsme již v prostějovské aréně nedokázali zvítězit…

Letos již čtvrtý pokus tuto sérii prolomit se vyvíjel pro naše barvy velmi nadějně – do utkání jsme vstoupili aktivně a dobrou obranou podpořenou produktivní ofenzivou jsme ještě v poločase vedli desetibodovým rozdílem (42:32). Do druhé půle však naskočili hostitelé mnohem lépe a aktivní hrou své manko brzy stáhli, resp. smazali. V závěrečné periodě nastal ostrý boj o každý bodík, který vyvrcholil v samém závěru. Drama nakonec rozseknul nájezd Jamara Smithe 7 vteřin před závěrečnou sirénou, díky kterému Orli zvítězili 75:74 (Smith 21, Peterson a Nicholson po 15 – P. Houška 20, Sanders 15) a ujali se tak vedení v sérii 2:1.

Zvládnutý třetí zápas označil za klíčový pro prostějovský web i nejlepší střelec celého utkání Jamar Smith: „Myslím si, že ano, protože teď jsme přesunuli tlak na Děčín – a pokud chtějí pokračovat dál v sérii, tak musí zvítězit doma na své palubovce. My je ale doufám porazíme a ukončíme tak sérii.“

Právě zlepšený výkon prostějovského křídelníka či alternujího rozehrávače ve druhé půli označil za možná klíčový faktor celého utkání i kanonýr Luboš Stria: „On tyto rozhodující situace řeší s velkým přehledem – a v okamžiku, kdy v obraně něco nevyřešíme dobře a má možnost, tak to vždy potrestá!“

Sám Smith si v těchto situacích, kdy se láme chleba, doslova libuje: „Já takové situace miluju, vážně. Pokud chceš být konkurenceschopný s top hráči, tak prostě musíš zvládat takovéto situace a musíš se v nich cítit dobře. Žít nebo zemřít, to jsou v basketbalu úžasné situace. Takový vyrovnaný stav a drama si nemůžeš sice nacvičit, ale sami na tréninku si to zkoušíme. Tři, dva, jedna a musíš vystřelit. Dáš nebo mineš.“

Zároveň Lubo Stria přiznává, že na velké změny a taktizování již není prostor – a pevně věří, že se série ještě vrátí do Prostějova: „Na nějaké velké úpravy už asi nedojde ani v jednom z táborů. Chce to hrát na vítězství celých 40 minut, vyvarovat se chyb a naopak potrestat ty, které nám soupeř nabídne.“

Co převáží ve čtvrtém utkání série? Bude úspěšnější lišák Sanders nebo chladnokrevný zabiják Smith? Vydřou Válečníci před tradičně skvělou kulisou možná nejdůležitější výhru sezony? Na tahu je nyní družina Pavla Budínského!

Všechny otázky budou odtajněny a rozklíčovány v pátek před osmou večerní v ČEZ Sportcentru – naši hráči věří i síle svých fanoušků, jak zní motto na jejich tričkách. Protože My vítězíme společně!

Názor BK Děčín
Mgr. Pavel Budínský (hlavní trenér): „Utkání číslo 4 je pro nás klíčové, neboť je to utkání „buď a nebo“. Buď nás vítězství posune do utkání číslo 5 a nebo pro nás skončí letošní sezóna. Myslím si, že všichni, kdo viděli utkání číslo 3, chápou naše bezprostřední pocity, neboť nám vítězství doslova uniklo o vlásek. Nicméně si troufám tvrdit za celý tým, že tato nešťastná porážka neubrala na naší touze a odhodlání proniknout do finále. Pevně věřím tomu, že jsme všichni natolik mentálně silní, abychom v postup stále věřili a nebrali to jako nemožný cíl. Možná, že by takováto prohra leckterý tým zlomila, ale já jsem přesvědčen, že náš tým má obrovské srdce, vůli a charakter, aby v tomto utkání nesložil zbraně, ale naopak s pomocí domácího publika dokázal uhájit svojí palubovku a tím pádem si vynutit rozhodující duel.“

Jakub Houška (kapitán týmu): „Je tady čtvrtý zápas a stav pro nás sice nepříznivý, ale před touto sérií asi očekávaný. My jsme smolně prohráli poslední zápas na palubovce Prostějova, ale v důsledku je jedno, jestli o bod, nebo třicet. Páteční zápas musí vypadat celý, jako náš vstup do utkání v Prostějově, musíme hrát koncentrovaně, energicky a s velkou odvahou. Myslím, že jsme již teď všichni na pátek natěšení, protože po zápase jsme byli hodně zklamaní a to se nyní proměnilo v nažhavenost na utkání a já doufám, že to tak cítí i všichni naši fanoušci! Pojďme si páteční zápas všichni užít a pojďme dokázat, že doma nás letos Prostějov neporazí! Díky všem za podporu!“