Nad USK Praha vítězíme v i odvetě – a jsme krůček od postupu!

USK Praha vs BK Děčín – 59:70 (14:15, 24:37, 40:54)
Do odvety na půdě USK nastoupily již oba celky v plné zbroji – oproti úvodnímu střetnutí série na našem kurtu se již na hřišti objevil po zranění i kapitán Válečníků Jakub Houška.

Do samotného utkání vstoupili domácí košem Slavíka, na který záhy odpověděl dvěma šestkami Pavel Houška – a v podobném duchu se odehrávala celá úvodní desetiminutovka. Typickou ukázkou je situace z poloviny 6. minuty, kdy se zpoza perimetru prosadil elitní snajpr našeho celku Pavel Houška (8:10), ale místo navýšení vedení okamžitě zareagoval Vojtěch Hruban a bylo opět srovnáno. Do konce úvodního kvartálu jsme se dostali do maximálního vedení o tři body, ale i to se podařilo těsně před sirénou smazat po útočném doskoku křídelníku Cvekovi. A průběžný stav byl 14:15 z pohledu USK.

Úvod druhé periody byl naopak jasně v režii Válečníků – již na konci 12. minuty po dalším koši Pavla Houšky jsme vedli o osm bodů (16:24). Neprostupná defenziva našeho celku povolila za dalších téměř pět minut vysokoškolákům pouze jediný bod! – a tak jsme se zkraje 17. minuty po dvou trestných hodech Jakuba Houšky dostali do plus třinácti bodů (24:37). Pražané se svůj střelecký výpadek snažili odčinit ke na konci úvodní půle, ale kvalitně hrající ekipa Pavla Budínského si dokázala nakonec vzít dvouciferné vedení zpět – poslední dalekonosnou ránu první půle prohnal síťkou Tomáš Pomikálek a paradoxně uzavřel účet na 37:24 pro svůj celek – tímto výsledkem totiž skončil první poločas i na severu Čech minulý pátek…

Výtečný start se Děčíňákům vydařil i ve druhé půli, když ve 22. minutě zvyšoval Pavel Houška „and onem“ již na osmnáct bodů! – 28:46. Svěřenci Kena Scalabroniho se však trochu nečekaně dostali do ráže a během tří minut se opět dostali do zápasu – na konci 25. se za tři trefil Peter Sedmák a snížil na 39:48. Družinu kolem Ella Sanderse to však nerozhodilo a další snížení již domácím nepovolila – razítko třetímu kvartálu dali koš Pavla Houšky a trojka Aliče, díky čemuž jsme si do poslední čtvrtky odnášeli čtrnáctibodové vedení (40:54)…

… a závěrečná perioda odstartovala téměř jako přes kopírák – po trojce Luba Strii a koši uzdraveného kapitána Kouby jsme vedli o devatenáct bodů (40:59) a mílovými kroky se blížili ke druhému punktu v sérii. Pohodlný odstup jsme si udržovali již po většinu závěrečné desetiminutovky – v polovině 35. minuty se zpoza perimetru prosadil Pavel Houška (46:62) a 2:44 před závěrečným klaksonem se prosadil dalekonosnou ranou Lubo Stria (52:67). Minutu a pět sekund před koncem stejnou mincí odpověděl kapitán Pražanů Michal Vocetka, ale dokázali již pouze snížit na 59:67… Poslední minutu jsme již sehráli s noblesou a do Děčína si odvážíme výhru 70:59! A v pátek máme šanci třetí výhrou sérii ukončit!!!

USK – Šotnar, Hruban, Slavík, Sedmák, Votroubek
Děčín – Sanders, Stria, Alič, P. Houška, Burke

Statistické údaje:
Střelci: Sedmák 18 (+ 8 získaných faulů), Šotnar 10 (+ 6 doskoků, 5 asistencí a 4 získané míče), Votroubek 9 (+ 5 doskoků), Mareš 7, Hruban 6 (+ ale i 6 ztrát), Slavík 4, Vocetka 3, Cvek 2 – P. Houška 20 (+ 4 získané fauly; trojky 2/2), Sanders 11 (+ 7 asistencí), Stria 10 (+ 3 získané míče), Burke 10 (+ 12 doskoků -> double-double; 5 získaných faulů), Pomikálek 8, Alič 6, J. Houška 4, Boyer 1; střelba 2 b.: 38/16 – 27/13; střelba 3 b.: 19/7 – 27/9; TH: 10/6 – 21/17; doskoky: 27:32 (útočné 7:6); chyby: 21:19; ztráty: 15:17; validita: 47:78; nejlepší hráč zápasu: Levell Sanders (Děčín).

Ken Scalabroni (kouč USK): „Gratuluji Děčínu k výhře. Bylo to obtížné. Dnes tam bylo hodně podobného, jako v tom prvním utkání série. Myslím, že oba zápasy byly rozdílné v obraně. Ta jejich je lepší a my máme problém konstantně zakončovat. Díky tomu máme problém je pak dostat pod tlak. V obraně dřeme, snažíme se doskakovat a dnes se nám to o něco více dařilo… Ale hrají s více zkušeností, sebevědomím – díky tomu jsme se ještě nedostali k většímu vedení a tím je pod tlak. Musíme pokračovat ve snaze, oceňuji naše nasazení. Je to mnohem lehčí, pokud proměňujete. Je to 2:0 a v pátek jedeme do Děčína a budeme se snažit hrát tvrdě, tak jako doteď a prolomit jejich obranu. Naší snahou bude to zdramatizovat.“

Pavel Budínský (kouč Děčína): „Musím svému týmu poděkovat, že jsme to zvládli, protože na Folimance se hrálo v zajímavé kulise, v dobré kulise. Oba tábory povzbuzovaly své týmy. Na domácích bylo vidět, že mají velkou energii a chtějí využít domácího prostředí, ale na nás bylo vidět odhodlání. Chtěli jsme hrát pochopitelně agresivně v obraně, trochu i lépe číst hru USK na útočné polovině, protože jsme se více připravovali na zónu. Myslím, že první poločas z naší strany snesl velmi přísná měřítka, opravdu jsme hráli dobře. Na začátku druhého poločasu to vypadalo, že to skončí jednoznačným vedením, ale USK se dostalo do hry díky několika trojkovým pokusům, což nás znervóznilo a začali jsme dělat chyby. Navíc se změnil trochu systém, kdy USK vytáhl obranu. My jsme chtěli kontrolovat výsledek a dopouštěli jsme se zbytečných ztrát. Nicméně jsme zvítězili a to je to nejpozitivnější. Vedeme 2:0, ale konec je až tehdy, kdy je opravdový konec. Máme tři pokusy na to tu sérii ukončit. Musíme se s pokorou připravit na domácí utkání. Pro nás cenné a důležité vítězství.“