Rubriky
Zprávy

Speciální jednotky mohou setrvat na Šluknovsku až rok

Policejní posily, které pomáhají od srpna udržovat pořádek ve Šluknovském výběžku, by zde mohly zůstat ještě rok. Odejdou až ve chvíli, kdy se dostatečně zacvičí 50 nový policistů, kteří v regionu mají začít sloužit. Na jednání se starosty z výběžku to řekl ministr vnitra Jan Kubice.

Padesát nových policistů přislíbil tamním starostům před dvěma týdny policejní prezident Petr Lessy. „Vznikne tu padesát nových tabulkových míst. S penězi na jejich platy počítáme už v rozpočtu na příští rok,“ oznámil tehdy s tím, že policisté se stanou základem slíbené pořádkové jednotky.

Kubice po úterním setkání se starosty uvedl, že nábor nových policistů stále běží. „Půl roku až rok, než budou noví policisté vycvičeni, zůstanou v problematickém regionu pořádkové jednotky z jiných krajů, které se tam střídají,“ řekl pro ČTK ministr vnitra.

O policejní uniformu mají lidé zájem. O práci na severu Čech se hlásili z celé republiky, kupříkladu i z Ostravy. Policie totiž v minulosti nabírala nové lidi jen velmi málo. (více zde)
Lessy, který se úterního jednání zúčastnil, nicméně připustil, že policejním posilám se drobnou majetkovou trestnou činnost snížit zatím nepodařilo. „Ukazuje se, že když lidé vidí v ulicích více policistů, hlásí jim i drobné krádeže, které dříve neoznamovali,“ uvedl policejní prezident.

Na Šluknovsku vznikne drogový policejní tým
Drobná kriminalita je podle něj nejčastěji spojena s drogami. „Z tohoto důvodu začne v oblasti působit speciální tým na potírání drogové kriminality zaštítěný Národní protidrogovou centrálou,“ dodal Lessy.
Po dvou incidentech v Novém Boru na konci října Policejní prezidium rozhodlo, že se osm policistů přesune ze Šluknovska do Boru. Některým starostům se nelíbilo, že to proběhlo bez jejich vědomí.
„Požádal jsem o lepší vzájemnou informovanost o přesunu policejních jednotek,“ řekl na toto konto po jednání starosta Rumburku Jaroslav Sykáček (ČSSD).
Na jednání s Kubicem ministerstvo vnitra pozvalo 10 z 18 starostů ze Sdružení pro rozvoj Šluknovska, tedy ty z větších měst. „Nepozvat některé starosty považuji za nešťastné,“ zmínil Sykáček. Podle něj by měli být na další schůzku pozváni všichni starostové.

oks
Zdroj: http://usti.idnes.cz/specialni-jednotky-mohou-setrvat-na-sluknovsku-az-rok-rekl-kubice-107-/usti-zpravy.aspx?c=A111108_072402_domaci_wlk