Rubriky
Sport Zprávy

Levice připravily našemu týmu první porážku sezony

Naši basketbalisté dneškem zakončili svůj třízápasový trip po venkovních palubovkách. Po vítězstvích v Chomutově a Opavě ale v závěrečném klání narazili na soupeře nejvyšší kvality, kterým byl loňský mistr slovenské ligy. Naši hráči se na Slovensku dlouho drželi ve hře o šestou výhru sezony v řadě, ale při absenci Soukupa a nově i dirigenta Sanderse nakonec v levickém pekle podlehli 67:87. Levickým hráčům se v utkání dařilo extrémně za tři body (oba týmy vystřelily zpoza perimetru 19 pokusů – domácí byli úspěšní jedenáctkrát, kdežto Děčané pouze třikrát) a také jsme bohužel zahodili hned deset trestných hodů oproti jednomu jedinému domácích… 

Astrum Levice vs BK Děčín – 87:67 (23:21 35:36 62:51)

Základní sestavy: 
Levice – Štemberger, Červenka, Henderson, Grant, Bernard
Děčín – Boyer, Stria, Pomikálek, Landa, Pavel Houška

Průběh zápasu: 
Po úvodním rozskoku utkání se na hřišti odehrával tuhý a velmi vyrovnaný boj, čemuž odpovídalo i skóre 7:6 ze 3. minuty po koši Pavla Houšky. Během dalších dvou minut se sice domácímu Astru podařilo odskočit na šestibodový rozdíl – 12:6, ale ten Děčané během následující dvouminutovky opět znegovali a tak na začátku 7. minuty po koši Strii bylo srovnáno – 12:12. I další průběh první desetiminutovky se odehrával jako na houpačce, jelikož v 8. minutě upravoval Henderson na 17:12. I když se družině Pavla Budínského podařilo ještě snížit, po první čtvrtině byli nakonec domácí o dva body vpředu – 23:21. 

I druhá čtvrtina by se dala jednoduše nazvat pro oba týmy pořekadlem „Každý chvilku tahá pilku“. Nejprve ve 13. minutě srovnal Alič na 25:25, čímž odstartoval děčínskou sérii 11:0, po které na konci 17. minuty rázem svítilo na světelné tabuli skóre 25:34 z pohledu Astra. Ještě minutu a dvaatřicet vteřin před poločasovou sirénou jsme vedli o sedm bodů, ale za pomyslnou pilku na konci půle opět tahali svěřenci Františka Róna, kteří dokázali snížit až na rozdíl jediného bodu, takže do šaten se odcházelo za stavu 36:35 pro Děčín. 

Po návratu z kabin se oba celky přetahovaly o vedení a ani jednomu z týmů se nepodařilo ve skóre nějak výrazněji odskočit, což dokumentuje stav ze 24. minuty po koši Boyera – 41:42. Druhá pětiminutovka třetí čtvrtiny však měla značný vliv na konečný výsledek – nejprve ve 27. minutě po koši Červenky na 53:47 si vzal děčínský kormidelník time-out, ale levický nápor pokračoval i po jeho skončení. Právě ex-děčínský Andrej Červenka měl v utkání proti svému bývalému celku zvýšenou motivaci, což jen dokumentuje jeho trojka na konci 29. minuty, díky které se vedení jeho celku přehouplo přes dvoucifernou hodnotu – 60:49. Jedenáctibodové vedení si Levice udržely až do konce třetí desetiminutovky, po které platil stav 62:51.

Štemberger a spol. svůj stoupající nápor začali ještě více bodově vyjadřovat v závěrečné čtvrtině – na konci 32. minuty ještě Pavel Houška upravoval dvěma šestkami na 67:55, ale o necelé tři minuty nato už domácí hřálo více jak dvacetibodové vedení po trojce Granta – 76:55 a o osudu utkání už bylo zřejmě definitivě rozhodnuto. Pro Děčany ještě vykřesal jiskřičku naděje v polovině 38. minuty svým košem Boyer – 78:65 a levický lodivod si raději ještě poslední oddechový čas zápasu. Místo dalšího snížení ale po oddechovém čase přišla okamžitá odpověď domácích v podobně trojky – a hádejte od koho: ano, opět od Andreje Červenky!, která již definitivně pohřbila naděje našeho týmu na úspěch v zápase. Konečnou podobu dal výsledku osm vteřin před koncem Henderson a zaokrouhlil tím vítězství svého týmu na dvacet bodů – 87:67. 

Statistické údaje:
Body: Grant 20, Henderson 17, Štemberger 15, Vojtek 11, Bernard 10, Červenka 10, Koštomaj 4 – Pavel Houška 20, Boyer 12, Alič 10, Pomikálek 10, Stria 8, Jakub Houška 4, Pištěcký 2, Mařík 1;střelba 3 b.: 19/11 – 19/2; střelba 2 b.: 37/21 – 37/24; TH: 13/12 – 23/13; doskoky: 29:27 (útočné 3:9); chyby: 21:15. 

Ladislav Faltin