Rubriky
Zprávy

Ve Varnsdorfu demonstrovaly stovky lidí, vydaly se k ubytovně Romů

Zhruba 300 lidí dorazilo ve Varnsdorfu na akci nazvanou Demonstrace proti občanům, kteří poškozují město Varnsdorf. Po krátkém úvodním projevu se vydali k ubytovně Sport, kde bydlí Romové. Dav se cestou rozrostl na 500 lidí. Policisté jim ale proniknout k ubytovně zabránili. Po šesté hodině večer se lidé začali rozcházet domů.

Policisté neponechali nic náhodě. „Před vjezdem do města jsou všude hlídky a kontrolují řidiče. Na místě je speciální dodávka na monitorování závadových lidí při demonstracích a asi dvacet dodávek s těžkooděnci. Nad městem krouží vrtulník a připravené je i vodní dělo,“ hlásil z místa redaktor MF DNES.

Kordon těžkooděnců lidem přehradil cestu k ubytovně krátce poté, co vyrazili z náměstí. Protestující se zastavili na mostě, dav se rozpadl do skupinek a lidé diskutovali s členy antikonfliktního týmu. Policisté je k ubytovně nepustili blíž než na dvacet metrů.
Policisté ale umravňovali i Romy z ubytovny, kteří demonstranty provokovali například vyzývavým tancováním v oknech. Poté, co z okna hodili petardu, nařídili jim je zavřít.

Před demonstranty vystoupil zastupitel Václav Jára. Řekl jim, že se město bude snažit počet nepřizpůsobivých lidí ve Varnsdorfu snížit.
Lidé ale radnici nevěří. Po půl šesté večer vystoupil zástupce města a vyzval protestující, aby jménem republiky akci ukončili a rozešli se. Lidé si však místo toho začali sedat na zem. Narozdíl od týden staré demonstrace v Rumburku mezi nimi nebyli patrní sympatizanti krajní pravice. Vesměs se sešli běžní místní lidé.
Zhruba ve čtvrt na sedm večer se nakonec začali sami rozcházet.
Demonstraci svolal „Kavanův asistent“
„Demonstrace je primárně zaměřená na škodlivý jaderný odpad. Myslím tím nepřizpůsobivé spoluobčany,“ řekl svolavatel akce Lukáš Kohout, odsouzený za to, že se v roce 2002 vydával za asistenta tehdejšího poslance Jana Kavana a pod hlavičkou Sněmovny létal zadarmo po světě. Později se pro změnu vydával za mluvčího technoparty CzechTek, rebelujícího poslance ODS nebo zaslal falešnou výzvu jménem senátorů KDU-ČSL k odstoupení tehdejšího vicepremiéra a předsedy strany Jiřího Čunka.

Demonstrace měla podle Kohouta ještě jeden cíl: odvolání starosty Martina Louky. „Situaci podcenil. Už na happeningu v roce 2009 jsme upozorňovali, že se z našeho regionu stává jaderné úložiště,“ pokračoval Kohout ve zvolené symbolice. „Starosta to nebral na zřetel, tak teď sklidí, co zasel,“ doplnil.

Starosta Louka se nyní chystá posílit městskou policii a přijmout vyhlášku, která zakáže pít alkohol na veřejnosti, stěhování nábytku ven a trávení odpoledne na gaučích u vchodů do ubytoven, s čímž souvisí hluk a nepořádek. Dále chce zavádět sociální programy. Připouští však, že se jen snaží napravit to, co se mělo udělat už dřív.

První protest ve Varnsdorfu chtěl Kohout uspořádat už 19. srpna, nakonec ho ale ze strachu z účasti radikálů zase odvolal. Přesto přišlo asi šedesát lidí (více čtěte zde). Před týdnem už na Kohoutovu akci přišly ve Varnsdorfu asi dvě stovky lidí a požadovaly, aby starosta odstoupil. Radnici museli bránit policejní těžkooděnci.

Nyní Kohouta zadržela policie. Demonstraci na náměstí sice řádně nahlásil, pochod ale ohlášený nebyl.

Protestů se chytili radikálové
Další demonstraci svolává do Varnsdorfu už na sobotu radikální, nacionalistická Svobodná mládež. Akce nebyla řádně ohlášená a policie ji považuje za velmi rizikovou.

„Bude ji hlídat nejméně 300 policistů,“ oznámila policejní mluvčí Jarmila Hrubešová.
Policisté ohlídají příjezdy do města, budou zabavovat zbraně a další nebezpečné předměty. V ulicích potom bude krajská pořádková jednotka a pražské posily společně s antikonfliktním týmem a městskými strážníky.

„Na akci se chystáme obdobným způsobem jako na akci, která probíhala minulý pátek v Rumburku,“ uvádí mluvčí policejního prezidia Jan Melša.
Další demonstraci ohlásila do Varnsdorfu na příští sobotu Dělnická strana. Ta své akce na 10. září ohlásila i do Rumburku a Nového Boru.

Neonacisty tu nechceme, zní z radnic
Představitelé radnic se obávají, že protesty rozhořčených lidí se zvrtnou v neonacistické exhibice. Už při prvních protestech v Rumburku se někteří místní nechali strhnout a volali rasistická hesla.
„Místní lidé se za své výkřiky mnohým romským starousedlíkům, kteří nemají s kriminalitou, krádežemi a přepadáváním nic společného, už omluvili. O to víc se obáváme cizích radikálů, které neznáme a nevíme, co od nich čekat. Ti nemají k našemu městu žádný vztah a nezastaví se před ničím. Našim lidem jde o potírání kriminality, cizím nacionalistům o politickou otázku s rasovým podtextem. A to k nám nepatří,“ říká mluvčí rumburské radnice Gabriela Doušová.

Rumburská radnice se obává, že extremisty z Dělnické strany přijdou podpořit neonacisté ze Saska. Nyní se tím zabývají i experti z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. „Informace zjišťujeme,“ řekl mluvčí útvaru Pavel Hanták.
Saská policie kvůli tomu o víkendu zesílí kontroly u hranic s Českou republikou. „O tomto víkendu budeme sledovat, zda známí pravicoví extremisté nepojedou přes hranice,“ řekl regionálnímu deníku Neue Presse mluvčí saského ministerstva vnitra Lothar Hofner.

Zdroj: alh iDNES.cz, art MF DNES
Zdroj: http://usti.idnes.cz/clanek.aspx?c=A110902_144655_usti-zpravy_alh