Rubriky
Zprávy

Rodiče stahují své děti ze škol na Šluknovsku

Někteří rodiče studentů středních škol ve Šluknovském výběžku stahují své děti ze studií a posílají je do škol v klidnějších městech, další o stejném kroku uvažují. Mají totiž strach, aby se jim v regionu zmítaném kriminalitou, nepokoji a tvrdými zásahy policie něco nestalo.

„Dva ze studentů už ze školy odešli, dalších devět žáků odchod zvažuje,“ říká ředitel Střední lesnické školy ve Šluknově Rudolf Sochor.

Rozmýšlí se třeba žák ze Slaného. „O víkendu byli ve škole jeho rodiče. Mluvili o tom, že se jim okolí diví, proč nechávají v takové lokalitě syna studovat,“ popsal ředitel. Vysvětlil jim, že nepokoje jsou většinou o víkendu, kdy je naprostá většina studentů doma.

Přesto mělo vedení školy se studenty poradu, jejímž výsledkem jsou některá bezpečnostní opatření. Třeba nařízení, aby na večeři chodili raději ve skupinkách.

„Dvě nebo tři děti nenastoupily do nového ročníku ani u nás,“ potvrdil Svatopluk Kubeš, ředitel Střední odborné školy mediální grafiky a polygrafie v Rumburku. Jednou z nich je dívka z Rakovníka, která se rozhodla raději chodit do tamní obchodní akademie. Údajně proto, že cesta na sever Čech je drahá.

„Nevylučuji však, že pravý důvod byl kvůli nepokojům. Volá totiž spousta rodičů s tím, že mají strach o své děti,“ dodává Kubeš. Vedení školy už poučilo děti, aby na sebe dávaly větší pozor.

Školy se domlouvají s policií, že děti ohlídá

Rodiče z dalších koutů Česka posílají své děti do jiných škol i za cenu studia odlišného oboru. Pokud má nově vybraná škola volná místa, obvykle žáky bere i bez rozdílových nebo přijímacích zkoušek.

Podle webu nasedecinsko.cz se nejvíce obávají rodiče dětí Vyšší odborné školy a Střední školy ve Varnsdorfu. „Mám informace, že rodiče tří desítek studentů chtějí vzít děti z internátu,“ řekl webu ředitel školy František Hricz. Jedna dívka z Ústí nad Labem už studium ukončila, další se rozmýšlejí.

Hricz rodiče uklidňuje a ujišťuje o tom, že jejich děti jsou v bezpečí. Škola má dokonce dohodu s policií, že budou více hlídat okolí internátu v době, kdy se sem studenti sjíždějí, a zaměří se i na místa, kam chodí.

Zdroj: http://usti.idnes.cz/clanek.aspx?c=A110915_1652158_usti-zpravy_alh

Martin Krepindl MF DNES