Přípravné utkání ČR – Kanada .. 83:89

(25:19, 19:18, 15:19, 12:15, 12:18)

Čeští hráči vstoupili do zápasu proti zámořskému celku ve velkém stylu, v ofenzivě se jim dařilo a odměnou za jejich snahu jim bylo brzké vedení 6:0 v polovině 2. minuty, které se o minutu později po smeči Pavla Houšky navýšilo až na 12:4 a rozzlobený kanadský lodivod si hned v úvodu zápasu vzal první oddechový čas. Po time-outu se hosté začali dostávat více do hry, jenže český tým se dále vezl na ofenzivní vlně, bavil diváky pohlednými akcemi a udržoval si bodový odstup. V minutě 9. se z čáry trestného hodu prosadil Soukup a upravoval stav na 21:14. Úvodní čtvrtinu nakonec uzavřela dvojice oblíbenců domácího publika, když po přihrávce Pomikálka skóroval zpod koše Pavel Houška a po deseti minutách platil stav 25:19 pro český výběr.

Stejně stylově jako zakončili dějství první, načali čeští hráči i čtvrtinu druhou – po přihrávce Bartoně se krásným „ally upem“ blýskl Pomikálek a solidně zaplněné ČEZ Sportcentrum bylo rázem ve varu. Na domácích borcích nebyla znát ani známka únavy z dosavadní fyzické přípravy, naopak již rozehraný zámořský soupeř v prvním poločase nestíhal nastolenému tempu a v 15. minutě po dvou koších Čarneckého a Bartoně v rychlém sledu, po nichž se české vedení vyšplhalo na dvouciferný rozdíl – 33:23, si trenér Leo Rautins vzal další oddechový čas. Po jeho skončení se sice hosté dostali zásluhou trojky Mitrovice v 18. minutě na dostřel čtyř bodů – 34:30, jenže Češi za to opět vzali a o minutu později po dalším koši Pavla Houšky byl rázem rozdíl jedenáctibodový – 41:30. Hráčům javorového listu se do konce prvního poločasu nakonec podařilo snížit rozdíl ve skóre na sedm bodů, přesto svěřenci trenéra Budínského odcházeli do kabin spokojenější díky vedení 44:37.

Zkraje druhé půle se hra vyrovnala. Hosté toužili po své první výhře v přípravě a na konci 22. minuty se díky trojce Andyho Rautinse (jediný kanadský zástupce ve výběru z NBA; byli to mimochodem jeho první body v utkání) přiblížili na dostřel jediného bodu – 46:45. Vzdorovat rostoucímu náporu Kanady dokázali čeští hráči jen do konce 24. minuty, kdy se hosté dostali zásluhou Younga poprvé v utkání do vedení – 48:49. V dalším průběhu třetí desetiminutovky se skóre přelévalo ze strany na stranu a ani jeden z týmů se nedokázal utrhnout na vyšší bodový rozdíl. Na konci 28. minuty svítil na světelné tabuli po koši Rautinse stav 51:56, jenže záhy bylo vedení hostů znegováno a díky sérii 8:0 zakončené košem Čarneckého v závěru této čtvrtiny vyznělo konečné skóre ve prospěch domácího celku – 59:56.

Do čtvrté čtvrtiny vstoupili stejně jako do druhé půle lépe zámořští hráči, kteří si ve 35. minutě dokázali vypracovat po koši Browna čtyřbodové vedení – 61:65 a na nastalou nepříznivou situaci zareagoval Pavel Budínský oddechovým časem. Češi zaostávali za svým sokem až do poloviny 37. minuty, kdy se opět prosadil nejlepší český hráč zápasu Pavel Houška a svým dopíchnutím neúspěšné spoluhráčovy střely srovnal na 67:67. V úplném závěru střetnutí drželi čeští hráči vedení 71:67, ale 19 vteřin před koncem srovnal po nájezdu Anderson na 71:71 a hala rázem na chvíli úplně utichla. Poslední šanci strhnout vítězství na stranu našeho týmu měl v posledních vteřinách Bartoň, ale svou trojku minul a tak na oba týmy čekalo pětiminutové prodloužení.

V nastaveném čase se jako první prosadili domácí borci, jmenovitě Slezák a díky jeho trefě z perimetru jsme vedli 74:71. Vedení ale čeští hráči dlouho neudrželi a ve druhé minutě prodloužení již vedli hosté po Kendallově koši 74:78. Domácí výběr se až do konce prodloužení držel na dostřel jednoho bodu, ale zřejmě rozhodující direkt přišel 45 vteřin před koncem, když se z trojky prosadil Rautins a zvyšoval náskok hostí na 79:83; následně jeho spoluhráč Anderson se nemýlil z čáry trestného hodu – 79:85 a o vítězi celého utkání bylo téměř jasno. Závěrečnou „hru nervů“ v podobě trestných hodů zvládli hosté na jedničku a i díky tomu si z prvního přípravného zápasu proti českému výběru odnáší vítězství 89:83. Utkání přihlíželo 850 diváků, kteří po celý zápas český celek hlasitě povzbuzovali, a za to jim také patří velké poděkování!

Domácí kormidelník Pavel Budínský po utkání pogratulovat soupeři k vítězství; zároveň pochvaloval prvních 45 minut herní přípravy, byl spokojený s výkonem svého týmu a ví, že jeho celek je na začátku dlouhé cesty, než se mu podaří se sehrát.

Kanadský trenér po utkání poděkoval za možnost, že si mohl v České republice proti tamnímu výběru zahrát. Řekl, že zápas byl velmi tvrdý a fyzicky náročný a byl spokojený s konečným výsledkem.

Zdroj: Michal Šob, Ladislav Faltin

Program přípravných utkání:

04.08.2011 Děčín          18:00                ČR – Kanada
06.08.2011 Klaipeda                             Litva – Česká republika
11.08.2011 Rapla          19:00                Estonsko – Česká republika
12.08.2011 Johvi          19:00                           Estonsko – Česká republika

Program kvalifikace ME

17.08.2011 18:30,         ČEZ Sportcentrum, Děčín, Česká republika – Slovensko (TV)
21.08.2011 19:30          Kypr (Eleftheria, Nicosia)) – Česká republika
24.08.2011 18:00,         ČEZ Sportcentrum, Děčín, Česká republika – Švýcarsko (TV)