Rubriky
Turisti Turistické cíle

Pravčická brána

Národní přírodní památka Pravčická brána (německy Prebischtor) je skalní oblouk vzniklý v pískovci, který se nachází na území Národního parku České Švýcarsko nedaleko obce Hřensko v okrese Děčín. Skalní brána je 16,5 m široká a 16 m vysoká, což z ní dělá největší přirozenou skalní bránu v Evropě.

Národní památka je chráněna od roku 1963. Dříve bylo možné po oblouku brány volně chodit, což mělo následky urychlení erozních procesů. V současnosti je vstup na vrcholek brány přísně zakázán. K bráně vede značená turistická cesta a samotná brána se nachází v placeném areálu, v němž se nachází restaurace, muzeum (v zámečku Sokolí hnízdo) a občerstvení.

Pravčická brána je tvořena jedním obloukem, který měří u dna pilířů 26,5 m s výškou od základny ke klenbě dosahující 16 m, šířka brány se pohybuje mezi 7 a 8 m. Nejužší místo brány je silné pouhé 3 m. Vrcholová plošina brány je nad dnem ve výšce 21 m.

Vznik

Skalní útvar vznikl (stejně jako Labské pískovce) jako výklenek během druhohor na dně moře, je proto tvořen pískovcem. Současnou podobu dostala Pravčická brána během milionů let vlivem zvětrávání, jež bylo způsobeno větrem, deštěm, sluncem a rostlinnou aktivitou.

V roce 1980 byl vstup na Pravčickou bránu pro veřejnost uzavřen a brána byla vyztužena speciální směsí s pryskyřicí, která by měla zpomalit erozi.

Okolí

Pod Pravčickou bránou byla r. 1881 postavena restaurace Sokolí hnízdo. Dodnes slouží svému původnímu účelu, konají se tu dokonce menší výstavy (zejména fotografií národního parku). Vstup do areálu, v němž se nalézají Pravčická brána i Sokolí hnízdo, je zpoplatněn.

Při dobré viditelnosti můžeme z Pravčické brány spatřit čedičový vrchol Grosser Winterberg, stolové hory Kleiner a Grosser Zchirnstein, Děčínský Sněžník Lilienstein a Königstein, dále vrchy Kaiserkrone a Zirkelstein.

Přístupnost

K Pravčické bráně vedou značené turistické stezky, je dobře přístupná z Mezní Louky i z Hřenska. Poblíž najdeme několik autobusových zastávek i parkoviště.

 

Zdroje informací: http://www.pbrana.cz