Válečníci v parádním utkání prohráli s Olomouckem

Duel se silným Olomouckem, které však dorazilo bez svého nejlepšího hráče Douglase, sledovalo zcela zaplněné ARMEX Sportcentrum a vytvořilo parádní kulisu. A hráči obou týmů se fanouškům odvděčili skvělým zápasem, jenž měl ale pro domácí hořký konec, neboť jej ztratili opět v koncovce.

Hosté hned od první minuty vsadili na zónovou obranu, Válečníci se s tím nedokázali vyrovnat, několikrát chybovali a soupeř odskočil na 4:11. V polovině první čtvrtky to bylo po druhé trojce Morgana 8:16, a když stejný hráč trefil vzápětí třetí trojku, vedlo Olomoucko 10:19. Hra Děčína se ale postupně zlepšovala, Autrey s Kroutilem dali trojky a dvě minuty před přestávkou to bylo 19:22. Tříbodová akce Palyzy sice zvedla rozdíl na 19:26, ale Feštr přesnými šestkami a Autrey střelou v poslední vteřině snížili na 23:25. První body druhé desetiminutovky zařídili hostující Norwa s Morganem, pak si však vzal slovo Vukosavljevič a šesti body v řadě vyrovnal na 29:29. Soupeř ještě jednou odskočil, ovšem střídající Žikla se blýskl pěti body včetně trojky, po níž bylo opět srovnáno na 36:36. A další koš Žikly posunul Děčín dokonce do vedení 40:38. To pak navýšil Carlson trojkou, Morgan sice snížil, ale Autrey opět střelou (tentokrát trojkou) v posledních vteřinách upravil na 46:41.

Druhý poločas začali Válečníci výborně, Autrey trefil trojku, Carlson přidal dva body, v prvním poločase bodově mlčící Pomikálek se připomenul trojkou, Carlson poté zablokoval Josipoviče a následný protiútok zakončil akcí alley-oop – 56:43. Hosty držel v této chvíli Morgan, ale další body Šišky a trojka Pomikálka zvedly rozdíl na 61:47. Bohužel, nadějný stav se brzy rozpustil díky střeleckému trápení Děčína a naopak přesné mušce hostí – 63:58. Přesto Válečníci neustále vedli, po trojce Autreyho to bylo 68:60, po šestkách Vukosavljeviče 70:63. Poslední slovo však měl Morgan a jeho další trojka – 70:66. V úvodu poslední periody trefili své trojky hostující Palyza a Váňa, po dvoubodových střelách Morgana a Josipoviče to bylo 72:76. Válečníci se však nevzdali, zabojovali, a po trojce Kroutila bylo vyrovnáno na 78:78. Pak přišla trojková přestřelka, kdy se dvakrát za sebou trefily oba týmy – 85:86. A přetahovaná pokračovala dál. Morgan zaznamenal pět bodů, na to odpověděl Autrey košem a Carlson přidal trojku – 92:91. To už se hrála poslední minuta, kterou bohužel načal trojkový faul Šišky a Palyza otočil na 92:93. Pak získal trestné hody i Morgan a Váňa, takže 14 vteřin před koncem to bylo 92:96. Nájezd Šišky snížil na 94:96, Děčín musel faulovat a na čáru trestných hodů šel Palyza. První šestku sice minul, ale rozhodčí viděli přešlap, proto dali olomouckému snajprovi další pokus, který už proměnil a následně pečetil druhou šestkou na 94:98.

Střetnutí bylo nesmírně vyrovnané a rozhodovaly ho maličkosti. Oba celky zaznamenaly po 21 zásazích za 2 body (naši však na to potřebovali méně pokusů), v trojkách vyhrál Děčín 14:13, ale v trestných hodech dominovalo Olomoucko, které házelo 27 šestek (dalo jich 17) oproti jedenácti Děčína (Válečníci zahodili jen jedinou). Naši byli lepší v doskocích i asistencích, měli však více ztrát. Hosté vyhráli v brejcích 4:17, byli úspěšnější v druhých šancích, naopak Děčín měl produktivnější lavičku (30:10).

Tu hosté ale vlastně nepotřebovali, protože se mohli spolehnout na duo Morgan – Palyza, jež zaznamenalo celkem 61 bodů. Dalších 14 přidal Josipovič.

Na straně Děčína byl nejlepší Autrey s 26 body a 9 doskoky, Carlson přidal 15 bodů, Vukosavljevič 12, Pomikálek 11 a Šiška 10. Žel nestačilo to a Děčín se stále pohybuje na posledním místě zajišťující postup do skupiny nadstavbové skupiny A1.

Děčín: Šiška, Autrey, Ježek, Pomikálek, Carlson
Olomoucko: Kouřil, Morgan, Goga, Palyza, Josipovič

BK ARMEX Děčín – BK Olomoucko 94:98
Body Děčína: Autrey 26 (6x 3, 9 doskoků), Carlson 15 (2x 3, 7 asistencí), Vukosavljevič 12 (6 získaných faulů), Pomikálek 11 (2x 3, 7 doskoků), Šiška 10 (5 asistencí), Kroutil 9 (3x 3), Žikla 7 (1), Ježek 2, Feštr 2.
Body Olomoucka: Morgan 36 (6x 3, 6 asistencí), Palyza 25 (4x 3, 7 získaných faulů), Josipovič 14, Goga 8 (2x 3, 6 doskoků), Váňa 6 (1x 3), Kouřil 5, Norwa 4, Sehnal 0, Vašát 0.
Střelba za 2 body 21/34:21/41, za 3 body 14/30:13/26, TH 10/11:17/27. Doskoky 36:31 (útočné 10:12), asistence 20:18, ztráty 18:11, fauly 25:20.

Diváků: 1 025

Nejlepší hráč: Malik Morgan

Čtvrtiny: 23:25, 23:16, 24:25, 24:32

Predrag Benáček, trenér BK Olomoucko: „Máme z vítězství obrovskou radost. V Děčíně se těžko vyhrává, každý se tu nadře. Odehráli jsme dobrý zápas, hráli jsme to, co jsme chtěli. Děčín měl sice dobrý úsek, kdy nám odskočil na čtrnáct bodů, ale ustáli jsme to. Naším cílem bylo, bojovat celých čtyřicet minut a ubráníme útočný doskok soupeře. To se nám povedlo a domácí měli jen deset doskoků, zatímco v prvním v prvním vzájemném utkání jich měli dvacet dva. Jsem ještě pod dojmem toho utkání, další slova se mi těžko hledají.“

Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: „Nás samozřejmě mrzí, že jsme zápas ztratili. Měli jsme dobrý úsek, kdy jsme soupeře zaskočili, ale Olomoucko ukázalo, že je velmi kvalitním týmem, a to i bez Douglase. Soupeř postavil od začátku zónovou obranu, a nám chvíli trvalo, než jsme zjistili, co si máme počít. Z toho pramenily triviální ztráty, které nás stály dost bodů. Pak se naše hra zlepšila, nicméně v koncovce jsme to nezvládli, a to nás mrzí.“

František Váňa, rozehrávač BK Olomoucko: „Nastoupili jsme dobře, ale pak jsme měli pár horších úseků, kdy jsme trochu polevili. Myslím si, že zápas jsme vyhráli velmi dobrou obranou a obranným doskokem. Klíčem k úspěchu byla i naše bojovnost.“

David Žikla, pivot BK ARMEX Děčín: „Je škoda úseku, kdy jsme byli plus čtrnáct a nedokázali jsme vedení ještě navýšit. Škoda také koncovky, kde jsme měli nějaké ztráty a udělali chyby.“