Válečníci srovnali, stav série 2:2!

Sobotní duel otevřel trojkou Šimon Ježek, autor prvních 10 domácích bodů. Děčín nastoupil s větší energií než v pátek a přestože svitavští nacházeli odpověď a drželi skóre vyrovnané, Válečníků bylo plné hřiště, v obraně nedávali soupeři volné střely, v útoku byli nebezpeční, i když se jim opět několik slibných pozic nepovedlo proměnit. Křídleníci Ježek s Kroutilem zajistili 16 z 20 bodů domácích a po deseti minutách tak bylo skóre 20:18.

Druhou čtvrtinu vyhráli hosté o dva body, když 9 ze svých 13 bodů v ní vsítil páteční muž zápasu Aiken. Obraz hry byl zcela jiný, zápas měl veliký náboj, oba týmy se přetahovaly o vedení, plály zde emoce a tvrdost s agresivitou byly na úrovni ultimátní čtvrtfinálové série Válečníků proti Opavě. Svoboda uzavíral s klaksonem na poločasových 38:38.

Třetí čtvrtina byla velmi kouskovaná. Svitavští hráči v ní udělali 5 faulů, kdežto děčínští 11. Hosté tam ze svých 20 bodů dali 9 ze hry, zbytek vsítili z trestných hodů. Děčín byl v útoku úspěšnějsí, když dal 31 bodů (z toho 10 Lamb Autrey) a dostal se do jedenáctibodového vedení 69:58 po třetí desetiminutovce.

Ve 34.minutě zvyšoval Tomáš Pomikálek na zápasové maximum 80:60 efektivní smečí po krásné Autreyho asistenci a hosté už nenašli dostatek sil na zdramatizování čtvrtého zápasu. Na Teplého 5 bodů v řadě (na 86:72) rychle odpověděl Carlson a Krakovičem – domácí kapitán zajistil posledních 6 bodů svého týmu a dovedl jej ke druhému bodu v semifinálové sérii výhrou 93:80.

Lubomír Růžička (trenér Svitav): „V první řadě gratuluju Tomášovi a domácímu celku za zasloužené vítězství, protože vedli 27 minut. Dnes nás domácí přehráli na útočném doskoku, ze kterého vytěžili 19 bodů, zatímco včera jsme útočný doskok opanovali my. Takové momentum třetí čtvrtiny, kdy jsme nedali několik trestných hodů, kde jsme se mohli domácích udržet, oni odskočili na rozdíl osmi, devíti a jedenácti bodů po třech čtvrtkách. A pak už bylo vidět, že domácí hrajou v pohodě, dostali se do tempa utkání. Naopak my jsme nenašli dobrý rytmus v obraně ani v útoku, obdrželi jsme zase 93 bodů, což je strašně moc. Oproti včerejšku to byl veliký rozdíl. Nic se neděje, série se přesouvá k nám, čeká nás zase boj o každý centimetr palubovky, neměli bychom věšet hlavu. Děčín má své kvality a my také. Budou rozhodovat spoustu detailů. Gratuluju domácím k vyrovnání série.“

Adam Číž (hráč Svitav): „Vše už bylo řečeno. Chci pogratulovat domácí.m. My jsme zápas prohráli v obraně a na útočném doskoku Když už jsme ubránili, tak oni si míč doskočili a měli ho znovu. Také nás mrzí velká spousta minutých šestek.“

Tomáš Grepl (trenér Děčína): „My jsme chtěli zápas odehrát daleko líp než včera, protože to jsme nebyli důstojným soupeřem, Svitavy nás přehráli ve všech činnostech, ato jsme chtěli změnit. Částečně se nám to povedlo, zápas měl obrovskou intenzitu a agresivitu a nám se to povedlo ve druhém poločase urvat. Trochu mi to připomělo zápasy s Opavou tady doma, kdy šli hráči za vítězstvím v každé minutě utkání a nakonec byli odměnění výhrou. Jsem moc rád, že jsme zlepšili doskok. Vypadá to, že kdo vyhraje doskok, vyhraje zápas. Teď nás čeká pátý zápas ve Svitavách, myslím, že bude obrovsky atraktivní, pravý playoff zápas. Doufám, že všichni hráči, kteří měli dnes drobné zdravotní problémy, budou k dispozici.“

Tomáš Pomikálek (hráč Děčína): „My jsme dnes udělali to, co jsme chtěli. Samozřejmě je pořád, co zlepšovat, ale chtěli jsme hlavně odstavovat hráče na doskoku a to se nám povedlo a myslím, že to bylo dnes rozhodující. Doufám, že to udržíme i do dalšího zápasu, jenž nás čeká už v úterý, a na který si musíme připravit všechny síly.“

Střelci DC: Ježek 19, Carlson 15 (8d), Autrey 13 (7d a 5as), Kroutil 11, Pomikálek 9, Krakovič 8, Feštr a Landa a Šiška 6, Skalička a Žikla
Střelci Svi: Svoboda 17, Aiken 13, Teplý 12, Marko a O’Brien 8, Slezák 7, Kovář 6, Puršl 4, Jelínek a Novák 2, Číž 1, Welsch

Střelba 2b: 45/25 (56%) – 25/17 (68%)
Střelba 3b: 14/4 (29%) – 25/8 (32%)
TH: 40/31 (76%) – 37/22 (60%)
Doskoky: 37 (z toho 14 útočných) – 28 (7)
Asistence: 13 – 20
Ztráty: 11 – 13
Zisky: 6 – 3
Bloky: 1 – 3