Po dramatické koncovce padli Válečníci u Vajgaru jednobodovým rozdílem…

lions-jindrichuv-hradecLions Jindřichův Hradec vs BK Armex Děčín – 81:80 (17:26, 31:38, 59:51)
Oba soupeři nastoupili do utkání v kompletním složení.

J. Hradec – White, Wright, James, Zuzák, Vošlajer
Děčín – Šiška, Stria, Pomikálek, Landa, Houška

Začátek zápasu byl vyrovnaný a skóre se přelévalo za strany na stranu. Převahu postupně začali mít děčínští borci, kterým se v úvodní periodě dařilo hlavně na útočné polovině. Nejvyššího rozdílu ve skóre bylo dosaženo v polovině 9. minuty, kdy po dvoubodové trefě Tomáše Vyorala byl děčínský náskok jedenáctibodový – 13:24. Dvoumístné vedení sice svěřenci Pavla Budínského do konce první desetiminutovky neudrželi, ale i devítibodový „polštář“ jim dával velmi dobré vyhlídky. Ve druhé periodě začali Lions více „zlobit“ a děčínskou ekipu nepustili do trháku, naopak i kvůli bodově dietní sekvenci Děčína (za více než 6 minut pouze dva punkty) domácí postupně stáhli své manko až na jediný bod: po Lamarově trefě na startu 18. svítil na tabuli stav 31:32. Avšak zásluhou trojek z produkce Luboše Strii a Jirky Jelínka šli do kabin přeci jen Děčínští spokojenější za stavu 31:38.

Po změně stran však borci v tmavých dresech úplně vypadli z rytmu a sráželo je velké množství nevynucených chyb a zbytečných ztrát. Herního i střeleckého zmaru Jakuba Houšky a spol. dokázali svěřenci trenéra Forejta využít a za mohutného povzbuzování svých fans se ve 28. minutě po jednom trestném hodu Zuzáka odpoutali na 53:42 (jejich šňůra od začátku druhé půle činila 22:4!). Celkově Lions třetí kvartál ovládli poměrem 28:13 a do čtvrté čtvrtiny se nakonec šlo za stavu 59:51.

V poslední čtvrtině řádné hrací doby začali děčínští borci mocně dotahovat, ale dlouho se jim nedařilo dostat domácím na kobylku. Zvrátit stav se Válečníkům povedlo „až“ na startu 39., kdy prohnal síťkou trojku kapitán Jakub Houška (při střele byl ještě faulován, ale trestný hod bohužel neproměnil) a rázem to bylo 77:78. Rozhodující moment v dramatické koncovce se odehrál 17 vteřin před závěrečnou sirénou, kdy domácí získali míč a James po rychém úniku strhl vedení opět na jejich stranu. Poslední akci zápasu měli možnost sehrát Děčínští, ale trojka Ondry Šišky si bohužel cíl nenašla a Lions tak v domácím prostředí zvítězili 81:80. Zásluhou toho, že Prostějov doma prohrál o 10 bodů s Pardubicemi, si Válečníci na druhém místě stále drží před Hanáky odstup dvou vítězství…

Body: Lamar 18 (7 asistencí), Zuzák 15 (4 asistence; z pole 7/6, trojky 3/2; TH 1/1), James 13 (6 ztrát), Wright 13, White 10, Kaša 7, Stegbauer 5 – Stria 17 (trojky 7/4), Vyoral 15 (5 získaných faulů a 4 asistence; TH 4/4), Houška 13 (z pole 6/5, trojky 2/2), Jelínek 10 (z pole 5/4, trojky 2/2), Šiška 9, Ježek 6 (dvojky 3/3), Pomikálek a Landa po 4, Kroutil 2; střelba 3 b.: 16/4 – 27/12 (44,4%); střelba 2 b.: 52/31 – 33/18; TH: 17/7 – 11/8; doskoky: 33:29 (útočné 11:7); chyby: 21:19; ztráty: 13:14; asistence: 20:15; týmová efektivita: 80:80; počet diváků: 730.

Technická chyba: 28. minuta Lukáš Bažant (Děčín), 33. Jayon James (J. Hradec).

Pavel Budínský (trenér BK ARMEX Děčín): „Gratuluji domácím ke šťastné výhře. Nicméně řeknu, že jsem velmi rozhořčený z výkonu svého týmu a některých hráčů. Myslím si, že jsme měli významný podíl na tom, že jsme darovali domácím výhru. Vstoupili jsme do zápasu dobře, vyhráli jsme první čtvrtinu a vypadalo to, že bychom měli v tomto trendu pokračovat. Nicméně to není poprvé, kdy soupeř změní obranu na zónu a my nedáme pár střel, přestaneme bránit a domácí se dostanou zpátky do hry. Přestože domácí, hlavně v prvním poločase, dělali spoustu technických přestupků, především zahraniční hráči. Dlouho jsem neviděl, aby rozhodčí napískali tolik porušení pravidel kroků, to jsem za celou sezonu neviděl. Každopádně domácí zlepšili ve třetí čtvrtině svou hru, kdy šli přes nás. Vypadli jsme z role a kupili jsme jednu ztrátu za druhou. Někteří se bohužel stále zbavují zodpovědnosti a nesedí jim hra proti takovýmto týmům. Přesto jsme se vrátili zpět do zápasu, šli jsme opět přes soupeře. Ale kvůli naší naivitě v závěru, kdy jsme přišli lacině o míč a poté Ondra Šiška zvolil trojku a neproměnil, tak proto domácí vyhráli. Ještě jednou gratuluji.“

David Musil (asistent kouče Lions Jindřichův Hradec): „Děkuji za gratulaci, taky myslím, že dnes vyhrál šťastnější tým. Nicméně si myslím, že jsme tomu šli s bojovností napřed. Nám se nepovedl vstup do zápasu, což je paradox. Doma, když hrajeme první čtvrtinu dobře, tak jsme zbytek zápasu schopní prohrát a na konci je to o 20. Dnes to byl přesný opak, nabrali jsme ztrátu. Hráče jsme stále nabádali k tomu, aby plnili naše taktické věci, které jsme si řekli před zápasem. Nechtěli jsme dostávat jednoduché koše, a i když nějaké trojky inkasujeme, tak to nesmí sklouznout jinam. Ve třetí čtvrtině jsme se dostali díky divákům, kteří nás vyburcovali, zpátky do hry. Dali jsme jednoduché koše. Děčín neproměnil, tam jsme šli přes ně a věřili, že to udržíme. Soupeř však ukázal, jaké je družstvo a tu koncovku opravdu vyhrál šťastnější. Mohlo to dopadnout přesně naopak. Jsem strašně rád za výhru, trošku nám to však kazí výhra Brna nad USK. Jdeme dál, další zápas odehrajeme s Prostějovem, který se pokusíme opět vyhrát. Bojujeme o záchranu a jdeme zápas od zápasu.“