Válečníci potvrdili domácí suverenitu a Turům nedali sebemenší šanci

Tuři Svitavy vs BK DěčínBK Děčín vs Tuři Svitavy – 86:63 (20:21, 43:33, 69:48)
Děčínské družině scházel křídelník Luboš Stria, jenž rehabilituje po svalovém zranění; v závěru utkání odkulhal s bolestivou grimasou rozehrávač Tomáš Vyoral, jehož zranění snad nebude vážnějšího rázu. Se svitavským týmem nedorazil do Děčína také hráč z perimetru, Martin Vaňák; Jan Špaček hrající na totožném postu, autor 17 bodů v posledním utkání s Pardubicemi, pak zůstal pouze na lavičce.

Děčín – Vyoral, Bosák, Bažant, Kaša, Houška
Svitavy – Šotnar, Bašta, Teplý, Šindelář, Votroubek

Rozjezd děčínského týmu zkraje utkání byl pomalejší, když nejvíc nás v úvodu zlobil svými nájezdy point guard Michal Šotnar. Nejvyššího vedení dosáhli Tuři v polovině 8. minuty, kdy dalekonosnou trojku prohnal síťkou Stanislav Votroubek – a bylo to 14:19. Do konce prvního kvartálu však Bosák a spol. stáhli manko na jediný bodík – 20:21. A nápor děčínské družiny pokračoval i zkraje druhé periody, kdy jsme soupeři díky šňůře 10:0 korunované v závěru minuty 14. trefou Jirky Jelínka o desku (i přes těsnou Abercrombieho obranu) dostali rázem do vedení 30:21. Svitavští se sice na startu 18. minuty přiblížili na dostřel jediné trojky, ale do konce prvního poločasu se náskok Válečníků vyšplhal až na dvoucifernou hodnotu, na které zůstal i přes závěrečnou Macelovu trefu přesně se sirénou. Po úvodní dvacetiminutovce tak svítil na tabuli stav 43:33.

Do druhého poločasu vstoupili děčínští hráči ve velkém stylu a v této sekvenci hry rozhodli o své výhře. Martin Bašta se zkraje 26. minuty dopustil nesportovního faulu na Pavla Bosáka – a ten nejenže toto provinění potrestal dvěma úspěšnými šestkami, ale záhy po rozehrávce z poloviny kurtu se ještě prosadil z pole Jiří Jelínek – a válečnické vedení se díky tomu přehouplo přes hranici dvaceti punktů na 60:39. Kromě toho děčínští hráči své fanoušky i bavili, když v polovině minuty 25. si úchvatný alley oop po Vyoralově asistenci připsal benjamínek Filip Kroutil – a za svůj kousek se dočkal oprávněných ovací publika! Svěřencům kouče Budínského se ve třetí čtvrtině podařilo odpoutat nejvíce na 25 bodů, před posledním kvartálem pak platil stav 69:48. V poslední desetiminutovce už válečnická ekipa nepřipustila jakékoli zdramatizování, průběh utkání si v pohodě zkontrolovala a dokráčela k výhře 86:63. A pro fanoušky si Houška a spol. přichystali novou originální oslavu výhry okořeněnou taneční kreací…

Body: Jelínek 19 (9 doskoků; dvojky 8/7; validita 27), Bosák 15 (7 doskoků, 6 asistencí a 3 zisky; z pole 7/7, dvojky 6/6, trojky 1/1; užitečnost 33!), Kroutil 9 Bažant 8, Kaša 7, Vyoral 6 (6 asistencí), Jiříček 6 (dvojky 3/3), Landa a Tucker po 6, Houška 4 – Šotnar 13 (7 asistencí a 6 plusových faulů), Macela 13 (3 zisky; trojky 7/3), Votroubek 11 (7 doskoků), Teplý 11, Abercrombie 10, Bašta 3, Šindelář 2 ; střelba 3 b.: 21/5 – 29/8; střelba 2 b.: 45/31 – 34/15; TH: 13/9 – 15/9; doskoky: 45:23 (!) (útočné 13:8); chyby: 18:18; ztráty: 16:13; týmová efektivita: 118:48 (!); počet diváků: 910; nejlepší hráč utkání: Jiří Jelínek (Děčín).

Ohlasy trenérů po utkání:
Stanislav Petr (kouč Svitav):
„Blahopřeji domácím k zaslouženému vítězství. Těžko se to hodnotí po utkání, když družstvo prohraje o dvacet a víc, je tam taková malá frustrace. Ale upozorňovali jsme se na to, že jsme přijeli v nižší sestavě a já jsem nabádal k tomu, abychom hlavně na doskoku nepropadali – a my jsme na tom byli o dvaadvacet doskoků hůř, takže to je jedna z věcí, která nás samozřejmě limitovala. A druhá, i když možná první v pořadí, pak byla tvrdá agresivní obrana domácích, které jsme podlehli už podruhé nebo potřetí ve vzájemném utkání. I když jsme si říkali, že tomu nesmíme podlehnout, tak tam byla spousta chyb, takových naivních v rozehrávce, kdy jsme domácím dovolili třeba třikrát po špatné přihrávce jít sami na koš. Z toho vznikl ten základní náskok – a pak už na tom domácí stavěli a v pohodě ten zápas dohráli.“

Pavel Budínský (lodivod Děčína): „Děkuju za gratulaci. Myslím, že v první čtvrtině bylo vidět, jak jsou Svitavy sebevědomé a v pohodě, protože trefovaly to, co zvedly. A bohužel i díky naší slabší mentalitě nás tam limitovaly chyby, které se vůbec netýkaly taktického plánu. Byli jsme tam trochu v rozpacích, protože někteří hráči zkrátka neměli správně nastavenou hlavu. Dělali jsme hloupé chyby a nechávali jsme hráče přijímat do dobrých pozic, z čehož těžil například Stanislav Votroubek. Ale to, co tu už bylo řečeno, postupem času se ukazovala naše širší rotace a ten čas hrál pro nás. Při desetibodovém poločasovém vedení jsme udělali nějaké korekce v obraně a ve druhé půli už jsem je viděl. Bylo také znát, že intenzita u nás je stejná, ale u soupeře byla trochu nižší. Není úplně jednoduché hrát proti týmu, který má takový útočný potenciál a ti hráči jsou dobří střelci schopní trefovat střely. Řekl bych ale, že ve druhém poločase už jsme to měli pod kontrolou.“