Rubriky
Zprávy

Děčín opravuje oblíbený vyhlídkový pavilon na Šibeničním vrchu

Město Děčín opravuje oblíbené výletní místo na Šibeničním vrchu. Vyhlídkový pavilon má novou střechou, kamenné římsy dostaly oplechování. Radnice zatím na úpravy vynaložila zhruba 200.000 korun. V dalších krocích bude pokračovat na podzim, tedy mimo sezonu, a také příští rok. ČTK o tom informovala mluvčí města Romana Silvarová. V blízkosti turistického cíle jsou pozůstatky vyhořelého starokatolického kostela, který je v majetku soukromé firmy. ČTK se snažila jednatele kontaktovat, k případným plánům sakrální památku opravit se zatím nevyjádřil. Město rovněž nemá od soukromníka žádné informace.

„Na podzim se pak opravy dočkají klenby a v roce 2026 jsou v plánu ještě restaurátorské práce,“ uvedla Silvarová k dalším opravám čtyřbokého pavilonu. Kolik budou další práce v součtu stát, zatím není jasné. Například na restaurátorské práce bude město teprve vypisovat výběrové řízení.

Pavilon mezi lety 1890 až 1902 na vrchu vybudoval děčínský Okrašlovací spolek. Šibeniční vrch nezískal své jméno náhodou, v minulosti se na něm konaly městské popravy. Na vrcholu stavby se tyčí socha Bohemia z roku 1866. „Záměrem obnovy města je zachovat tuto drobnou architektonickou památku pro budoucí generace,“ uzavřela Silvarová.

Pavilon je volně přístupný veřejnosti a patří mezi vyhledávané cíle turistů ve městě. Nabízí výhled na labské údolí od centra Děčína až po přístav v Loubí. Výletníci se k místu dostanou přímo z města po červeně značené trase. Pavilon s kostelem si mohou zvolit jako cíl své cesty, nebo pokračovat například ke skalnímu masivu Kvádrberk.

Zdroj:metro.cz