Rubriky
Kultura Zprávy

Zoo Děčín má po letech opět dva medvědy

Děčínská zoologická zahrada má za sebou dlouho očekávaný transport samice medvěda kamčatského z brněnské zoologické zahrady. Jmenuje se Irina a je jí 11 let.

Zoo Děčín se tak opět po letech může pochlubit medvědím párem. Společnost jí ve výběhu bude dělat devítiletý Bruno.

„Převoz proběhl víceméně bez větších komplikací. Do transportní bedny se Irina dostala na třetí pokus, po cestě sice rozškrábala dno bedny tak, že pod ní zůstaly jen mříže, ale i tak jsme ji zvládli bezpečně dopravit do nového domova,“ popsal zoolog Petra Haberland. Transport medvědice zajišťovali pracovníci ze Safari parku Dvůr Králové nad Labem. Přímo do expozice pak převezl Irinu jeřáb. „Jeřábník Antonín Hemelík a Autodoprava Vladimír Trojan s Barancik Company s.r.o. poskytli svoje služby zcela zdarma a velmi jim za to děkujeme! Stejně tak děkujeme i celé Zoo Brno a zaměstnancům naší zoo za perfektní spolupráci,“ poděkoval ředitel zoo Roman Řehák. Nyní se Irina bude nějaký čas seznamovat s vnitřní expozicí a přes mříže i s Brunem. K vidění ve venkovním výběhu několik nejbližších dnů určitě nebude. Na transport medvědice přispěli samotní návštěvníci. V březnu spustila Zoo Děčín marketingovou kampaň, při které prodávala kilometry, které dělily Irinu od Bruna. Celkem tedy 320 km, přičemž jeden km bylo možné pořídit za 200 korun. Cílovou částku vybrala zoo během pár dní, což svědčilo o tom, jak moc se obyvatelé Děčína na novou medvědici těší.

Jak bude probíhat sbližování medvědů? 

Nejprve se budou seznamovat pouze prostřednictvím svých pachů – těsně po transportu budou oba zavření na několik dní ve svých ubikacích ve vnitřní části expozice. Teprve po několika dnech se začnou seznamovat přes mříže, které dělí prostřední část vnitřních boxů. Pak se musí Irina seznámit s výběhem, mimo jiné, aby si navykla na „běžný“ ruch v zoo, který se samozřejmě od toho v té brněnské liší. A teprve potom, až uvidíme, jak se samice chová ve výběhu a jak se k sobě budou oba medvědi chovat přes mříže, bude moci dojít k jejich spojení. To ale určitě není bez rizika, spojování velkých šelem je vždy ošemetné a samozřejmě se může stát, že se zvířata během potyček (se kterými musíme počítat téměř jistě) vzájemně zraní. Pokud se bude jednat pouze o nějaké lehčí kousance či škrábance, není třeba se znepokojovat, jde o to, aby první chvíle neskočili nějakým vážným zraněním. Nechceme předvídat, ale předpokládáme, že už na konci měsíce května by návštěvníci mohli vidět oba medvědy společně ve venkovní expozici.

Dočkáme se někdy od našich medvědů mláďat?

Bohužel nikoliv. Medvěd kamčatský je v evropských chovech zastoupen velmi málo. A ve valné většině se jedná o poměrně stará a nerozmnožující se zvířata. A jeho stavy nebudou určitě stoupat, ale naopak. Proč? Protože Evropská Asociace zoologických zahrad a akvárií preferuje chov především dvou poddruhů medvěda hnědého a to „domácího“ brtníka a pak kriticky ohroženého poddruhu medvěda plavého. Pro tyto dva podruhy byl zřízen evropský záchranný program a jiné subspecie medvěda hnědého jsou již k dalšímu chovu nedoporučeny. Proto také z evropských zahrad již takřka úplně vymizeli medvědi grizzly a kodiakové původem ze Severní Ameriky a stejně tak i medvěd kamčatský. Na případná mláďata bychom prostě neměli odbyt a odpověď koordinátora chovu ohledně množení byla jednoznačná – pokud nemáte možnost odchovaná medvíďata držet delší dobu, tak své medvědy určitě nemnožte. Bruno tak ještě před příjezdem Iriny podstoupil sterilizaci.

Videoreportáž z transportu:

Zdroj: www.zoodecin.cz