Skvělý poločas proti Nymburku nestačil

Dvacet pět minut vedli Válečníci nad mistrovským Nymburkem a dělali svým fanouškům radost. Pak ale český gigant ukázal svoji sílu, odskočil na dvojciferné vedení, které si udržel až do závěru. Přesto domácí hráči sklidili od svých příznivců potlesk, protože odehráli opravdu kvalitní zápas.

První body duelu obstaral domácí rozehrávač Šiška, který najel do koše, byl faulován, což potrestal dvěma šestkami. Pak si slovo vzali Carlson  na jedné a Hankins na druhé straně, když oba zaznamenali dva koše. V dalším minutách se ale děčínským hráčům začalo dařit v defenzívě, mistr se v útoku trápil a náskok Válečníků po tříbodové akci Šišky narostl na 15:7. Po dvoubodové trefě Feštra to bylo 19:11, ale poslední slovo měl nymburský Tůma, jenž snížil na 19:13. Druhou čtvrtku zahájil koš Carlsona, pak sice přišly čtyři nymburské trojky v řadě a zdálo se, že hosté se nadechují k náporu – 26:25. Válečníci ho však ustáli, Autrey trefil rovněž trojku, po něm se prosadil za dva body Šiška a následně přidal trojku i Feštr, takže v polovině této desetiminutovky vedli domácí 34:29. Nymburk sice zlobil Děčín na útočném doskoku, ale vytěžil z něj jen málo, přesto se přiblížil na 34:32. Pak ale Carlson proměnil oba trestné hody, Válečníci přežili další „dopichovanou“ soupeře a Šiška zvýšil na 38:32. Dalton sice z šestek snížil, ovšem poslední akcí první půle byla parádní přihrávka Autreyho na Pomikálka, který smečí upravil na poločasových 40:34.

Druhý poločas znovu odstartovaly dva body Carlsona, pak však přišly trojky Rogiče a Bookera, které zahájily očekávaný tlak hostí. Válečníci mu sice statečně odolávali, a po trojce Pomikálka a jedné šestce Ježka vedli 50:45. V těchto chvílích však začal kralovat pod děčínským košem Hankins, který dvakrát zasmečoval, poté proměnil jeden trestný hod a srovnal na 50:50. A necelé čtyři minuty před poslední přestávkou Booker dvěma body posunul svůj tým poprvé do vedení. Nymburský náskok pak narostl na 59:69, což byl stav před poslední čtvrtkou. Tu sice začala trojka Autreyho, ale Rogič odpověděl stejnou mincí stejně jako Šafarčík zareagoval na dva body Carlsona – 64:74. Děčínu se pak přestalo na chvíli dařit střelecky a soupeř okamžitě odskočil na 66:82, poté dokonce na 71:91 a zdálo se, že zápas skončí vysokou prohrou Válečníků. Ti však v závěru ukázali tu správnou bojovnost, zabrali a osmi body v řadě snížili na 79:91. Tečku za dobrým zápasem pak udělaly trestného hody Bohačíka a Kroutila – 81:93.

Utkání přineslo opravdu povedenou podívanou, ve které nechyběly parádní akce, dobré obrané zákroky i emoce, takže stále se bylo nač dívat. A sympatické bylo, že Válečníci trápili soupeře až do konce. Ten si pomohl především trojkami, kterých dal třináct oproti šesti Děčína, protože ve dvojkách byli lepší Válečníci, kteří dali i více bodů z trestných hodů. Na doskoku to byla plichta 44:44, také další statistiky byly vyrovnané, snad jen v bodech laviček byl větší rozdíl, a to 26:37.

Nejvíce bodů Děčína dal Carlson (16), Šiška přidal 13 bodů, k tomu pak 10 asistencí, 9 získaných faulů a 7 doskoků. Po 11 bodech připsali Autrey a Vukosavljevič, 10 bodů zaznamenal Pomikálek. U hostů se bodově nejvíce prosadil Hruban, který dal 16 bodů (trojky 4/6), Hankins z pod koše přidal 15 bodů (střelba za 2 body 7/10), 12 bodů trefil Rogič (trojky 4/6) a dvojciferným střelcem byl ještě desetibodový Peterka.

Oren Amiel, trenér ERA Basketball Nymburk: „Přijeli jsme, šlapali jsme a vyhráli jsme.“
Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: „Bojovali jsme celých čtyřicet minut a chvilka utkání se nám povedla. Věřím tedy tomu, že jsme se opět o něco více přiblížili nejlepšímu českému týmu. Teď se ale musíme připravit na důležité utkání v Olomouci.“

Martin Peterka, pivot ERA Basketball Nymburk: „První poločas jsme odehráli špatně. Nehráli jsme dobře v obraně, naopak Děčín hrál hodně dobře. Naštěstí ve druhém poločase jsme zlepšili obranu, trefili jsme nějaké střely a šli jsme přes domácí. Za výhru jsme rádi, protože tady se vždy hraje těžce.“
Ondřej Šiška, rozehrávač BK ARMEX Děčín: „Věděli jsme, že nás nečeká lehký zápas, ale nastoupili jsme velice dobře a naše obrana v první čtvrtině byla skvělá. Také se nám dařila střelba, a tak jediné, co nás trápilo, byl útočný doskok hostujícího týmu, protože si doskakoval střely, které jindy dává, ale dne mu nepadaly. Druhý poločas už nám tolik nevyšel, odešla nám střelba. Jsem přesto rád za výkon, který jsme předvedli. Bojovali jsme do poslední minuty a pokud podobně zahraje v sobotu v Olomouci, myslím si, že můžeme myslet na vítězství.“

Děčín: Šiška, Ježek, Autrey, Carlson, Pomikálek
Nymburk: Booker, Hruban, Bohačík, Dalton, Hankins

BK ARMEX Děčín – ERA Basketball Nymburk 81:93
Body Děčína: Carlson 16, Šiška 13 (10 asistencí, 7 doskoků, 9 získaných faulů), Autrey 11 (3x 3, 9 doskoků), Vukosavljevič 11, Pomikálek 10 (1x 3, 8 doskoků), Feštr 8 (2x 3), Ježek 5, Kroutil 4, Žikla 3.
Body Nymburk: Hruban 16 (4x 3), Hankis 15 (7 doskoků), Rogič 12 (4x 3), Peterka 10 (2), Bohačík 9, Dalton 9 (1x 3), Booker 7 (1x 3, 10 asistencí), Kříž 6, Šafarčík 5, Benda 2, Tůma 2.
Střelba za 2 body 22/44:21/42, za 3 body 6/26:13/31, TH 19/28:12/18. Doskoky 44:44 (útočné 21:18), asistence 16:24, ztráty 12:11, fauly 21:27.

Nejlepší hráč: Martin Kříž