Město Děčín chce vylepšit zázemí via ferraty na Pastýřskou stěnu. Prvním krokem bude demolice zchátralé budovy výtahu. Připravují se také podmínky výběrového řízení na zpracování studie o návrh využití území v dolní části ferraty.

Demolice budovy výtahu proběhne v termínu od 18. listopadu do 20. prosince 2019. V době demolice bude úplně omezen průchod chodců na chodníku kolem via ferraty. Současně bude i uzavřen pravý jízdní pruh ve směru ke kruhovému objezdu. Demoliční práce provede firma Zemní a dopravní stavby Hrdý Milan s.r.o. Firma si stavbu převezme v pondělí 18. listopadu. Kromě zbourání budovy budou vyklizeny také trosky výtahu uvnitř skály.
„Jedinečná Via ferrata v centru města je důležitým turistickým cílem. Jejím návštěvníkům chceme nabídnout lepší zázemí při nástupu na skálu a zároveň je naším cílem, aby tento prostor vypadal dobře,“ říká primátor města Jaroslav Hrouda s tím, že podmínky výběrového řízení na zpracování studie se v současné době připravují. Schvalovat je bude rada města. Vítěz poté zpracuje také projektovou dokumentaci.

Výtah na Pastýřskou stěnu začal turisty vozit v roce 1983. Příliš velký zájem o něj ale nebyl, přístup k němu nebyl bezbariérový, lidé museli navíc k výtahu vystoupat desítky schodů. Výtah měl také malou kapacitu, svezl maximálně dvanáct osob. Kromě toho se kvůli vlhkému prostředí potýkal s řadou technických problémů. Výtah spravoval děčínský Dopravní podnik, v roce 1994 byl předán městu a následně odprodán soukromé firmě.

V roce 2005 chtěla tehdejší děčínská radnice výtah ve skále obnovit, to se ale nepodařilo. Zázemí výtahu je proto již přes dvacet let nepřístupné a je v dezolátním stavu. Současné vedení města s jeho obnovou nepočítá, proto se rozhodlo nástupní budovu nechat zlikvidovat.

Zdroj: Magistrát města Děčín

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..