Válečníci vstoupí do nové sezóny téměř ve stejném složení, jako skončili tu minulou úspěšně stříbrnou…

Kromě odchodu Jakuba Krakoviče tak zůstává úspěšný tým pohromadě. Do přípravy se zapojila tato sestava: Ondřej Šiška, Lukáš Feštr, Šimon Ježek, Filip Kroutil, Tomáš Pomikálek, David Žikla, Jakub Skalička a s individuálním omezením také Pavel Grunt laborující se zraněním kotníku, jež si přivezl z utkání za univerzitní reprezentaci. Robert Landa působí jako každoročně v roli asistenta trenéra ženské reprezentace U16, s níž ho čeká mistrovství Evropy v makedonském Skopje od 22. do 30. srpna. Oba Američané Lamb Autrey a Klint Carlson se připravují individuálně v USA a k týmu se připojí v posledním srpnovém týdnu.

Kádr vícemistra doplňují tři mladíci – Lukáš Bobek, Martin Mach a Lukáš Rozsypal.

Lukáš Bobek je libereckým odchovancem, který minulé 4 roky strávil v programu USK Praha. V posledním ročníku odehrál 27 utkání v extralize U19, 23 utkání v 1.lize mužů a také stihl 7 zápasů ve 2.lize mužů za liberecké Kondory. V ročníku 2012/13 se nyní již devatenáctiletý hráč objevil také v dresu Děčína, když hostoval do týmu žáků. Lukáš měří 197 cm, nastupuje na postu rozehrávače nebo křídla a s Děčínem podepsal smlouvu o tříleté spolupráci. Lukáš ke svému angažmá řekl: „Nejprve chci poděkovat panu trenérovi a vedení klubu BK Děčín za důvěru. Pokusím se udělat maximum, abych tuto vloženou důvěru nezklamal. Nepřicházím do úplně neznámého prostředí, v Děčíně jsem hrál v žákovské kategorii pod vedením trenérů Jakuba Houšky a Roberta Landy. Navíc Robert Landa byl můj úplně první trenér v liberecké přípravce a můj dětský vzor. S trenérem Tomášem Greplem bych rád navázal na naši předchozí spolupráci. Za přípravu na cestě do NBL děkuji i všem v týmech BK Kondoři Liberec a USK Praha, protože bez jejich péče bych šanci bojovat o místo v týmu KNBL nikdy neměl.“

Martin Mach je odchovancem Jiskry Domažlice, kde letos odehrál 22 zápasů ve 2.lize mužů. Stejný počet utkání odehrál i v 1.lize mužů, a to v dresu Lokomotivy Plzeň, kde působí od roku 2016. V extralize U19 pak rovněž v plzeňském dresu ve svém závěrečném loňském roce absolvoval 24 zápasů. Martinovi je devatenáct let, měří dva metry a Válečníkem se stal rovněž na tři roky. Martin se k příchodu do Děčína vyjádřil takto: „Děčín je klub s výborným jménem, každoročně nejvyššími ambicemi a výborným kádrem. Proto jsem vděčný za příležitost, kterou jsem dostal a budu se snažit také svou troškou přispět do mlýna. Jsem tu jen pár dní a zatím je všechno (parta, zázemí, tréninky) takové, jak se po republice šušká, a jaké jsem si to představoval. Už se nemůžu dočkat, až to v říjnu vypukne. Cením si i toho, že díky děčínské vstřícnosti můžu dále reprezentovat Plzeň v 1.lize. Také bych chtěl poděkovat Domažlicím, kde jsem vyrůstal a kde jsem udělal svoje první basketbalové krůčky, dostal svoje první minuty v mužském basketbalu. Nesmím zapomenout na Klatovy kde jsem strávil taky hezkých pár let, a již zmiňovanou Plzeň, jež mi otevřela dveře do velkého basketbalu. Největší dík patří Erikovi Eismanovi, který mě trénoval jak v Domažlicích, tak v Plzni, a má na mém basketbalovém rozvoji asi největší podíl.“.

Lukáše Rozsypala už jistě znají příznivci děčínského mládežnického basketbalu. Působí totiž v našich týmech od minižáků, ale je také synem bývalého hráče mužského A-týmu Radka. Lukášovi je teprve 17 let a jeho kategorií bude ještě následující dva roky juniorská U19. V A-týmu bude teprve získávat první zkušenosti s mužským basketbalem a postupně se rozkoukávat a otrkávat v tréninkovém procesu… Lukáš ke své situaci řekl: „Jsem rád za šanci připravovat se s děčínským mužským A-týmem. Jelikož jsem Děčíňák a baskeťák, tak pro mě vždy bylo cílem probojovat se do kádru NBL, jen jsem nečekal, že ta příležitost přijde tak brzy. Udělám maximum, abych se stále zlepšoval a vydobyl si v sestavě stálé místo.“.

„Jsme moc rádi, že se k nám kluci připojili. U Lukáše Bobka s Martinem Machem jde už o hráče vycházející z dorostu. Věříme, že se dokážou rychle adaptovat na mužský basketbal, s čímž už začali v loňském ročníku v 1.lize. Jejich hlavní herní role by měla být stále ve druhé nejvyšší soutěži v dresu Liberce, respektive Plzně, ale určitě pro ně budeme hledat prostor i v A-týmu. U Lukáše Rozsypala půjde zatím o rozkoukávání a seznamování především s tréninkovým procesem v mužské kategorii.“, zhodnotil příchod nových tváří trenér Tomáš Grepl.

S A-týmem připravuje ještě skupinka dalších děčínských mladíků, kteří budou absolvovat srpnovou přípravu a bojovat tak o místo v sestavě, především do budoucna.

Tomáš Kocum, Jonáš Písařík, Ondřej Fichtner a Ondřej Loun dostávají příležitost nabýt top fyzickou kondici a vyzkoušet si tréninky nejvyšší úrovně.  Všichni jsou odchovanci děčínského basketbalu, první tři jmenovaní měli v posledním ročníku zdravotní obtíže, což jim ztěžuje aktuální adaptaci na náročnou přípravu A-týmu. Tomáš je nejstarším ze skupiny a poslední roky nastupoval v Severočeské lize, ale s mužským A-týmem už byl v minulosti v kontaktu. Jonáš už do přípravy nakukoval vloni. Ondru Fichtnera čeká ještě rok v juniorské kategorii U19, kde v loňském ročníku nastupoval v dresu extraligových Litoměřic a získával první minuty v mužské regionální soutěži. Ondra Loun je teprve šestnáctiletý benjamínek, jehož čeká ještě rok v kategorii kadetů U17.

Zdroj: www.bkdecin.cz