Válečníci na mistra nestačili, ale padli se ctí

Ani ve 20. ligovém duelu nenašli basketbalisté mistrovského Nymburku přemožitele v české nejvyšší soutěži mužů, přesto Válečníci mohou být se svým výkonem spokojeni, protože nedostali žádný výprask, naopak svého soka v několika ohledech předčili, ale úřadující šampión opět ukázal své kvality.

Souboj prvního se třetím začali lépe naši, kteří se díky pěti bodům Ježka v řadě drželi v jednobodovém vedení, po koši Autreyho to bylo dokonce 4:7. Pak ale Peterka svým třetím košem v řadě snížil a následně Kříž skóre otočil. Děčínští ale bojovali, dařilo se jim v útoku, kde se prosadil i Žikla, Šiška přidal trojku a po dvou bodech Autreyho to bylo znovu veselejší 11:14. Dvě minuty před přestávkou pak Žikla vyrovnal na 16:16, ale koncovku této periody ovládli domácí – 21:16. Ve druhé části se začal probouzet střelecký apetit Nymburských, trojky trefili Davis i Benda, Vyoral přidal dva body a rázem to bylo 33:20. Válečníci ovšem zbraně nesložili a tři minuty před poločasem slepenými trojkami Carlsona a Autreyho snížili na 42:32, po koši Žikly to bylo dokonce 42:34. Mistr však ihned zabral a opět získal třináctibodové vedení, které mu v samém závěru sebrala trojka Feštra – 49:39.

Ve druhé půli Nymburk opět rychlými trojkami Davise a Pumprly získal šestnáctibodové vedení, které naši po třech odehraných minutách a koši Carlsona a trojce Feštra snížili na 61:49. A když následně Carlson trefil další děčínskou trojku, bylo to už 61:52 a domácí kouč si vzal oddechový čas. Válečníci ale byli při chuti a trojka Pomikálka znamenala další snížení manka na 65:57, po koši Autreyho platil stav 67:59. Pak ovšem Nymburk podřadil, sešlápl plynový pedál a šňůrou 16:0 vlastně rozhodl o své výhře – 83:59. Určitou náplastí pro Děčín byla alespoň závěrečná trojka Ježka, která snížila na 83:62. Během přestávky se Děčínští oklepali z nepříjemného direktu v závěru třetí čtvrtky a opět začali domácí zlobit. Carlson zaznamenal pět bodů, Feštr trefil trojku a bylo to 90:74. Domácí si ale už výhru vzít nenechal a dvě minuty před koncem to bylo po dalších dvou bodech skvěle hrajícího exděčínského Vyorala 101:80. Ale hosté neklesali na duchu, Šiška se trefil za tři body, Autrey pak proměnil obě šestky a také zaznamenal trojku, což znamenalo opět šestnáctibodový rozdíl 104:88. Tečku za zápasem pak udělal nymburský Kříž a upravil na 106:88.

„Rozhodně to z naší strany nebyl špatný zápas a dát Nymburku na jeho palubovce osmdesát osm bodů je fajn. Na druhou stranu Nymburk je opravdu někde jinde, navíc dnes střílel opravdu famózně za dva body a celkově bylo vidět, že je na nás dobře připraven,“ řekl po utkání děčínský trenér Pavel Budínský a pokračoval: „Utkání se líbilo, padlo hodně bodů, a to přesto, že oba týmy bránily. Domácí ale byli dnes opravdu v útoku neskuteční. Trefovali otevřené, polootevřené i těžké střely a mě nezbývá, než před nimi smeknout klobouk. Musím ale pochválit i své hráče, že to nezabalili, bojovali a nakonec prohráli první poločas o deset a druhý jen o osm bodů. Nebyl to žádný ostudný propadák a může být spokojeni.“

Se slovy trenéra Budínského nelze než souhlasit, protože Nymburk opravdu střílel takřka neomylně. Ve dvojkové střelbě měl úspěšnost 73%, což je jeho nejlepší ligový výsledek v této sezóně, u trojek měl úspěšnost 54% a šestek 77%! To jsou skutečně smrtící čísla. Benda měl dvojkovou střelbu 5/5, Peterka 4/4, Myers 5/6, Vyoral 5/7, Kříž 3/4 atd. Domácí měli také více asistencí, ale především zcela vyrovnanou lavičku, která dala Válečníkům 72 bodů!
Děčín sice vyprodukoval o 15 střel více, dal 12 trojek, byl také lepší na útočném doskoku, kde získal 16 (!) míčů a dal z nich 32 bodů a vyprodukoval jen 9 ztrát oproti 15 domácím, ale na výhru to zkrátka nestačilo.

Hráčem utkání byl zvolen Tomáš Vyoral, druhým nejlepším střelcem Nymburku byl takřka stoprocentní Davis, bezchybný Benda dal 13 bodů stejně jako Peterka, Hruban přidal 11 bodů. Na straně Válečníků byl opět nejlepší Autrey s 21 body, dobrý zápas odehrál Carlson (15 bodů), dvojciferným střelcem byl ještě Ježek s 10 body.

Nymburk: Lawrence, Bohačík, Hruban, Kříž, Peterka
Děčín: Šiška, Ježek, Autrey, Carlson, Landa

ČEZ Basketball Nymburk – BK ARMEX Děčín 106:88
Body Nymburku: Vyoral 23 (4x 3, za 2 body 5/7, 7 asistencí), Davis 15 (trojky 3/3), Benda 13 (1x 3), Peterka 13 (1x 3, 6 doskoků), Hruban 11 (1x 3), Myers 10 (10 doskoků), Kříž 6, Pumprla 5 (1x 3), Cosey (1), Novotný (1), Lawrence 2, Bohačík 2.
Body Děčína: Autrey 21 (3x 3, 6 doskoků, 3 asistence), Carlson 15 (2x 3), Ježek 10 (1), Feštr 9 (3), Pomikálek 9 (1x 3, 6 doskoků), Žikla 6, Šiška 6 (2x 3), Grunt 6, Landa 4, Kroutil 2.
Střelba za 2 body 27/37:21/44, za 3 body 13/24:12/32, TH 13/17:10/15. Doskoky 35:33 (útočné 7:16), asistence 26:12, ztráty 15:9, fauly 19:15.

Nejlepší hráč: Tomáš Vyoral