Válečníci vedou v semifinále AAC o 25 bodů!

Válečníci zvládli na jedničku první semifinále evropského poháru Alpe Adria Cup, když rakouský Gmunden porazili o 25 bodů a vybudovali si solidní pozici do odvety. Nic ale není rozhodně hotovo, protože Gmunden dokáže být doma velmi nepříjemný, o čemž se ve čtvrtfinále přesvědčilo Škrljevo, jež doma vyhrálo o 14, ale v Gmundenu padlo o 23 bodů.

Úvodní rozskok vyhrál děčínský Carlson, který vzápětí doskočil nepřesnou střelu Autreyho a otevřel skóre duelu. Po něm se trefil Šiška, Carlson přidal další dva body a Pomikálek pět, což znamenalo, že po pěti minutách vedli naši 11:0! Hosté se z dlouhé cesty ale aklimatizovali poměrně rychle a šňůrou 0:9 vygumovali povedený start Válečníků – 11:9. V posledních dvou minutách první čtvrtky však Děčín díky trefám Vukosavljeviče, Autreyho a Kroutila odskočil na 17:11. Klíčovou pro celé první semifinále byla druhá desetiminutovka, v níž se Válečníci utrhli ze řetězu a svým agresivním basketbalem nutili soupeře k chybám, které bez milosti trestali. Po trojce Carslsona to bylo 25:15, po čtyřech bodech Autreyho 35:20, poté proměnil Pomikálek obě šestky a vzápětí si vynutil při své smeči faul a zvýšil na 40:20. Pak přišly parádní okamžiky Vukosavljeviče, který v rychlém sledu proměnil dvě trojky a Děčín vedl 46:22. To už zbývaly do poločasu necelé dvě minuty, přesto Válečníci nepolevili a Carlson trojkou, Vukosavljevič jednou šestkou a Šiška košem s faulem zatížili konto soupeře dalšími sedmi body, takže do kabin se odcházelo za stavu 53:27.

Druhý poločas už byl daleko vyrovnanější, hosté začali ukazovat své kvality, ale Děčané se nenechali zahanbit a vždy odpověděli na bodové úspěchy Gmundenu. Lví podíl na tom měl Carlson, který v této čtvrtině dal 14 bodů a po jeho trojce platil stav 72:47. V poslední periodě se na straně Válečníků blýskl nejprve pěti body Autrey, přidali se i jeho spoluhráči, kteří opět vždy správně zareagovali na trefy Gmundenu a neustále si udržovali více než dvacetibodový náskok. Ten se po třech šestkách Autreyho vyšplhal až na 85:56, Gmunden však stále bojoval a v závěru po trojce Blazana snížil na konečných 96:71.

Válečníci získali zcela zasloužené vítězství, když ani jednou neprohrávali a ve všech statistikách byli lepší. Svého soupeře přestříleli v celkovém počtu střel, byli lepší v dvojkách, trojkách i trestných hodech, na doskoku dominovali poměrem 48:28, asistencí měli 22, kdežto soupeř jen 11.  Děčín dal také více bodů z druhých šancí, a tak jedinou statistikou, kde prohrál, byly body laviček – 20:30.
Tahounem Děčína byl Klint Carlson, jenž zaznamenal 28 bodů (střelba za 2 body 8/12, za 3 body 4/5), k tomu přidal 6 doskoků a 3 asistence. Jeho krajan Lamb Autrey přidal 16 bodů, 9 doskoků, 6 asistencí a 7 získaných faulů. Dvojcifernými střelci byli ještě Pomikálek (12), Vukosavljevič (11), Šiška (10) a Ježek (10). Na straně Labutí byl nejlepší švédský borec Charles Barton s 21 body (trojky 5/8), po 14 bodech přidali Murati a Friedrich. Američan Loveridge zůstal na 7 bodech.
Odveta se hraje 4. března od 19.00 hodin.

Anton Mirolybov, trenér Swans Gmunden: „Gratuluji domácímu týmu, hrál excelentní basketbal, byl agresivnější než my. Samozřejmě, my jsme byli tři týdny bez utkání, což bylo na našem výkonu vidět, bylo to pro nás těžké hrát po jednom tréninku po reprezentační pauze. Bodový rozdíl je trochu moc vysoký, ale uvidíme, co s tím dokážeme v odvetě za týden udělat.“
Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: „Děkujeme za gratulaci. Jsme moc rádi za výhru. Povedla se nám první půle, ale je to teprve první zápas. Budu svým hráčům hned teď zdůrazňovat, že jsme druhý poločas o bod prohráli. Očekáváme v Rakousku těžký zápas. Samozřejmě máme nějaký bodový polštář, ale my bereme sérii také jako přípravu na boje v ligové nadstavbě a na play-off. Do Gmundenu přesto chceme jet vyhrát.“

Daniel Friedrich, křídlo Swans Gmunden: „Nastoupili jsme velmi pomalu, začali hodně špatně, ale udrželi jsme se i přes ten špatný začátek po první čtvrtině celkem blízko. Potom jsme to ale totálně prohráli ve druhé čtvrtině. Přestali jsme bránit, oni trestali každou naší chybu a získali příliš velké vedení, takže už jsme se nedokázali dostat zpět.“
Klint Carlson, křídlo BK ARMEX Děčín: „Nastoupili jsme velmi silně, přesně tak, jak jsme chtěli. Dva týdny jsme opravdu tvrdě pracovali. Jsem rád, že jsme dnes i dobře stříleli a hráli dobře spolu. Je dobře, že se takto vrací tvrdá práce a věřím, že si toto momentum přeneseme i do nedělního zápasu v Ústí a dokážeme tam vyhrát.“

Děčín: Šiška, Ježek, Autrey, Carlson, Pomikálek
Gmunden: Friedrich, Murati, Güttl, Loveridge, Blazan

BK ARMEX Děčín – Swans Gmunden 96:71
Body Děčína: Carlson 28 (4x 3, 6 doskoků, 3 asistence), Autrey 16 (9 doskoků, 6 asistencí, 7 získaných faulů), Pomikálek 12 (1x 3, 9 doskoků), Vukosavljevič 11 (2x 3, 7 doskoků), Šiška 10 (6 asistencí), Ježek 10 (1x 3), Kroutil 7, Feštr 2, Žikla 0, Bobek 0.
Body Gmundenu: Barton 21 (5x 3), Murati 14 (1), Friedrich 14 (1), Loveridge 7, Blazan 6 (6 doskoků), Ogunyemi 6 (TH 4/12), Schartmüller 3 (1x 3), Güttl 0, Hieslmair 0.
Střelba za 2 body 28/51:17/35, za 3 body 8/20:8/26, TH 16/21:13/24. Doskoky 48:28 (útočné 13:6), asistence 22:11, ztráty 10:10, fauly 23:26.