Válečníci vstoupili do roku 2020 výhrou

Tou správnou nohou vstoupili basketbalisté Děčína do roku 2020, když v prvním utkání po Silvestru porazili Brno, které se v posledních zápasech herně velmi zvedlo a získalo například skalp Pardubic.

Zápas začal bitvou dvou pivotů – brněnského Krakoviče a děčínského Vukosavljeviče, ze které vyšel jako vítěz Vukosavljevič, jenž na domácím hráči získal během 20 vteřin dva fauly. Pak se pohnulo i skóre na tabuli, o což se postaral kapitán Válečníků, Šimon Ježek. Na druhé straně ale začala úřadovat dvojice Smithson – Roby, jež otočila na 9:4. Na nepříznivý vývoj odpověděli Pomikálek s Ježkem, takže po šesti minutách byl stav 11:10. Domácí si ale pomohli dvěma trojkami, pak se Jokl s Robym trefili za dva body a Brno rázem vedlo 21:11. V posledních dvou minutách už ovšem domácí neskórovali, naopak Vukosavljevič čtyřmi body přitáhl svůj tým na přijatelný rozdíl 21:15.

Druhou čtvrtku zahájil útočným doskokem a dvěma body Kroutil, na druhé straně sice dal koš Roby, ale děčínská obrana začala dusit soupeře, ten se prosazoval jen ztěžka, a tak se rozdíl ve skóre pomalu vytrácel. Po dvou bodech Autreyho to bylo už jen 24:22 a Brno si vzalo oddechový čas. Ten však příliš nepomohl, Carlson smečí nejprve vyrovnal a poté Autrey otočil na 24:26. Domácí si vzali v rychlém sledu druhý time-out, jenže Válečníci se dostali do tempa a drtili rivala jak v útoku, tak obraně. Čtyři minuty před poločasem to bylo 24:34, po šestkách Kroutila dokonce 24:36. Teprve pak Krakovič ukončil střelecké trápení Brna, ale Děčín to v útoku dál valil a Šiška trestnými hody zvyšoval na 26:42. Poločas skončil po dalším koši Autreyho a jedné šestce Ježka 28:45, což znamenalo, že domácí zaznamenali v této části jen sedm bodů!

Během přestávky se však domácí oklepali, hned svůj první útok druhé půle zakončili trojkou, druhý rovněž, pak se bodově prosadil Roby i Stegbauer, který také trefil trojku a za necelé tři minuty to bylo 42:51. Naštěstí Válečníci měli Pomikálka a Carlsona, kteří podrželi prapor svého týmu a odrazili nápor soupeře – 44:58. Po trojce Pomikálka to bylo dokonce zpět o sedmnáct (48:65), ale závěr třetí čtvrtiny patřil jednoznačně Brnu, jež třemi trojkami a košem Jokla snížilo na 59:65. Na začátku poslední periody přidal Stegbauer další trojkou, Roby pak přitáhl Brno na 64:66. Našim se v této fázi nedařilo střelecky, množily se ztráty, ale soupeř toho naštěstí nevyužil. Naopak po trojce Šišky se náskok Válečníků opět trochu navýšil. Jenže právě Šiška dostal o chvíli později technickou chybu, Roby proměnil trestný hod a Stegbauer trojkou upravil na 68:69. Avšak vzápětí na druhé straně trefil Kroutil také trojku, Vukosavljevič pak získal míč pro Autreyho, který dal koš, poté přidal i důležitou trojku a Válečníci vedli 68:77. Brno se však nechtělo vzdát a 99 vteřin před koncem po další trojce Stegbauera bylo opět na dostřel – 77:80. Pak ale nejlepší děčínský hráč Pomikálek dopíchl do koše střelu Šišky, Roby sice snížil na 79:82, jenže dál se už skóre neměnilo.

Cenná výhra Válečníků se zrodila po zajímavém průběhu, kdy jim k celkovému vítězství stačila jedna vyhraná čtvrtina. Tou byla druhá, kterou ovládli 7:30 a tento rozdíl už domácí nedohnali. Brno si celý zápas pomáhalo trojkami (12/29), ale jeho hra z perimetru se odrazila v trestných hodech, kde domácí házeli jen sedm šestek. Naopak Děčín se spoléhal na střelbu za dva body, kde proměnil 27 střel z 50 pokusů. V koncovce pak zaznamenal také důležité trojky, ale celkově jich dal jen pět z 12 pokusů. Naopak si pomohl 13 trestnými hody z 18 odpískaných. Na doskoku vyhrálo Brno, asistence byly vyrovnané, v brejcích naopak vládli Válečníci (7:20).

Tahounem Děčína byl Tomáš Pomikálek s 24 body (střelba za 2 body 9/12), Autrey zaznamenal 13 bodů a Carslon double-double za 12 bodů a 12 doskoků. Dvojciferným střelcem byl i Šiška, vysoký rating měl Kroutil, který dával důležité body v důležitých okamžicích.

Na straně Brna byl nejlepší Roby s 24 body, k tomu přidal 5 doskoků, 4 asistence a 6 získaných faulů. Stegbauer trefil 4 trojky a přidal 16 bodů, Novotný dal tři trojky a připsal 12 bodů. Válečníkům se podařilo přibrzdit Smithsona i Krakoviče, Farský dokonce zůstal na nule.

„Je to cenná výhra, protože Brno nyní hraje opravdu dobře. Utkání bylo kvalitní, zajímavé a napínavé. Dnes jsme byli spíš šťastnější tým, než lepší, protože naše obrana stále hapruje. Prohráli jsme tři čtvrtiny, a to o něčem svědčí. Na druhou stranu druhá čtvrtka byla povedená a dařilo se nám jak v útoku, tak obraně. Na defenzívě ale musíme stále pracovat.“ řekl po utkání kouč Děčína, Tomáš Grepl.

Základní sestavy
Brno: Smithson, Roby, Farský, Stegbauer, Krakovič
Děčín: Šiška, Ježek, Pomikálek, Carlson, Vukosavljevič

mmcité1 Basket Brno – BK ARMEX Děčín 79:82
Body Brna: Roby 24 (2x 3), Stegbauer 16 (4x 3), Novotný 12 (3), Smithson 9 (1), Jokl 6, Kozina 5 (1x 3, 5 asistencí), Krakovič 4 (7 doskoků, 5 asistencí), Nečas 3 (1x 3), Farský 0.
Body Děčína: Pomikálek 24 (1x 3), Autrey 13 (1), Carlson 12 (1x 3, 12 doskoků), Šiška 11 (1x 3, 8 asistencí), Vukosavljevič 8, Kroutil 9 (1x 3), Ježek 5, Feštr 0, Žikla 0.
Střelba za 2 body 19/36:27/50, za 3 body 12/29:5/12, TH 5/7:13/18. Doskoky 35:29 (útočné 12:8), asistence 22:22, ztráty 19:15, fauly 19:15.