Oslabení Válečníci nestačili v poháru na Kolín

V zdecimované sestavě odjeli Válečníci ke svému osmifinálovému utkání v novém ročníku Českého poháru mužů. Kromě dlouhodobě zraněných Grunta a Landy chyběli i zdravotně indisponovaní Bobek, Carlson a Pomikálek, v sestavě nebyl ani Skalička. A tyto absence byly na palubovce citelně znát.

Začátek zápas zastihl děčínské mužstvo v jakémsi útlumu, Válečníkům chyběla agresivita i zápal a domácí toho patřičně využili nejen bodově, ale především se dostali do herní pohody, která během necelých čtyř minut přinesla vedení 13:0. Teprve pak zlomil střelecké trápení na druhé straně Šiška, ale celkově byla první čtvrtka ze strany Děčína velmi špatná a skončila 31:11! Ve druhé se začalo Válečníkům dařit střelecky, leč jejich obrana byla stále velmi prostupná a ofenzivně naladěný Kolín si v pohodě udržoval dvacetibodové vedení, které v posledních vteřinách pečetily dvě šestky Číže a poločas tak přinesl pro hosty hrůzostrašný výsledek 67:43.

Ve druhém poločase se děčínská obrana začala lepšit, ale pro změnu se nedařilo tolik střelecky, a tak byť tuto čtvrtku naši vyhráli, manko se jim podařilo umazat o jediný bod – 83:60. Zajímavé věci z pohledu děčínského fanouška se začaly dít až v poslední periodě, kterou sice načaly tři body střelecky velmi sebejistého Machače, po trojce domácího Kreffta to bylo ještě o 27 bodů (89:62), ale pak se začal rozjíždět děčínský válec hnaný především body Autreyho, který během chvilky zaznamenal 8 bodů, k němu se přidali Šiška a Kroutil a rázem to bylo 89:74. Pak přišlo šest bodů Feštra a manko kleslo pod dvojcifernou hranici – 89:80. Střelecký výpadek Kolína pak zastavily až trestné hody Machače a Igrutinoviče, ale Autrey s Kroutilem a Ježkem přitáhli Děčín na 94:89. To do konce duelu zbývaly ještě dvě minuty, jenže Durham, nová posila Medvědů, trefil trojku a jakoby uklidnil svůj tým. Ten pak ve své nejzkušenější sestavě dokázal především díky šestkám udržovat své vedení, jež se sice i díky dvěma trojkám Autreyho smrsklo pět vteřin před koncem na 103:99, ale další body už Válečníci nestihli a Číž jednou šestkou pečetil na 104:99.

O osudu zápasu rozhodl nepovedený první poločas ze strany Válečníků, kdy soupeře sami posadili do sedla, a již zmiňované absence. Děčín sice pálil se 70% úspěšností za dva body, ale jen 26% úspěšností v trojkách. Naopak domácí byli v trojkách lepší a také si vynutili více trestných hodů. V doskocích vyhrál Kolín, stejně jako v asistencích a druhých šancích, naši naopak dávali více bodů z brejků, měli méně ztrát a lepší lavičku. Leč na výhru a postup do semifinále to těsně nestačilo.

Lídrem Kolína byl bezchybný David Machač, který měl střelbu za dva body 9/9, za tři body 2/2 a šestky 4/4. Dařil ose i Čížovi a Graničovi (double-double za 17 bodů a 10 doskoků), Durham dal 14 a Igrutinovič 12 bodů.
Na straně Děčína měl nejlepší mušku Autrey s 23 body, Šiška s Kroutilem zaznamenali po 19 bodech, kapitán Ježek přidal 10 bodů.

Základní sestavy
Kolín: Číž, Dlugoš, Krefft, Granič, Machač
Děčín: Šiška, Feštr, Autrey, Žikla, Vukosavljevič

BC GEOSAN Kolín – BK ARMEX Děčín 104:99
Body Kolína: Machač 28 (2x 3), Číž 17 (2), Granič 17 (1x 3, 10 doskoků), Durham 14 (2x 3), Igrutinovič 12 (6 asistencí), Krefft 9 (3x 3), Dlugoš 5 (1), Kolář 2.
Body Děčína: Autrey 23 (4x 3, 8 doskoků, 4 asistence), Šiška 19, Kroutil 19 (3x 3), Ježek 10, Vukosavljevič 9, Feštr 9 (1), Žikla 6, Mach 4.
Střelba za 2 body 26/44:31/44, za 3 body 11/28:8/30, TH 19/24:13/17. Doskoky 39:31 (útočné 9:7), asistence 24:10, ztráty 10:9, fauly 22:22.

Čtvrtiny: 31:11, 36:32, 16:17, 21:39