Válečníci vezou z Ostravy cenou výhru

Po domácích nezdarech s Opavou a Nymburkem se Válečníci vypravili v sobotu na dalekou cestu do Ostravy s jediným cílem, kterým bylo vítězství. A ten se jim podařilo splnit, byť se na něj dost nadřeli. Ale Ostrava je své palubovce vždy nepříjemným soupeřem a výhra tak má svoji váhu.

Úvod byl ve znamení střeleckých nepřesností, pak ale Grunt košem a Pomikálek trojkou posunuli Válečníky do vedení 0:5, kteří měli další šance na navýšení vedení, ale neproměňovali je. A tak se postupně trefovali i domácí, které chybělo několik hráčů včetně amerického rozehrávače Newkirka, a začala bodově dietní přetahovaná, v níž se vedení přelévalo ze strany na stranu a necelé tři minuty to bylo po smeči ostravského Bohačíka 13:13. Pak sice Autrey trefil trojku, ale domácí díky Bohačíkovi a Šmídovi otočili na 17:16. Úvod druhé čtvrtiny patřil na straně Děčína Američanům Carlsonovi a Autreymu. Prvně jmenovaný zaznamenal za dvě a půl minuty 7 bodů, druhý přidal dva a Válečníci vedli 19:25. V polovině této části pak Carlson přidal druhou trojku, Grunt zaznamenal dva body a rozdíl ve skóre se vyšplhal na dvojciferný, což byl povel pro domácí lavičku k time-outu – 21:31. Po něm se Ostravským podařilo manko trochu snížit, ale poslední útok první půle přetavil Autrey ve dva body a naši tak vedli 33:42.

Vstup do druhé půle se Děčínským nevyvedl a domácí rychle snížili na 38:42. Pak sice Autrey trefil trojku, přesto se soupeř dalšími čtyřmi body přitáhl na dostřel – 42:45. V této těžké chvíli ale dokázal Šiška proměnit svůj nájezd a vzápětí zaznamenal Kroutil koš s faulem – 42:50. Další minuty přinesly střelecké trápení a chyby obou celků, skóre rostlo jen minimálně a teprve půl minuty před koncem se prosadil trojkou Pomikálek – 46:55. Konečnou podobu výsledku po třetí čtvrtce dala jedna šestka Koloničného – 47:55. Závěrečnou periodu zahájily dva body Autreyho, následně si ale vzal slovo domácí Palenik a šesti body v řadě opět vykřesal pro svůj tým naději – 53:57. Na druhé straně však kapitán Ježek kontroval pěkným nájezdem, poté byl nesportovně faulovaný Feštr, který proměnil obě šestky a ještě zaznamenal dvoubodový koš – 53:63. Ostrava však neustále zlobila a přitáhla se na 58:63. Válečníci ovšem znovu nápor odrazili a především díky trefám Carlsona a Pomikálka šli do vedení 60:70. Dvě minuty před koncem pak Šiška proměnil svoji první trojku, Pomikálek potrestal další nesportovní faul domácích trestnými hody a Děčín vedl 66:75. V závěrečných vteřinách navíc Grunt po zisku Carlsona zvýšil na 66:77 a Ostrava už jen korigovala na 71:78.

Děčín svého soupeře přestřílel, ale nepadalo mu to za tři body (úspěšnost jen 30%), také prohrál na doskoku i v asistencích, ale dal více bodů z brejků a měl méně ztrát. Především však trestal domácí ztráty (dal z nich 21 bodů) a jeho lavička zaznamenala 29 bodů, kdežto ostravská jen sedm.

Bodovým lídrem Válečníků byl Lamb Autrey s 20 body, Carlson zaznamenal 14 bodů a tři zisky, Pomikálek přidal 13 a Šiška 11 bodů. Na straně Nové Huti  vyčníval Kammeon Holsey s 23 body, 10 doskoky, 6 získanými fauly a 4 asistencemi. Vysoké hodnocení měli i Bohačík a Palenik, dvojciferným střelcem byl ještě Nábělek s 10 body.

„Bylo to velmi těžké utkání, přesně takové, jaké jsem očekával. Domácím sice chybělo několik hráčů, ale o to to bylo pro nás těžší, protože Ostrava neměla co ztratit a donutila nás bojovat až do samého závěru,“ řekl po utkání děčínský kouč Tomáš Grepl a pokračoval: „Celý zápas jsme hráli proti osobní obraně, což by nám mělo vyhovovat, vytvářeli jsme si střelecké pozice, ale horší to bylo s jejich proměňováním. Také jsme byli málo nebezpeční z vymezeného území, což nás momentálně trochu trápí.“

Základní sestavy
Ostrava: Nábělek, Palenik, Pumprla, Bohačík, Holsey
Děčín: Šiška, Ježek, Carlson, Pomikálek, Grunt

NH Ostrava – BK ARMEX Děčín 71:78
Body Ostravy: Holsey 23 (10 doskoků, 4 asistence, 6 získaných faulů), Palenik 13 (2x 3), Bohačík 11 (9 doskoků, 4 asistence), Nábělek 10 (2x 3), Pumprla 7, Šmíd 6 (5 asistencí), Koloničný 1, Snopek 0, Lukáč 0.
Body Děčína: Autrey 20 (2x 3), Carlson 14 (2x 3, 5 doskoků), Pomikálek 13 (3x 3), Šiška 11 (1x 3, 4 asistence), Grunt 7, Feštr 5, Ježek 4, Kroutil 3, Žikla 1, Landa 0, Skalička 0.
Střelba za 2 body 23/45:20/35, za 3 body 4/10:8/26, TH 13/20:14/19. Doskoky 36:30 (útočné 9:8), asistence 22:14, ztráty 13:11, fauly 18:21.

Nejlepší hráč: Kammeon Halsey