Opava zlomila Válečníky v poslední čtvrtce

Sobotním šlágrem 3. kola Kooperativa NBL byl souboj loňských čtvrtfinalistů play-off a v nové ligové sezóně dosud neporažených celků. A podívaná to byla pěkná, leč se smutným koncem pro Válečníky, kteří po většinu utkání tahali za kratší provaz a v poslední čtvrtce už na soupeře nestačili.

Zápas začala trojka Šiřiny, na druhé straně Šiška proměnil obě šestky, a na dva body Gniadka odpověděl Pomikálek trojkou – 5:5. Vyrovnaná bitva pak pokračovala a tři minuty před přestávkou to bylo po trestných hodech Autreyho 10:9. Závěr první části ale zvládli lépe hosté, kteří utekli na 14:19. Ve druhé desetiminutovce se však Válečníkům díky trefám POmikálka, Autreyho a Ježka podařilo rychle vyrovnat na 21:21, v polovině této části vedli po dalších bodech Pomikálka 25:23. Dvě minuty před poločasem pak Feštr přidal trojku, Autrey koš a Děčín vedl 33:29. Jenže skvělý Šiřina a Bujnoch zařídili vyrovnání a následně Jurečka v posledních vteřinách otočil na 33:36.

Po přestávce diváci opět sledovali vyrovnanou partii, když Šiška s Autreym srovnali na 39:39. Pak ale přišel osmibodový trhák Slezanů, na který sice odpověděl výborný Autrey tříbodovou střelou s faulem, poté se za tři trefil i Pomikálek, ale Opava ihned opět odskočila – 46:52. Další trojka Autreyho a jeho jedna šestka znamenaly snížení na 50:52, ovšem trojky Šiřiny a Jurečky upravily na 50:58. A hned v úvodu poslední periody Šiřina dvěma body zvedl rozdíl na dvojciferný, což pak potvrdily dvě šestky Bujnocha – 50:62. Pomikálek ještě zareagoval trojkou, ale přišla čtyřminutová hluchá pasáž Děčína a hosté utekli na 53:73, čímž vlastně rozhodli. Válečníkům se přestalo střelecky dařit, křečovitá snaha vyznívala naprázdno a Opava nakonec vyhrála vysoko 63:87.

Rozhodujícím faktorem utkání byla úspěšnost střelby – oba celky vystřelily celkem 57 pokusů, Opava jich však trefila o deset více. Byla také produktivnější při trestání děčínských ztrát, měla více bodů z rychlých brejků i asistencí a méně ztrácela míče. Válečníci sice měli lepší statistiku druhých šancí a produktivnější lavičku, ale to na výhru nestačilo.

Lídrem Děčína byl Lamb Autrey, který zaznamenal 24 bodů, získal 9 faulů a měl 7 doskoků, jenže sám na všechno nestačil. Dalším, a už posledním, dvojciferným střelcem byl totiž Pomikálek se 13 body. Opava měla také jen dva dvojciferné střelce, když Šiřina dal 27 a Bujnoch 20 bodů, ale zbytek týmu byl produktivnější.

Děčín: Šiška, Ježek, Carlson, Pomikálek, Grunt

Opava: Šiřina, Švandrlík, Slavík, Gniadek, Bujnoch

BK ARMEX Děčín – BK Opava 63:87 (14:19 33:36 50:58)
Střelci DC: Autrey 24, Pomikálek 13, Šiška 7, Feštr 6, Kroutil 4, Carlson a Ježek a Grunt a Žikla 2, Landa 1, Bobek
Střelci Opa: Šiřina 27, Bujnoch 20, Kvapil a Jurečka 9, Gniadek 7, Bukovjan 5, Slavík a Švandrlík 3, Bratčenkov a Dragoun 2

Diváků: 1.025
Hráč utkání Václav Bujnoch

Petr Czudek (trenér Opavy): „Mám velkou radost. V Děčíně moc nevyhráváme, v loňské čtvrtfinálové sérii jsme tu čtyřikrát prohráli, tak je těžké kluky přesvědčit, že tady i po té cestě jsme schopní hrát dobrý zápas. V prvním poločase nás trápil útočný doskok soupeře, který se držel na přijatelný rozdíl. Nehráli jsme tam špatně, ale selhávali jsme v individuálních chybách odstavení hráčů. Děčín je po Nymburku jeden z nejlépe útočně doskakujících týmů, to číslo bylo varovné. Ve druhém poločase zafungovala zóna, což je vždy otázka hlavy soupeře, vypracovali si otevřené střely, nedali je a psychika hraje velkou roli. Tam jsme šňůrou 11:0 získali dvacetibodový náskok a uklidnili se. Nás zlobil jen Lamb Autrey, ostatní byli v křeči. Naši hráči, když jsme nevěděli co, tak jsme dali trojku přes ruku. Někdy se takové zápasy stanou, nám se to dneska sešlo, i když takový rozdíl mezi týmy není, tak jsme rádi, že si odvážíme pětadvacetibodovou výhru.“

Václav Bujnoch (hráč Opavy): „Já budu už jen opakovat. My jsme si hned po zápasu s Hradcem říkali, že s Děčínem bude rozhodovat útočný doskok. V první půlce se nám to nedařilo, myslím, že měli 12 útočných, ve druhém už jen dva. My jsme postavili zónu, soupeř byl trochu bezradný, my jsme se chytli, dávali těžké střely a jsem rád, že jsme vyhráli takovým rozdílem a že jsme vůbec vyhráli , protože už je to dlouho, co se nám to povedlo.“

Tomáš Grepl (trenér Děčína): „Gratulace Petrovi a do Opavy k výhře. My jsme se ve hře drželi první poločas díky útočným doskokům, což dřív nebo později odejde, netrefili jsme vůbec nic, v tu chvíli jsme začali tahat za kratší konec, třikrát se nám povedlo dotáhnout na plichtu. Opavě dneska napadaly těžké střely, i když jsme se snažili hrát obranu až do konce. Vadí mi, že naše energie nebyla, jaká měla být, nevím, jestli jsme si mysleli, že to přijde samo. Zóna Opavy nás vyvedla z polospánku, ten zápas nebyl odpracovaný na sto procent a to se musí do příště zlepšit.“

Tomáš Pomikálek (hráč Děčína): „Mě mrzí, že dřeme a bojujeme 25 minut a po nich mi přijde, že jsme to vypustili. Sice jsme stříleli otevřené střely, ale bez doskoku, v jednu chvíli jsme se splašili – dostaneme dvě trojky a každý se to snaží spasit individuálně. Tam byla šňůra 11:0 a s takovým soupeřem je těžké se vracet zpět. Ještě když nám odejde útočný doskok a navíc my se nebyli schopní trefit z dálky, což je proti zóně důležité. Když se to všechno sečte, tak je z toho 25 bodů rozdílu, což je strašně moc.“