Válečníci si poradili s Kolínem

Geosan Kolín – BK ARMEX Děčín 101:105 (18:27 46:47 62:66 89:89)

Střelci Kol: Šafarčík 33, Walton 19, Purifoy 16, Thompson 15, Machač 11, Pajovič 7, Číž a Šoula
Střelci DC: Carlson 26 (12 doskoků a rating 45!!!), Autrey a Šiška 19, Pomikálek 11, Grunt a Krakovič 7, Ježek a Feštr 5, Landa 4, Kroutil 2

2b: 18/46 – 29/43
3b: 10/21 – 7/25
TH: 35/44 – 26/36
doskoky: 36 (11út) – 41 (10út)
Hráč utkání: Klint Carlson
Diváci: 613

Válečníci dorazili do Kolína bojovat o další venkovní výhru a hned od začátku šli za svým cílem velmi sebevědomě. Udávané tempo Děčína nemohli domácí Medvědi zastavovat a Válečníci šli do vedení, které postupně navýšili na devítibodové po prvních 10 minutách – 18:27.

I ve druhé části vypadali Děčínští opticky lépe než domácí, bodově však náskok výrazněji nenarůstal. Tempo hry však zpomalil velký počet faulů a rozkouskovaná hra vyhovovala domácím. Ti začali kousat. proměňovali dalekonosné střely i trestné hody a stáhli náskok Děčína do poločasu na minimální – 46:47.

I třetí čtvrtinu zahájili lépe hosté a když Klint Carlson svojí tříbodovou akcí (koš s faulem) zvyšoval na 46:55, zdálo se, že se přiblížil zlom v zápasu. Houževnatí domácí však čím dál častěji nacházeli mezery v obraně Děčína a častým vnikáním získávali fauly nebo dokázali zakončovat a dvěma minišňůrami se opět do konce hracího období přiblížili na 62:66.

Dvě slepené trojky Pomiho znamenaly vedení 64:72… Medvědi se však nehodlali vzdát. Těžké střely a několik bodů po ziscích přinesly vyrovnanou koncovku a tahání o každý balón. Nejrůznější souboje vedly až k neuvěřitelnému počtu faulů a trestných hodů. V poslední minutě základní hrací doby strhl velkým dunkem vedení na stranu Děčína Klint. Kolín odpověděl jen jedním trestným hodem. Na druhé straně mohl Ondřej Šiška rozhodnout dvěma šestkami, což se nepovedlo, a tak se vyrovnaný zápas posunul do prodloužení 89:89.

Za domácí skvěle hrající Šafarčík otevřel skóre nastavené hrací doby. Kontroval Pavel Grunt šestkou. Rozhodující byl trhák po trojce Lamba Autreyho a rychlém protiútoku Roberta Landy na 95:98. Z posledních 8 trestných hodů proměnili Válečníci sedm a dovedli tak dramatický zápas do vítězného konce – 101:105, když skóre uzavíral Šafarčík v poslední vteřině třemi TH.

Domácí Šafarčík byl se 33 body nejlepším střelcem zápasu. V užitečnosti však vévodil velkým výkonem (45!!!) Klint Carlson, který ke 26 bodům přidal 12 doskoků a 8 získaných faulů. Zdatně mu sekundovali především Autrey a Šiška oba s 19 body…

Pavel Beneš (trenér BC GEOSAN Kolín): „My jsme toto utkání v podstatě prohráli vstupy do obou poločasů. Dotahovali jsme ztrátu v první půlce deset bodů, ve druhé půlce dokonce patnáct bodů. To stojí velkou spoustu sil. V naší úzké rotaci to bohužel bylo cítit v závěru, kdy jsme to nezvládli. I tak jsme měli možnost díky zmíněným neproměněným trestným hodům Ondry Šišky, jsme měli možnost utkání rozhodnout ve zbývajících osmi vteřinách. Ač se to zdá neuvěřitelné, tak jsme měli mínus patnáct, kluci zabojovali, hala se probudila. Atmosféra byla vynikající, hnala kluky dopředu. V prodloužení to bylo bohužel o disciplíně. Všechno se zlomilo v okamžiku, kdy si Walton udělal pátý faul a Adam Číž toto utkání nezvládl mentálně a propadl. Úsek bez Waltona jsme prohráli asi 15-4. Na závěr bych chtěl poděkovat divákům, že vytvořili výborné domácí prostředí, a zasloužili si vidět vítězství Kolína.“

Petr Šafarčík (BC GEOSAN Kolín): „Naším problémem byly vstupy do utkání. Jakmile se dostaneme do toho manka, tak ta naše užší rotace vydá velké množství sil (minimálně mluvím sám za sebe) na návrat do utkání. V Kolíně je to o něco lehčí, protože nás ženou diváci a ty nohy jedou trošku lépe. A pak, když už se hraje prodloužení, tak je to o detailech a my jsme to prostě nezvládli svoji vlastní nedisciplinovaností. Je to škoda, protože některé pasáže v zápase máme velmi slušné a toto pak ty naše výkonu sráží.“

Pavel Budínský: „Pro diváky to bylo velmi zajímavé a pěkné utkání. My jsme v poslední době takováto utkání prohrávali, a o to víc jsme rádi, že jsme dnes vyhráli. Hrálo se do prodloužení. Za mě měli jsme dobrý vstup do utkání. Dokud jsme mohli hrát rychle dopředu a hra plynule, tak jsme byli v té naší hře, kterou jsme chtěli se prezentovat. V pasážích, když se hra z různých důvodů zpomalila nebo nás zpomalil Kolín, tím, že třeba hrál zónovou obranu, tak jsme ve hře 5 na 5 měli potíže s exekucí střel nebo s nějakou lepší spoluprací. Kolín se snažil bránit vymezené území velmi dobře. Když jsme vedli o 12 bodů, tak jsme výrazně polevili, měli jsme možnost jít do přečíslení 5 na 4 nebo 4 na 3. Měli jsme pocit, že soupeř už nemůže. To jsme nezvládli, měli jsme při tom přečíslení lépe zakončovat nebo chodit si pro fauly. Nic z toho jsme neudělali a domácí díky Waltonovi, který tam najížděl a rozbíjel obranu, díky Šafarčíkovi a i díky publiku, které se probudilo a dostalo nás pod mentální tlak, tak se Kolín přehoupl přes nás, ale k naší cti slouží to, že jsme se vrátili do hry, Pak už to byla přetahovaná. Pak trochu nešťastná situace, kdy jsme měli na ruce dva trestné hody a Ondra Šiška nedal ani jeden. To ale nevadilo, nakonec se šlo do prodloužení. Tam to vypadal, že domácí, když vedli o 3 body, tak si tu energii přenesli do prodloužení. My jsme ale zabojovali, a nakonec si myslím, že jsme zaslouženě zvítězili. V rozhodující chvíli jsme dvakrát dobře ubránili a následně skórovali. Zápas hodnotí jako skvělý ve skvělé atmosféře i s emocemi.“

Robert Landa: „Za mě to byl krásný zápas i z palubovky ve výborné atmosféře tady v Kolíně. Jsme rád, že Kolín tuto soutěž hraje a že má tak pěkně opravenou halu. Jsme rád, že jsme vyhráli toto prodloužení a že já jsem mohl být na ploše. A užívat si takové zápasy ze hřiště. Děkuju za pěkný zápas.“